Developeři představili nové projekty

02. června 2011, 08:36 - Renata Lichtenegerová
02. června 2011, 08:36

Jeden za druhým zahajovali lídři mezi pražskými developery v květnu své nové projekty. Byty vyrůstají v Letňanech, Hostivaři a Uhříněvsi.

Foto: Finep

Celkem 260 bytů nabídnou další dva domy společnosti Central Group v lokalitě Nové Letňany v Praze 9. Jejich stavba byla zahájena v polovině května a celkově by měla vyjít na 500 milionů korun. „Dodavatelem stavby byla na základě výběrového řízení, kterého se zúčastnilo celkem devět firem, vybrána společnost Skanska,“ říká předseda představenstva společnosti Central Group Dušan Kunovský. Dokončení bytových domů firma plánuje na prosinec příštího roku. Vybírat bude možné z bytů 1+kk až 4+kk. Ceny začínají na 28,5 tisíce za metr čtvereční. Bytový komplex vzniká pár minut autobusem od stanice metra C Letňany.

Garsonky i mezonety

Developer Finep zahájil v květnu výstavbu projektu Bydlení Nad Přehradou na rozhraní pražské Hostivaře a Horních Měcholup. V první etapě vznikne jeden výškový dům a přilehlá nižší budova s mezonetovými byty. Stavba, jejímž generálním dodavatelem je společnost PP 53, by měla být dokončena v létě 2012. Aktuálně je v nabídce Bydlení Nad Přehradou padesát volných bytů od velikosti 28,4 metru čtverečních v případě 1+kk až po mezonetový 4+kk o velikosti 114,2 metru čtverečních. Nejlevnější byt stojí 1,6 milionu korun.

S výstavbou Finep pokračuje i u dalších projektů. „Právě dokončujeme hrubou stavbu Bytového Parku Prosek a probíhají dokončovací práce na projektu Harfa Park ve Vysočanech. Čtvrtou etapu výstavby na Nové Harfě dokončíme již v srpnu tohoto roku,“ říká předseda představenstva společnosti Michal Kocián.

Byty mizí už v předprodeji

Ekospol začal na začátku května stavět druhou etapu svého projektu v Uhříněvsi, která zahrnuje 58 bytů. Výstavba druhé etapy bytového areálu Viladomy Uhříněves přišla takřka na den přesně rok po zahájení první etapy a bude dokončena v létě příštího roku. Bytový areál Viladomy Uhříněves nabídne ve dvou etapách celkem 136 nových bytů. Bude tvořen sedmi domy se dvěma podlažími a třetím ustupujícím podlažím.

V první etapě projektu Ekospol je právě dokončováno 78 nových bytů, z čehož zbývá posledních 7 volných. Z druhé etapy je v tuto chvíli prodáno 25 bytů. Ceny bytů v Uhříněvsi začínají na 39 tisících korun za metr čtvereční. V létě plánuje Ekospol začít stavět další dva nové bytové projekty, a to Panorama Kyje II a Nové Měcholupy II.

Na trh míří tisíce bytů

Stavaři začali v Česku podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí letošního roku výstavbu 6 719 bytů, což je meziroční nárůst o 7,1 procenta. Podle analytiků lepší výsledek způsobila hlavně nízká srovnávací základna z loňského roku. Za první tři měsíce se v Česku počet dokončených bytů snížil o 33,6 procenta na 6 111 jednotek. Podle analýzy společnosti Ekospol plánují developeři v nejbližších letech v Praze postavit 20 343 bytových jednotek (statistika zahrnuje jen projekty s 50 a více byty). V meziročním srovnání to znamená nárůst o více než 36 procent. V loňské analýze společnosti, zveřejněné v dubnu 2010, totiž developeři plánovali v Praze vystavět „pouze“ 14 903 nových bytů. Adekvátně vzrostl také celkový počet plánovaných rezidenčních projektů. Zatímco vloni developeři plánovali celkem 63 nových rezidenčních projektů, letos už jich je 82.

Některé projekty, které analytici společnosti Ekospol monitorují, jsou ale ve fázi plánování již několik let. Je tedy otázkou, jaké procento z plánovaných bytů se v dohledné době skutečně začne stavět. Jinými slovy, kolik plánovaných rezidenčních projektů skutečně vytvoří nabídku nových bytů a kolik z nich je takzvaně „spících“. „S ohledem na dopady ekonomické recese na většinu developerů, kteří nestavějí z vlastních finančních prostředků a nyní jen těžko splňují kritéria pro přidělení bankovních úvěrů, odhaduji, že se do stadia realizace dostane nanejvýš polovina z připravovaných projektů,“ předpovídá generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít