Design, který pomáhá

04. června 2011, 10:36 - Zina Plchová
04. června 2011, 10:36

Šikovné nápady designérů nám zjednodušují každodenní život. Někdy ale mohou mít cenu zlata. To v případech, kdy usnadní život zdravotně postiženým či starším lidem se zhoršenou motorikou. Právě pro ně v rámci studentské soutěže Finezza Design Contest 2010 vznikla řada praktických projektů. Převážná část z nich ale zatím na sériovou výrobu čeká.

Foto: Finezza Design Contest 2010

Studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol se zaměřením na design, architekturu nebo zdravotnictví měli vymyslet část nábytku nebo předmět denní potřeby, který by zvýšil komfort pacienta s pohybovým či zrakovým omezením. Odborná porota pak ocenila především multifunkční vozík Trilobitmotion Jana školy ze zlínské Univerzity Tomáše Bati, který lze variantně využít třeba k jízdě na kole, k lyžování nebo k zimnímu a letnímu bruslení.

Prodloužená ruka

Další zajímavé studentské návrhy využijí kromě pohybově postižených i starší nebo slepí a slabozrací lidé. Třeba lidem s problémy s páteří je určena lžíce na boty Jitky Koucké. Její dvojitou, 48 centimetrů dlouhou lžící si můžete botu podat, a při obouvání navíc přidržet. To vše bez zbytečného ohýbání. K rozevření čelistí slouží pružina, k přidržení boty pak gumová záklopka. „Lžíce je optimální i jako univerzální podávadlo na cokoli,“ říká ke svému výrobku Jitka Koucká. „Jeden porotce si v průběhu prezentace dělal legraci, že si lžíci pořídí, i když nemá problémy se zády, protože si s ní bude podávat noviny ze stolu.“ První zkušební model Jitka Koucká nejprve „testovala“ na sobě, později jí k doladění parametrů pomáhala babička, která problémy s páteří má.

Křeslo, ve kterém si budete lebedit

Navrhnout hezké křeslo není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Nejsou to jen čtyři nohy, opěrák a sedák. Židle musí být především stabilní a pohodlná. A když jde o židli pro seniory, hrají tu roli další faktory, třeba multifunkčnost a hygienické požadavky,“ vysvětluje svůj záměr autorka bronzového návrhu soutěže Hana Jindrová, která uspěla s křeslem pro seniory Lebeda. Křeslo vyvíjela ve spolupráci s firmou, která se na výrobu sedacího nábytku pro seniory specializuje. S těmi, kteří Lebedu budou používat, své modely také konzultovala. Kromě úspěchu v soutěži Finezza Design Contest Hana Jindrová s Lebedou uspěla i jinde.

V roce 2010 za něj získala cenu Dobrý studentský design. Detailů, kterými zaujalo křeslo různé poroty, je víc. Je například stohovatelné. V opěrkách jsou připravené otvory pro nasazení jídelního tácu, na jeho bok lze zavěsit kapsa, která může jinak sloužit jako odepínatelná taška. Z boční strany křesla je možné vysunout malou poličku, která poslouží k odložení drobných věcí nebo skleničky. Na Lebedu bez potíží přichytíte invalidní hole a bude se vám s ním dobře manipulovat. Zadní nohy jsou totiž opatřeny kolečky, která se dostanou na zem v momentě, kdy křeslo nakloníte do úhlu většího než 20 stupňů. Jako stojící je tedy Lebeda bezpečné a stabilní, v případě náklonu se mění ve variabilní pojízdné křeslo. „Křeslo jsem navrhovala pro firmu, která je chce sériově vyrábět, takže se těším, až uvidím spokojené stařečky, jak si v něm lebedí,“ dodává Hana Jindrová, studentka Fakulty umění a designu z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Praktické knoflíky

Sladit své oblečení podle barev či je podle nich rozdělit před praním je pro většinu z nás samozřejmé. Pro slabozraké či slepé je to ale problém. Právě jim mohou pomoci rozlišovače barev Michaely Tóthové, další studentky Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. „Tvar a barevnost knoflíků jsou odvozeny od toho, jakou barvu mají představovat. Mají asociační charakter, zejména proto, že většina nevidomých zrak ztrácí postupně. Když se řekne žlutá, každý z nás si představí slunce – žhnoucí kouli,“ vysvětluje autorka. Každý knoflík, který může sloužit i jako brož, je navíc opatřen Braillovým znakem prvního písmena dané barvy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít