Developer JRD s.r.o. staví první pasivní bytový dům v Čechách

21. října 2010, 17:45 - Profit
21. října 2010, 17:45

V pražských Strašnicích vyroste první pasivní bytový dům v Čechách. Jak bude vypadat a kolik lze ušetřit za vytápění přiblížil na tiskové konferenci Jan Řežáb.

Foto: JRD

Projekt Pod Altánem staví společnost JRD a energeticky úsporné byty v něm nabídne v cenových relacích standardních bytů v dané lokalitě. Na včerejší tiskové konferenci pořádané v Royal Suite hotelu King´s Court to oznámil Jan Řežáb z firmy JRD.

Podle Jana Řežába se JRD soustředí výhradně na nízkoenergetické či pasivní byty, které zároveň splňují maximální nároky na komfortní a zdravé prostředí. „Byty a domy s energetickou třídou A jsou jednoznačným trendem následujících let pro každého, kdo je zodpovědný vůči životnímu prostředí a svým finančním možnostem.“ doplňuje Řežáb. Pro příklad: u běžné tuzemské novostavby dosahuje potřeba energie k vytápění 80 - 90 kWh/m2 ročně. Pasivní bytový dům stavěný společností JRD dosáhne úrovně jen 12,6 kWh/m2. Měsíční náklady na vytápění budou maximálně do výše 200 Kč. Celková roční úspora spotřeby energií dosáhne 17 000 Kč mezi pasivní a klasickou novostavbou při velikosti bytu 90m2. Pokud by navíc cena energie rostla průměrně o 5 % každý rok, pak celková úspora za dobu 30 let vzroste až na 1 mil. Kč.

Nízká potřeba energií tohoto domu je umožněna použitím nadstandardně zatepleného obvodového pláště a vyspělé technologie větrání s rekuperací odpadního tepla. Na zateplení masivních obvodových stěn a horizontálních konstrukcí je použito vysoce kvalitního EPS s přídavky grafitu tl.280mm, na okenní výplně je použito izolačních trojskel se sníženým koeficientem prostupu tepla zasazených do dřevěných rámů o tl. 88mm. Samozřejmostí je dokonalé vyřešení tepelných mostů. Na vytápění a přípravu TUV je použit centrální teplovodní systém s akumulačními nádržemi. Více než 50 % potřeby tepla pokrývá solárně – termický systém. Vytápění v jednotlivých bytech je potom řešeno teplovodním otopným systémem s minimalizovanými tělesy odpovídajícími tepelným ztrátám.

Třípatrová bytová vila Pod Altánem bude nabízet 6 bytů 3+kk až 4+kk, a to ve velikostech od 82 do 125 m2. Na každém patře tedy budou vždy pouze 2 bytové jednotky, které zajistí do-konalý komfort a soukromí. Terén tohoto pozemku umožňuje, že každá předzahrádka či te-rasa vyroste do nadstandardní velikosti a přitom si uchová svoji intimitu. Na webových strán-kách společnosti JRD najdete podrobné konstrukční řešení a technické vybavení každého z bytů. Dokončení stavby je plánováno na léto 2012. Na říjen tohoto roku je také plánováno otevření bytu na zkoušku – v projektu Dolní Měcholupy 5, který bude v pasivním standardu.

Podle evropských norem je nízkoenergetický dům či byt takový, jehož roční potřeba tepla nepřesáhne 50 kWh na m2 vytápěné plochy. O pasivním domě se hovoří tehdy, pokud roční měrná potřeba tepla na vytápění nepřesáhne 15 kWh na m2.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít