Detektivem snadno a rychle

08. října 2007, 00:00 - Jan Němec
08. října 2007, 00:00

Mají-li mít soukromí detektivové respekt, nesmí být mezi nimi rychlokvašky.

Čeští soukromí detektivové bojují za lepší postavení už od roku 1990. Chtěli by vlastní zákon, regulující jejich oblast podnikání. Nebo alespoň razantní zpřísnění podmínek pro získání koncese na poskytování detektivních služeb. V současnosti totiž pro tuto profesi stačí dodržení požadavků, které splňují v České republice statisíce lidí – maturita, trestní bezúhonnost a negativní lustrační osvědčení. Odpovězte si sami, zda byste raději svěřili svůj případ zkušenému detektivovi, bývalému policistovi, nebo čerstvému maturantovi z gymnázia?

I laikovi je jasné, že nejlepší a v podstatě jedinou odpovídající průpravou pro práci detektiva jsou předešlé zkušenosti z policie či tajných služeb. Uškodit nemůže ani právnické vzdělání. Mají-li si totiž soukromí detektivové vybudovat respektovanou pozici, jakou mají ve většině západoevropských zemí, nesmí se v jejich řadách vyskytovat rychlokvašky, jimž sotva za-schnul inkoust na maturitním vysvědčení.

Politici však snahám detektivní komory zdatně odolávají celých sedmnáct let. Několikrát se v Poslanecké sněmovně blýskalo na lepší časy a přijetí zákona, navrhovaného zástupci komory, bylo na spadnutí. Nakonec však vždy vyšumělo do ztracena.

Ministerstvo průmyslu a obchodu letos naopak připravilo detektivům další jobovku. Novela živnostenského zákona totiž nejenže neplní přání detektivů a pravidla pro získání živnostenského oprávnění na provozování detektivní činnosti nezpřísňuje. Naopak ještě slučuje dvě dosud samostatné živnosti – detektivní služby a služby ochrany majetku a osob.

Kvůli bourání bariér při vstupu do podnikání tak staví politici i přes protesty a připomínky soukromé detektivy na stejnou úroveň jako hlídače v samoobsluhách. I ti vznosně nazývají svou profesi detektivem. Jsou to však ve skutečnosti lidé (s nadsázkou) pátrající po ukradených žvýkačkách. A ti určitě renomé soukromých detektivů nezvýší.

Jistě lze diskutovat o (ne)-potřebě speciálního zákona a míře požadavků, které by na detektivy-uchazeče kladl. Novinky připravené novelou živnostenského zákona jsou ale bez diskuze krokem špatným směrem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít