Deset odsouzených, jeden zastřelený

22. srpna 2008, 18:23 - Lukáš Novotný
22. srpna 2008, 18:23

V kauze vytunelovaných fondů Trend a Mercia padly první tresty

Královéhradecký krajský soud poslal minulý týden v případu investičních fondů Trend a Mercia šest bývalých manažerů do vězení na tři až sedm let. Další čtyři obžalovaní dostali podmínku, jednoho soud obžaloby zprostil (viz Kdo a na kolik?). Rozsudek zatím není pravomocný, někteří obžalovaní manažeři se proti němu odvolali.

Zapeklitý případ Vyšetřování případu, v němž státní zástupce vinil jedenáct vedoucích pracovníků, že připravili fondy o 1,4 miliardy korun, provázely komplikace. Bývalý vyšetřovatel Blahoslav Kavka se v roce 2000 z neznámých důvodů zastřelil služební pistolí. Někdejší hradecký žalobce Vladislav Kusala, jenž na případ dohlížel, ve stejném roce rezignoval na funkci. Soud mu totiž případ vrátil k dopracování kvůli základním chybám, jako jsou zmatené znalecké posudky či špatně poučení svědci. Případ byl pak převeden nejprve z východních Čech do jižních a v roce 2002 se ho ujal republikový úřad vyšetřování v Praze.
Nalezení a usvědčení viníků trvalo jedenáct let, přestože se podezřelé transakce podařilo nucenému správci rychle zdokumentovat. Policie, jež se případem zabývala devět let, dokonce našla záznamník, kam si jeden z manažerů složité převody kreslil. O komplikovanosti kauzy svědčí i to, že soudce vynášel rozsudek téměř čtyři hodiny a více než hodinu a půl jej předseda senátu Luboš Sovák zdůvodňoval. „Uznáváme, že to byla doba pro podnikání nelehká. Ale v dané věci to bylo ve stadiu, kdy se nejednalo o riziko, které by šlo tolerovat, bylo to souvislé jednání,“ argumentoval.

Kotva na Kypru Co se tedy stalo? Fondy úvěrovaly společnosti propojené s obžalovanými, aniž by pak tyto firmy půjčky splácely. Podle státního zástupce Františka Fíly se policii podařilo zajistit majetek asi za 100 milionů korun a 56 procent akcií společnosti Kotva, o něž se ještě povedou soudní spory. Právě akcie obchodního domu, jež tvořily podstatnou část portfolia Trendu, hrají v případu důležitou roli. Bývalý šéf fondu Miroslav Hálek převedl tyto cenné papíry v roce 1995 na společnost Forminster Enterprices Limited s účty v Lichtenštejnsku a se sídlem na Kypru. Tu vyšetřovatelé spojovali právě s Hálkem, který však jakékoli propojení popírá. Státní zástupce kvůli nejasnostem ohledně vlastnictví akcie zablokoval. Přesto se dál s majetkem uskutečňovaly různé transakce. Majoritní balík akcií obchodního domu poté za 1,5 miliardy korun koupila irská společnost Markland Holdings. Do majetku investičního fondu se už nevrátily.

Odčerpané miliardy Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, jejichž známé tváře nalákaly k investicím do fondu více než sto tisíc lidí. O čtyři roky později získala fond asi za 200 milionů korun společnost Královéhradecká brokerská v čele s Hálkem. Ve stejné době začínají být podle obžaloby prostředky fondů Trend a Mercia převáděny na konta jiných společností. V roce 2000 končí Trend v konkurzu. „Netušili jsme, že se to může tak zvrhnout,“ řekl během své výpovědi u soudu muzikant Kratochvíl, který spolu s Kocábem rovněž čelil trestnímu oznámení, že se podílel na vyvedení půl miliardy korun z Trendu. V roce 2005 však policie trestní oznámení na oba hudebníky odložila.
Hálek, mezi jehož obhájce patřil i exministr spravedlnosti Jiří Novák a bývalý pražský vrchní státní zástupce Karel Brückler, s verdiktem soudu nesouhlasí. „Dokazování jednoznačně potvrdilo, že tvrzení obžaloby jsou v rozporu se skutečností a že celé trestní stíhání bylo od začátku manipulováno,“ tvrdí. Důležitý znalecký posudek označil Hálek za neodborný. Jeho zpracovatelé prý o kapitálovém trhu nic nevědí. Do spisu byly zařazovány zfalšované podklady a byl ovlivňován policií, řekl Hálek, který se prý nyní živí jako ekonom. Podle údajů internetového obchodního rejstříku působí v různých pozicích nejméně v devíti společnostech.
Investiční fondy Trend a Mercia byly produktem kuponové privatizace, od jejíhož zahájení letos uplynulo 16 let. V jejím rámci si šest milionů lidí rozdělilo majetek v účetní hodnotě 365 miliard korun. Komise pro cenné papíry, která dohlíží nad kapitálovým trhem, v roce 2002 odhadla, že z investičních fondů bylo nelegálně odčerpáno až padesát miliard korun (viz Ulité miliardy). Navrátit se však podařila z vytunelovaných prostředků jen malá část.

Politické souvislosti A nebyli bychom v Česku, kdyby celý případ nezískal i politický rozměr. Michael Kocáb totiž nyní kandiduje za Stranu zelených do Senátu ve volebním obvodu Praha 1 a jeho kandidatura vyvolala rozpory v sociální demokracii. Zatímco podle poslance Davida Ratha by ČSSD měla Kocába v případném druhém kole podpořit, předseda strany Jiří Paroubek rockerovi nemůže přijít na jméno. Šéf ČSSD se do Kocába opřel na stranickém webu, kde ho označil za hlupáka a demagoga. Za zlé mu má hlavně vytunelování Trendu. „Ve stejný den, kdy akcionáři přišli o nějakých 365 milionů korun, Michael Kocáb inkasoval od tunelářů, které si sám vybral, 36 milionů korun,“ napsal Paroubek. Jeho postoj by však mohl uškodit Rathovi, který kandiduje v krajských volbách a usiluje o post hejtmana Středočeského kraje. Již nyní se proto musí Rath ohlížet na případné koaliční partnery, jimiž by mohli být právě zelení, za něž Kocáb kandiduje do Senátu.

Tabulka:
Ulité miliardy Případů, kdy podílníci fondů přišli o své majetky, je více
Harvardské investiční fondy: 16 miliard korun
KTP Quantum: 3,5 miliardy korun
CS Fondy: 1,39 miliardy korun
Private Investors: 1 miliarda korun
Progres Invest: 0,5 miliardy korun
Pramen: ČTK

SOUVISLOSTI
Kdo a na kolik? 7 let nepodmíněně – Miroslav Hálek
3 roky nepodmíněně – Jan Cholasta, Petr Šrejtr, Luděk Špriňar, Miroslav Vlastník, Libor Páv
3 roky podmíněně, s odkladem na 5 let – Michal Plachta, Petr Kožený
2 roky podmíněně, s odkladem na 3 roky – Jiří Trnka, Václav Dius
zproštěn obžaloby – Aleš Machalíček

Praporek: Z investičních fondů bylo celkem nelegálně odčerpáno až padesát miliard korun

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít