Deregulace sice zpomalí, ale nájemné bude vyšší

11. listopadu 2008, 00:00 - Libuše Frantová
11. listopadu 2008, 00:00

Ministerstvo pro místní rozvoj hodlá ve velkých městech zpomalit deregulaci.

„Chceme nejen snížit nárůst nákladů na bydlení, ale také získat prostor pro to, abychom mohli podpořit nabídku nájemních bytů,“ vysvětluje Jan Wagner (na obrázku).

Ministr Jiří Čunek chce ve velkých městech zpomalit deregulaci nájmů. Nebyl to od něj jen předvolební tah?

V žádném případě. Tento úkol byl zadán už někdy na jaře, když jsme viděli předpokládané zvýšení nájemného pro roky 2009 a 2010. Zjistili jsme, že dopady deregulace jsou výrazně vyšší, než se při přijetí zákona předpokládalo. Zákon stanoví horní hranici, do které mohou vlastníci domů jednostranně zvyšovat nájemné. Výpočet této meze se odvíjí od cen nemovitostí v daném místě. Jenže nemovitosti v posledních letech zdražovaly podstatně více, než se původně očekávalo.

Proč se má změna týkat jen některých měst?

Ve většině měst to nedělá takový problém. I když růst nájmů v roce 2009 a 2010 vypadá poměrně velký, v absolutních číslech není tak zatěžující, protože procento se počítá z relativně nízkého základu. V Praze a ve většině krajských měst je bohužel základ vyšší, a nárůst cen je tak také mnohem vyšší. Ty poslední dva stupně deregulace v roce 2009 a 2010 nejsou jen někde kolem dvacetiprocentního nárůstu, jak se počítalo, ale v roce 2009 se nárůst průměrně pohybuje kolem třiceti procent a v roce 2010 ještě někde podstatně výše.

Když zvyšování rostlo rychleji, neznamená to, že už dnes je regulované nájemné někde v takové výši, s jakou se počítalo po úplné deregulaci?

V řadě míst ano. Především v menších městech a obcích je rozdíl relativně malý a tam také nenavrhujeme žádnou změnu, protože už to není potřeba. Ale v těch velkých místech je diferenciace značná. Třeba v Praze 10 by poslední krok v roce 2010 znamenal nárůst nájemného u průměrného bytu 68 metrů čtverečních tři tisíce korun. My nechceme nic jiného, než dosáhnout stejného cílového stavu, ale zatížení rozložit do tří let.

Ale soukromí vlastníci domů toto oddálení deregulace kritizují…

Celkem nemají proč, protože my narovnáváme růst nájemného zpátky do tempa, které předpokládal zákon z roku 2006. Ke zlomu vyššího tempa došlo okolnostmi, které před dvěma lety nikdo nepředpokládal. Navíc nájemné nakonec dosáhne vyšší hladiny, než se původně počítalo.

Změna by se měla týkat krajských měst kromě Ostravy, Ústí nad Labem a Středočeského kraje. Ve středních Čechách půjde také jen o větší města, nebo se rozloží růst nájmů ve všech obcích?

Návrh teprve zpracováváme. Pracovně zatím uvažujeme o celém Středočeském kraji. Ale není vyloučeno, že se ještě něco změní.

A jak to bude v ostatních místech republiky? Tam bude platit původní zákon?

Ano, tam by platil způsob předepsaný zákonem v nezměněné podobě, to znamená, že by tam proces deregulace skončil v roce 2010.

Máte už nějaké ohlasy z měst, kterých by se změna měla týkat?

Zatím jen předběžné a jsou v podstatě kladné. Města to vítají, protože nemají k dispozici dostatek vhodných bytů pro domácnosti, které se dostanou do tísně. Když přičteme k tomu skoku nájemného navýšení energií, tak to může být nejen pro sociálně slabou, ale i pro domácnost se středními příjmy poměrně výrazné zatížení.

O kolik procent by se tedy v krajských městech mělo nájemné do roku 2012 zvyšovat?

To je velmi obtížné říci, lokální rozdíly jsou velmi velké. Například v Praze se počítalo s postupným zvyšováním horní hranice přibližně kolem dvaceti procent. My to chceme zachovat.

Ale přežitek regulovaného nájemného u nás už přetrvává dvacet let. A teď to znovu protahujete.

K likvidaci pozůstatků státní regulace musí dojít, to je naprosto nezbytné. Jestli někdo chápe tento krok jako oslabení této tendence, tak tomu v žádném případě není. Smysl rozložení je dvojí: nejen snížit roční nárůst nájemného a rozložit ho v čase, ale také získat prostor pro to, abychom mohli podpořit nabídku nájemních bytů, která možná mohla být připravena už dříve.

Kdy budete mít novelu zákona o deregulaci nájemného připravenu, aby o ní mohla sněmovna jednat? Moc času nemáte.

To je pravda, protože ministerstvo pro místní rozvoj musí vyhlásit v červnu příštího roku další regulační krok. To znamená, že do té doby musí k této změně zákona dojít. Zatím se zpracovává návrh. Budeme se snažit, aby byl přijat co nejdříve, i za cenu, že budeme žádat nějaké urychlené projednávání.

A kdyby se zákon nepodařilo prosadit do června příštího roku?

Je třeba to stihnout, protože pak už by to nemělo smysl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po…
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Kvíz na pátek: Poznáte součástky auta jen podle obrázku?
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou. Vypadá hodně dobře
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít