Developer JRD s.r.o. staví první pasivní bytový dům v Čechách

21. října 2010, 17:45 - Profit
21. října 2010, 17:45

V pražských Strašnicích vyroste první pasivní bytový dům v Čechách. Jak bude vypadat a kolik lze ušetřit za vytápění přiblížil na tiskové konferenci Jan Řežáb.

Foto: JRD

Projekt Pod Altánem staví společnost JRD a energeticky úsporné byty v něm nabídne v cenových relacích standardních bytů v dané lokalitě. Na včerejší tiskové konferenci pořádané v Royal Suite hotelu King´s Court to oznámil Jan Řežáb z firmy JRD.

Podle Jana Řežába se JRD soustředí výhradně na nízkoenergetické či pasivní byty, které zároveň splňují maximální nároky na komfortní a zdravé prostředí. „Byty a domy s energetickou třídou A jsou jednoznačným trendem následujících let pro každého, kdo je zodpovědný vůči životnímu prostředí a svým finančním možnostem.“ doplňuje Řežáb. Pro příklad: u běžné tuzemské novostavby dosahuje potřeba energie k vytápění 80 - 90 kWh/m2 ročně. Pasivní bytový dům stavěný společností JRD dosáhne úrovně jen 12,6 kWh/m2. Měsíční náklady na vytápění budou maximálně do výše 200 Kč. Celková roční úspora spotřeby energií dosáhne 17 000 Kč mezi pasivní a klasickou novostavbou při velikosti bytu 90m2. Pokud by navíc cena energie rostla průměrně o 5 % každý rok, pak celková úspora za dobu 30 let vzroste až na 1 mil. Kč.

Nízká potřeba energií tohoto domu je umožněna použitím nadstandardně zatepleného obvodového pláště a vyspělé technologie větrání s rekuperací odpadního tepla. Na zateplení masivních obvodových stěn a horizontálních konstrukcí je použito vysoce kvalitního EPS s přídavky grafitu tl.280mm, na okenní výplně je použito izolačních trojskel se sníženým koeficientem prostupu tepla zasazených do dřevěných rámů o tl. 88mm. Samozřejmostí je dokonalé vyřešení tepelných mostů. Na vytápění a přípravu TUV je použit centrální teplovodní systém s akumulačními nádržemi. Více než 50 % potřeby tepla pokrývá solárně – termický systém. Vytápění v jednotlivých bytech je potom řešeno teplovodním otopným systémem s minimalizovanými tělesy odpovídajícími tepelným ztrátám.

Třípatrová bytová vila Pod Altánem bude nabízet 6 bytů 3+kk až 4+kk, a to ve velikostech od 82 do 125 m2. Na každém patře tedy budou vždy pouze 2 bytové jednotky, které zajistí do-konalý komfort a soukromí. Terén tohoto pozemku umožňuje, že každá předzahrádka či te-rasa vyroste do nadstandardní velikosti a přitom si uchová svoji intimitu. Na webových strán-kách společnosti JRD najdete podrobné konstrukční řešení a technické vybavení každého z bytů. Dokončení stavby je plánováno na léto 2012. Na říjen tohoto roku je také plánováno otevření bytu na zkoušku – v projektu Dolní Měcholupy 5, který bude v pasivním standardu.

Podle evropských norem je nízkoenergetický dům či byt takový, jehož roční potřeba tepla nepřesáhne 50 kWh na m2 vytápěné plochy. O pasivním domě se hovoří tehdy, pokud roční měrná potřeba tepla na vytápění nepřesáhne 15 kWh na m2.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít