Developeři hrají na city

22. dubna 2011, 08:29 - Renata Lichtenegerová
22. dubna 2011, 08:29

V prvních sedmi letech nového tisíciletí byla hlavním heslem marketingu developerských projektů dobrá lokalita. Ekonomická krize obohatila reklamní slogany o pojem sleva. Teprve v poslední době se developeři učí lákat potenciální kupce i na životní styl a emoce.

Foto: CODECO

Dlouhá léta byl nejfrekventovanějším motivem reklamních kampaní na nové developerské projekty obraz rozesmáté rodinky. Hitparádu nejčastějších reklamních sloganů vedly různé modifikace hesla „Blízko přírodě, na dosah městu“. Stěžejní byla lokalita a tu prodejci neváhali trochu přikrášlit. „Nebylo výjimkou, když se informace na reklamních nosičích poněkud odchýlily od reality. Deklarovaná vzdálenost od centra města byla dramaticky jiná než skutečnost, zmiňovaná zeleň v dosahu býval mnohdy kopeček 20 minut pěší chůze od domu,“ konstatuje Peter Višňovský, obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus. To se ale podle něho mění, mimo jiné i díky ekonomické krizi. „Developeři jsou otevřenější experimentům a kreativitě. Uvědomují si, že o menší počet klientů je třeba skutečně bojovat,“ míní Višňovský. V aktuálních reklamních kampaních developerů je podle něho vidět snaha o odlišení od konkurence a vytvoření jedinečného a dobře zapamatovatelného obrazu konkrétního bydlení. „Projevuje se to i větší pestrostí v názvech nových projektů, které již nepracují pouze s prověřeným a dosti nudným vzorcem Rezidence + označení části města,“ dodává Višňovský.

Od lokality k životu a emocím

Marketing developerských projektů se podle odborníků v Česku výrazně změnil až za poslední rok dva. „O komunikaci se začíná uvažovat již při řešení celého projektu, ne až když je vše definitivně připraveno a projekt se začíná prodávat,“ říká Miloš Červenka, obchodní ředitel Realitní společnosti České spořitelny. Odborníci na marketingovou komunikaci podle něho dokážou developerům poradit s lepším cílením na potenciálního kupce. Umí se podívat na potřeby bydlení ze širšího pohledu životního stylu, tedy jinak než architekti, projektanti a developeři.

Teprve v poslední době, a pouze v menšině případů, se marketing začíná vedle lokality a slev orientovat na takzvané soft benefity. Tedy služby, zážitky či emoce,“ říká Michal Šourek, ředitel společnosti MS development, jejímž aktuálním projektem je Zahrada v Lysé nad Labem. Firma ho propaguje s heslem „Zahrada – To je život!“. „Slogan považujeme za dostatečně výmluvný sám o sobě. Postihuje totiž všechny složky bydlení, které v projektu nabízíme. Vedle vlastnictví nemovitosti navíc cíleně budované sousedské vztahy, různé služby a zážitky,“ přibližuje strategii Šourek.

Bez vizualizace to nejde

Nové bydlení lidé v současné době hledají především na internetu. Developer se proto neobejde bez webové prezentace s vazbou na zavedené realitní servery a internetové vyhledávače. Pro potřeby propagace na internetu jsou dnes stěžejní také kvalitní vizualizace projektů. Lidé už dávno nekupují nic, co alespoň v elektronické podobě nevidí. „Chce to realistickou vizualizaci, nejlépe zasazenou do reálné fotografie. Osvědčila se nám letecká fotografie místa projektu a jeho okolí. Pro každý projekt připravujeme také informační brožuru a plány jednotlivých bytů přepracováváme z technické dokumentace do snadno srozumitelné grafické podoby,“ popisuje Martin Jan, obchodní a marketingový ředitel developerské společnosti Codeco, mezi jejíž projekty patří například Kolovrátek v Praze 10 či Pod Hanspaulkou v Praze 6.

Přátelé byt neprodají

Developerské projekty jsou v rámci internetu také stále častěji k vidění na adresách typu Facebook, Twitter či Youtube. „Sociálním sítím věnujeme v souvislosti s propagací a komunikací soustavnou pozornost asi rok. Nepochybně se jedná o marketingový prostor budoucnosti,“ říká Michal Šourek. Vybudovat velkou mnohatisícovou komunitu „přátel“ developerského projektu není podle něho těžké a náklady jsou zanedbatelné. „Efekt na prodeje bytů však tato komunita nebude mít téměř žádný. Sami jsme si to otestovali,“ upozorňuje Šourek.

Sociální sítě tak mohou mít pro developery význam spíše jako komunikační kanál než nástroj klasické propagace. Ve stejném duchu hovoří i Martin Jan. „Mít logo sociální sítě u svého produktu je otázkou image a také potvrzením toho, že jdeme s dobou. Určitě tím lze zasáhnout mladší generaci. Mám však dojem, že na Youtube či Facebooku lidé řeší jiná témata, než je bydlení,“ konstatuje.

Místní už vědí

Naopak zásadním pilířem propagace nových developerských projektů je outdoorová reklama v místě projektu a jeho okolí, případně na trasách dopravních spojů. „Potvrdilo se nám, že je vhodné oslovit potenciální zájemce přímo z okolí daného projektu, protože takové klienty nemusíte přesvědčovat o lokalitě. Tu již dobře znají, a proto řeší jen detaily daného bydlení,“ přibližuje Jan. Pro oslovení blízkého okolí je podle něho vhodný direct mail přímo do schránek domácností. „U některých projektů může činit podíl kupujících z okolí až 80 procent,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít