Deregulace sice zpomalí, ale nájemné bude vyšší

11. listopadu 2008, 00:00 - Libuše Frantová
11. listopadu 2008, 00:00

Ministerstvo pro místní rozvoj hodlá ve velkých městech zpomalit deregulaci.

„Chceme nejen snížit nárůst nákladů na bydlení, ale také získat prostor pro to, abychom mohli podpořit nabídku nájemních bytů,“ vysvětluje Jan Wagner (na obrázku).

Ministr Jiří Čunek chce ve velkých městech zpomalit deregulaci nájmů. Nebyl to od něj jen předvolební tah?

V žádném případě. Tento úkol byl zadán už někdy na jaře, když jsme viděli předpokládané zvýšení nájemného pro roky 2009 a 2010. Zjistili jsme, že dopady deregulace jsou výrazně vyšší, než se při přijetí zákona předpokládalo. Zákon stanoví horní hranici, do které mohou vlastníci domů jednostranně zvyšovat nájemné. Výpočet této meze se odvíjí od cen nemovitostí v daném místě. Jenže nemovitosti v posledních letech zdražovaly podstatně více, než se původně očekávalo.

Proč se má změna týkat jen některých měst?

Ve většině měst to nedělá takový problém. I když růst nájmů v roce 2009 a 2010 vypadá poměrně velký, v absolutních číslech není tak zatěžující, protože procento se počítá z relativně nízkého základu. V Praze a ve většině krajských měst je bohužel základ vyšší, a nárůst cen je tak také mnohem vyšší. Ty poslední dva stupně deregulace v roce 2009 a 2010 nejsou jen někde kolem dvacetiprocentního nárůstu, jak se počítalo, ale v roce 2009 se nárůst průměrně pohybuje kolem třiceti procent a v roce 2010 ještě někde podstatně výše.

Když zvyšování rostlo rychleji, neznamená to, že už dnes je regulované nájemné někde v takové výši, s jakou se počítalo po úplné deregulaci?

V řadě míst ano. Především v menších městech a obcích je rozdíl relativně malý a tam také nenavrhujeme žádnou změnu, protože už to není potřeba. Ale v těch velkých místech je diferenciace značná. Třeba v Praze 10 by poslední krok v roce 2010 znamenal nárůst nájemného u průměrného bytu 68 metrů čtverečních tři tisíce korun. My nechceme nic jiného, než dosáhnout stejného cílového stavu, ale zatížení rozložit do tří let.

Ale soukromí vlastníci domů toto oddálení deregulace kritizují…

Celkem nemají proč, protože my narovnáváme růst nájemného zpátky do tempa, které předpokládal zákon z roku 2006. Ke zlomu vyššího tempa došlo okolnostmi, které před dvěma lety nikdo nepředpokládal. Navíc nájemné nakonec dosáhne vyšší hladiny, než se původně počítalo.

Změna by se měla týkat krajských měst kromě Ostravy, Ústí nad Labem a Středočeského kraje. Ve středních Čechách půjde také jen o větší města, nebo se rozloží růst nájmů ve všech obcích?

Návrh teprve zpracováváme. Pracovně zatím uvažujeme o celém Středočeském kraji. Ale není vyloučeno, že se ještě něco změní.

A jak to bude v ostatních místech republiky? Tam bude platit původní zákon?

Ano, tam by platil způsob předepsaný zákonem v nezměněné podobě, to znamená, že by tam proces deregulace skončil v roce 2010.

Máte už nějaké ohlasy z měst, kterých by se změna měla týkat?

Zatím jen předběžné a jsou v podstatě kladné. Města to vítají, protože nemají k dispozici dostatek vhodných bytů pro domácnosti, které se dostanou do tísně. Když přičteme k tomu skoku nájemného navýšení energií, tak to může být nejen pro sociálně slabou, ale i pro domácnost se středními příjmy poměrně výrazné zatížení.

O kolik procent by se tedy v krajských městech mělo nájemné do roku 2012 zvyšovat?

To je velmi obtížné říci, lokální rozdíly jsou velmi velké. Například v Praze se počítalo s postupným zvyšováním horní hranice přibližně kolem dvaceti procent. My to chceme zachovat.

Ale přežitek regulovaného nájemného u nás už přetrvává dvacet let. A teď to znovu protahujete.

K likvidaci pozůstatků státní regulace musí dojít, to je naprosto nezbytné. Jestli někdo chápe tento krok jako oslabení této tendence, tak tomu v žádném případě není. Smysl rozložení je dvojí: nejen snížit roční nárůst nájemného a rozložit ho v čase, ale také získat prostor pro to, abychom mohli podpořit nabídku nájemních bytů, která možná mohla být připravena už dříve.

Kdy budete mít novelu zákona o deregulaci nájemného připravenu, aby o ní mohla sněmovna jednat? Moc času nemáte.

To je pravda, protože ministerstvo pro místní rozvoj musí vyhlásit v červnu příštího roku další regulační krok. To znamená, že do té doby musí k této změně zákona dojít. Zatím se zpracovává návrh. Budeme se snažit, aby byl přijat co nejdříve, i za cenu, že budeme žádat nějaké urychlené projednávání.

A kdyby se zákon nepodařilo prosadit do června příštího roku?

Je třeba to stihnout, protože pak už by to nemělo smysl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít