Deset tisíc korun za dotaz k daním?

28. května 2007, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
28. května 2007, 00:00

EDITAČNÍ POVINNOST Všeobecné editační povinnosti, tedy povinnosti finančních úřadů závazně odpovídat na dotazy týkající se daní, se podnikatelé zatím nedočkají. Přesto se oproti dosavadnímu stavu rozšíří na více oblastí. Minulý týden se na tom shodli ministr financí Miroslav Kalousek a prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

**EDITAČNÍ POVINNOST

Všeobecné editační povinnosti, tedy povinnosti finančních úřadů závazně odpovídat na dotazy týkající se daní, se podnikatelé zatím nedočkají. Přesto se oproti dosavadnímu stavu rozšíří na více oblastí. Minulý týden se na tom shodli ministr financí Miroslav Kalousek a prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

„Zavedením editační povinnosti by se mělo zamezit rozdílným výkladům zákonů u jednotlivých finančních úřadů. Jestliže poplatník nebude mít jistotu o správnosti vlastního výkladu, bude se moci obrátit na úřad, který mu závazně odpoví,“ vysvětluje Drábek.

Ministerstvo a komora souhlasí, aby se za odpovědi platilo. Zatím ale není jasné, kolik. „Výše poplatku by měla být spíše symbolická, její hlavní význam je v ochraně před možným zneužíváním,“ říká Drábek. V původním návrhu nového daňového řádu se hovořilo o padesáti tisících korunách, ale podle náměstkyně ministra financí Dany Trezziové činí poslední návrh deset tisíc korun. „To je pro drobného živnostníka naprosto nereálná cena,“ odmítá šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda. Podle něj by měl poplatek záviset na sumě, která je předmětem dotazu. Pro šéfa komory Drábka by deset tisíc korun bylo ještě přijatelných, i on je však pro odstupňování ceny.

Řada podnikatelů a politiků však placení za editační povinnost odmítá. Daňové zákony by podle nich měly být jasné a srozumitelné, a pokud nejsou, musí dodatečné náklady za jejich vysvětlování nést viník, tedy stát. „Jsem zcela proti tomu, aby byly zpoplatněny ty dotazy, které vycházejí z nejasností a dvojznačností v zákoně,“ říká například poslanec za ODS Michal Doktor. Pokud už bude poplatek zaveden, musí se jednat o daňově uznatelný náklad. Na co všechno se editační povinnost bude vztahovat? To zatím vůbec není jasné. Náměstkyně Trezziová odkazuje na návrh nového daňového řádu - ten ale původně počítal jen s nepatrným rozšířením dosavadního stavu (podrobněji v Profitu č. 112007). Kalousek s Drábkem již hovoří o „maximálním rozšíření“ povinnosti. A Svaz průmyslu a dopravy či Sdružení podnikatelů a živnostníků vládě připomínají její původní slib: Zavedení úplné (všeobecné) editační povinnosti. Kdy se slíbeného rozšíření dočkáme? To zatím nikdo nechce upřesnit. Změny mají být součástí nového daňového řádu. Jenže na tom se pracuje už mnoho let a konkrétní návrh, který nedávno přišel do připomínkového řízení, se stal terčem kritiky podnikatelů. Ministerstvo tedy chce nový daňový řád přepracovat, což však zasvěcení úředníci odhadují až na další dva roky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít