Detektivem snadno a rychle

08. října 2007, 00:00 - Jan Němec
08. října 2007, 00:00

Mají-li mít soukromí detektivové respekt, nesmí být mezi nimi rychlokvašky.

Čeští soukromí detektivové bojují za lepší postavení už od roku 1990. Chtěli by vlastní zákon, regulující jejich oblast podnikání. Nebo alespoň razantní zpřísnění podmínek pro získání koncese na poskytování detektivních služeb. V současnosti totiž pro tuto profesi stačí dodržení požadavků, které splňují v České republice statisíce lidí – maturita, trestní bezúhonnost a negativní lustrační osvědčení. Odpovězte si sami, zda byste raději svěřili svůj případ zkušenému detektivovi, bývalému policistovi, nebo čerstvému maturantovi z gymnázia?

I laikovi je jasné, že nejlepší a v podstatě jedinou odpovídající průpravou pro práci detektiva jsou předešlé zkušenosti z policie či tajných služeb. Uškodit nemůže ani právnické vzdělání. Mají-li si totiž soukromí detektivové vybudovat respektovanou pozici, jakou mají ve většině západoevropských zemí, nesmí se v jejich řadách vyskytovat rychlokvašky, jimž sotva za-schnul inkoust na maturitním vysvědčení.

Politici však snahám detektivní komory zdatně odolávají celých sedmnáct let. Několikrát se v Poslanecké sněmovně blýskalo na lepší časy a přijetí zákona, navrhovaného zástupci komory, bylo na spadnutí. Nakonec však vždy vyšumělo do ztracena.

Ministerstvo průmyslu a obchodu letos naopak připravilo detektivům další jobovku. Novela živnostenského zákona totiž nejenže neplní přání detektivů a pravidla pro získání živnostenského oprávnění na provozování detektivní činnosti nezpřísňuje. Naopak ještě slučuje dvě dosud samostatné živnosti – detektivní služby a služby ochrany majetku a osob.

Kvůli bourání bariér při vstupu do podnikání tak staví politici i přes protesty a připomínky soukromé detektivy na stejnou úroveň jako hlídače v samoobsluhách. I ti vznosně nazývají svou profesi detektivem. Jsou to však ve skutečnosti lidé (s nadsázkou) pátrající po ukradených žvýkačkách. A ti určitě renomé soukromých detektivů nezvýší.

Jistě lze diskutovat o (ne)-potřebě speciálního zákona a míře požadavků, které by na detektivy-uchazeče kladl. Novinky připravené novelou živnostenského zákona jsou ale bez diskuze krokem špatným směrem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít