Destinnová s větší ochranou

02. července 2007, 00:00 - (čtk)
02. července 2007, 00:00

NOVÁ BANKOVKA Novou bankovku v hodnotě 2000 korun vydává na začátku července Česká národní banka. Změny se chystají i u dalších platidel. Více ochranných prvků oproti starším vzorům obsahuje nová dvou tisícová bankovka, kterou 2. července uvádí do oběhu Česká národní banka.

**NOVÁ BANKOVKA

Novou bankovku v hodnotě 2000 korun vydává na začátku července Česká národní banka. Změny se chystají i u dalších platidel.

Více ochranných prvků oproti starším vzorům obsahuje nová dvou tisícová bankovka, kterou 2. července uvádí do oběhu Česká národní banka. „Starší verze ovšem nadále zůstávají v platnosti,“ ujišťuje člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

První úpravy bankovky s portrétem Emy Destinnové byly provedeny u vzoru 1999. „Od té doby uplynulo již osm let, což je doba, po jejímž uplynutí většina centrálních bank považuje za žádoucí ochranu proti padělání bankovek zkvalitnit,“ vysvětluje Řežábek.

Podle něj se počítá s životností bankovky na pět až deset let, a proto není zbytečné připravovat nové vzory bankovek ani v době, kdy se během několika let očekává přechod na jednotnou evropskou měnu - euro. Podle odhadů by se tak mělo totiž stát nejdříve v roce 2012.

Mezi nové ochranné prvky patří například inovovaný typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou.

Mezi další nová zabezpečení patří označení hodnoty bankovky při průhledu proti světlu vedle vodoznaku s portrétem Emy Destinnové. Lesklý pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění, je na rozdíl od předchozích vzorů bankovky dvoubarevný a jeho pravá strana má tvar vlnovky. Jedná se také o bankovky, které budou jako první nést podpis guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy. K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.

Další změny by se měly dotknout i bankovek menší hodnoty než 2000 korun, ale nebude to v letošním roce. Měnit se ale zcela určitě nebudou dvacetikorunové a padesáti korunové bankovky, které jsou postupně nahrazovány mincemi. Podle ředitele sekce peněžního a platebního styku ČNB Tomáše Hládka zatím nebude upravována ani bankovka s nejvyšší nominální hodnotou. „Pětitisíci korunové bankovky nejsou v takovém počtu v oběhu a příliš se nepadělají,“ vysvětlil.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít