Design nám pomohl i v obchodu s Brity

29. března 2010, 05:30 - Tomáš Stingl
29. března 2010, 05:30

Jak českým firmám pomáhá ve vývozu design jejich výrobků? To je téma dalšího seriálu, který vám budeme pravidelně na stránkách Českého exportéra přinášet. První díl je věnován elegantním obalovým či tiskařským strojům od společnosti Soma Lanškroun.

Lanškrounské společnosti Soma se povedlo skloubit zdánlivě neslučitelné. Chladnou techniku s elegantním futuristickým vzhledem.

Autor: Soma

Lanškrounská společnost Soma má dlouhou tradici. Už na sklonku devatenáctého století byl jejím předchůdcem v Lanškrounu podnik na výrobu textilu, za socialismu zde působila divize automatizace státního podniku Tesla. Jeho privatizací vznikla dnešní Soma, která se zaměřuje na výrobu tiskařských strojů, řezaček a obalových strojů. Ty dnes nabízí už na čtyřech kontinentech.

Lanškrounské stroje přitom vynikají originálním designem. Ten na první pohled spojuje praktické pojetí i s jistou elegancí, již by zřejmě u výrobního automatu jinak nikdo neočekával. Originální vzhled pomáhá prodejnosti a navíc je charakteristickou vizitkou Somy. „Snažíme se o jednotnou tvář celého portfolia strojů pro obalový průmysl. Často prodáváme do firem více různých strojů, které technologicky navazují. Je naším cílem, aby vypadaly, že jsou z jedné rodiny. Mají podobné ovládání, shodné piktogramy tlačítek a displeje,“ říká Petr Blaško, který řídí v lanškrounské firmě marketing.

Designér má volnou ruku

Investice do designu se prý jednoznačně vyplácejí. „Například nedávný úspěšný prodej do jedné z předních britských firem Ultimate Packaging byl podpořen i moderním designem stroje. Zmíněná firma již vlastnila výrobky od předních světových konkurentů z Německa. Nicméně pro svoji nově připravovanou PR strategii využila designových předností našeho stroje, které vyzdvihla na svých reklamních prospektech, včetně působivého představení na webových stránkách,“ ilustruje Petr Blaško.

Na futuristickém vzhledu strojů se Somou dlouhodobě spolupracuje designér Jaromír Chmelař. Ten si pochvaluje, že má dostatečnou svobodu. „Je opravdu fascinující dostat v zadání pouze schéma rozmístění agregátů a jejich rozměry, základní rám a limitující podmínky pro funkci stroje a obsluhu. Potom již můžete tvořit vnější tvar krytů a jejich skladbu,“ říká Jaromír Chmelař. „Vše je díky 3D modelování i pro tyto rozměrově velké stroje dobře přehledné, a tak design pro nový stroj předkládám komplexně jako podklad pro konstrukční zpracování vývojářům,“ říká designér.

Náklady na vytvoření moderního designu se prý vyplatí. „Rozdíl nákladů mezi obyčejným nebo dílčím krytováním a celkově pojatým designem stroje je diskutabilní a nehraje v ceně stroje tak velkou roli jako zvýšení prodejnosti, pokud má nejen dobré parametry, ale bude i ozdobou výrobní haly,“ podotýká Petr Blaško. „Vycházíme-li z toho, že stroj se musí zakrytovat z velké části z důvodu bezpečnosti, pak je to ve vtipu využít designově zajímavé prvky a vzájemně je sladit.”

Laminát místo plechu

PROJEKT DESIGN PRO EXPORT
Cestu k průmyslovému designu může usnadnit vládní agentura CzechTrade. V rámci projektu Design pro export nabízí služby, které posilují konkurenceschopnost a zvyšují tak pravděpodobnost úspěchu firem na trhu. Více informací na www.czechtrade.cz.

V současné době chce firma udržet kvalitní design a snižovat náklady na výrobu například využitím nových technologií. „Místo plechových krytů používáme laminátové díly vyráběné ve formách. Zde je návratnost již při opakované výrobě dvou až tří kusů. Jinde naopak využíváme sériově vyráběné profily, původně používané i v jiných odvětvích, například ve stavebnictví,“ vysvětluje Blaško.

Vedle toho, že investice do designu zvedají Somě obchody, vynesly společnosti také některá prestižní ocenění. V roce 2005 a 2007 to byl v České republice titul Dobrý a Vynikající design v soutěži Design centra České republiky. Firma po předchozích úspěších nyní pracuje na dalším vzhledovém vylepšení nové generace svých strojů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít