Deset miliard rodinám

27. března 2009, 20:08 - Čestmír Klos
27. března 2009, 20:08

Výnos z prodeje kjótských kreditů pomůže rodinám, sníží emise a zvýší zaměstnanost

Přelomovým datem pro tisíce českých rodin se stane 30. březen 2009. Na ten den byl naplánován poslední podpis česko-japonských dohod o prodeji části přebytečných českých emisních kreditů. Předpokládaný desetimiliardový výnos z tohoto obchodu je určen na pomoc rodinám při přechodu z vytápění fosilními palivy na ekologická, na zateplování rodinných a bytových domů, instalace solárních zařízení na ohřev teplé vody a na výstavbu nových pasivních obydlí. Tyto cíle jsou součástí dohody o prodeji. Proto je výnos z tohoto prodeje nezcizitelný pro jiné účely. Odpovídá to podmínkám Kjótského protokolu i českého zákona z července 2008. Žádná nová vláda nebude moci přesunout prostředky například na státní podporu jaderné energetiky. Ministr životního prostředí Martin Bursík je prozíravě smluvně zabezpečil pro energetickou modernizaci domácností. A věděl proč – v domácnostech lze ušetřit až 50 procent emisí oxidu uhličitého.

Výjimečná šance

Program Zelená úsporám bude oficiálně vyhlášen 7. dubna. A už od 22. dubna budou moci lidé podávat žádosti. Dotace bude poskytnuta každému, kdo splní programové podmínky. V takovém případě pokryje až 50 procent nákladů. Žádost si občan bude moci podat předtím, než se pustí do nové investice. Předem od Státního fondu životního prostředí rovněž dostane právně závazné rozhodnutí o dotaci. Lze však žádat i po dokončení akce. S jedinou podmínkou – nebyla kolaudována před dubnem 2009.
Programové období je od letošního 1. dubna do Silvestra 2012 a zastavit vydávání dotací dřív může jediný, zato definitivní důvod: vyčerpání prostředků programu. Žadatel nejenže může vypsané dotační tituly kombinovat, ale dokonce za to dostane finanční bonus dvacet nebo 50 tisíc korun. Pokud si například na střechu nově postaveného pasivního domu umístí kolektory na ohřev teplé vody anebo zkombinuje instalaci kolektorů s komplexním zateplením. Limit pro jediného žadatele v celém období je však vysoký – 30 milionů korun.

Potenciální žadatelé

Žadatelem může být úplně každý, kdo si pro svou potřebu chce postavit přiměřeně velký pasivní dům. Odhaduje se, že během určeného čtyřletého období se jich přihlásí až pět tisíc. A skoro devět tisíc pasivních bytů má dle odhadů vzniknout v nových bytových domech.
Největší potenciál pro program Zelená úsporám je však v půl milionu domácností, které dosud topí uhlím. Kde jinde dostanou příležitost za polovinu pořizovací ceny přejít na mnohem čistší, ale zároveň podstatně komfortnější vytápění? Této příležitosti mohou využít i domácnosti závislé na vytápění elektřinou. A také majitelé kotlů na topný olej či jiná fosilní paliva. Od všech těchto zástupů se přesto očekává poměrně omezený příliv žádostí – 35 tisíc z rodinných domů a tři tisíce z bytových. Přechod z tradičního vytápění domácností uhlím na jiná paliva bude ještě vyžadovat dlouhou osvětu.
Skvělou příležitostí je nový program zateplování rodinných domů. Na to se dlouhou dobu nedařilo uvolnit peníze z evropských fondů. A teď, kdy by to už možná šlo, je program Zelená úsporám výhodnější. Dle předpokladů využije této příležitosti přes 70 tisíc domácností. A dalších deset tisíc bytů bude zatepleno v bytových domech. Kromě paneláků, jejichž zateplování se již děje s pomocí jiných programů.

Žebříček z krize

Jak hloupé bylo podceňovat ekologické přístupy v ekonomii. Program Zelená úsporám nejen naplní sledovaný efekt, sníží emise oxidu uhličitého a zvedne komfort bydlení, ale bude mít i další pozitivní přínosy. Povzbudí malé a střední podnikání, pozvedne odbyt izolačních hmot, dobře těsnících oken, slunečních kolektorů a kotlů na biomasu, vytvoří osmnáct až 25 tisíc pracovních míst. Navíc budeme zdravější, protože výrazně ubude polétavých popílků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít