Desetiletí ve službách krásné knihy

12. května 2003, 00:00 - Petr Bým
12. května 2003, 00:00

Nakladatelství AULOS Lepty Pavla Sukdoláka a Adrieny Šimotové, litografie Květy Pacovské, reliefní grafika Olbrama Zoubka - zdánlivě slušně sestavená malá sbírka české moderní grafiky. Jde ale o příklady ilustrací knih nakladatelství Aulos. Stejně zvučně znějí i jména autorů textů: Neruda, Prevert, Kafka, Emily Dickinsonová.

Nakladatelství AULOS

Lepty Pavla Sukdoláka a Adrieny Šimotové, litografie Květy Pacovské, reliefní grafika Olbrama Zoubka - zdánlivě slušně sestavená malá sbírka české moderní grafiky. Jde ale o příklady ilustrací knih nakladatelství Aulos.

Stejně zvučně znějí i jména autorů textů: Neruda, Prevert, Kafka, Emily Dickinsonová. Dlužno ovšem dodat, že literatura samotná je v případě bibliofilských publikací - a právě ty Aulos vydává - na druhém, možná až na třetím místě. Základní součástí bibliofilie je totiž „doprovod“ textu v podobě originálních ilustrací. Klíčovým parametrem je rovněž typografie, knihařské zpracování i volba materiálů. Někdy jde o materie skutečně výjimečné, tak např. pro Poeův „Rukopis nalezený v lahvi“ byl zvolen papír z drcených mořských řas z benátské laguny. Aulos, jehož majitelem, ředitelem a jediným zaměstnancem je Zdeněk Křenek, začal bibliofilie vydávat před deseti lety. Personálně i „ideově“ tak navázal na ediční činnost Lyry Pragensis. Vzhledem ke zkušenostem i kontaktům, které během svého působení v tomto vydavatelství získal, se Křenkovi podařilo seskupit kolem Aulosu výjimečné výtvarníky. Vedle již zmíněných k nim patří třeba V. Boštík, J. Šalamoun a S. Kolíbal i mladší generace, zastoupena například M. Rittsteinem či P. Niklem. Uplynulá dekáda pro Aulos představuje více než čtyři desítky titulů, které díky svým kvalitám získaly vydavatelství na našem knižním trhu výjimečné a takřka monopolní postavení. Knihy z Aulosu také pravidelně získávají ocenění Nejkrásnější kniha roku. Ceny pochopitelně odpovídají renomé tvůrců a vydavatele, náročnosti výroby i exkluzivitě materiálů. V zásadě se pohybují v rozmezí 2-9 tis. korun.

„Není to málo, ale v podstatě jsou naše knihy levné. Velmi často obsahují číslované a signované originály - pokud byste chtěli od téhož autora koupit podobnou práci, stála by vás podstatně více. Také jsem už na aukcích narazil na prodej jednotlivých listů z našich knih“, komentuje otázku ceny Zdeněk Křenek. Bibliofilů - navíc movitých - u nás mnoho není. Odpovídají tomu i náklady jednotlivých publikací, které se počítají v desítkách kusů. Prodej je poněkud neobvyklý - většina publikací je vyprodána až po několika letech. „Poněkud paradoxně se počátkem minulé dekády naše knihy prodávaly snadněji. Dnes je čím dál, tím více vidět, že lidé mají za co utrácet, jsou věci důležitější, či atraktivnější. Naštěstí se to vyrovnává nákupy ze strany podniků, které naše publikace používají jako dary. Hlavně díky tomu naše poslední kniha - báseň E. Dickinsonové s grafikou Adrieny Šimotové - byla prodána ještě dříve, než vyšla.“ V domě U zlatého půlkola, kde má Aulos prodejnu, se tedy nestojí fronty, ale zájemci o krásné knihy sem už mají vyšlapanou cestu. Není to konečně nic překvapivého. Už v roce 1790 tady sídlila Česká expedice - vydavatelství a knihkupectví Matěje Václava Krameria.

Ilustrace Petra Nikla k publikaci Oskara Wilda

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít