Der Standard: Stesk po přehledném světě

05. února 2013, 12:24 - red
05. února 2013, 12:24

V mnichovském hotelu Bayerischer Hof se sešla skupinka hostů bezpečnostní konference. Hlavním řečníkem je Brent Scowcroft, 87letý bývalý poradce dvou amerických prezidentů. Dnes má vrásky na čele. Ani taková kapacita mezinárodních vztahů si s dnešní situací neví rady.

Období „staré dobré“ studené války je dvacet let minulostí. Koncepce národních států založená vestfálským mírem ztrácí na významu. Svět je globalizován, digitalizován a fragmentován. Ve společnosti tvořené agitujícím občanským sektorem, lokálními teroristickými buňkami, mocnými koncerny a instantními sociálními sítěmi se ztrácejí i velcí stratégové.

Svět, jak byl prezentován na mnichovské konferenci, je těžko k řízení. S jistotou se však dá říct, že nepřehledné konflikty, jako jsou ty v Sýrii či v Mali, budou stále častější. Současně budou stále nepravděpodobnější konflikty mezi mocnostmi. Svět se natolik zploštil, že ekonomické následky by byly katastrofální.

The Daily Telegraph: Cameron a partnerství

David Cameron tvrdí, že jeho podpora homosexuálním manželstvím je založena výhradně na principu: je to správná věc. Když v roce 2011 předložil toto téma svým straníkům, snažil se vyleštit svůj obraz společenského liberála.

Ačkoli manifest konzervativců obsahuje vágní příslib „uvážit změnu legislativy, jež by občanské partnerství nazvala a klasifikovala jako manželství“, v koaliční smlouvě o tématu není zmínka. Toto je boj, do nějž se premiér pustil sám ze své vůle. Tehdy jsme psali, že premiér netuší, do jakého vosího hnízda šťourá. A měli jsme pravdu.

Konzervativní aktivisté jsou ve zbrani, polovina strany bude hlasovat proti Cameronovu nápadu. Labouristé a liberálové jej podporují, takže projde. Ale premiérovy politické cíle budou v troskách. Mladí středoví voliči, na něž má zákon udělat dojem, si nebudou pamatovat progresivního premiéra, ale to, že velkou část jeho strany tvoří tvrdohlaví tradicionalisté. A morálka uvnitř strany dostane další ránu a poslanci další důvod, proč nadávat na svého lídra.

SME: Co dělala vláda loni?

Vláda se loni soustředila na ozdravování veřejných financí a tento úkol už má za sebou. Letos tedy přichází na řadu snaha o podporu hospodářského růstu, vyhlásil v televizi premiér. Robert Fico vlastně říká, že vláda se dosud podpoře růstu nevěnovala, neboť zachraňovala veřejné rozpočty.

Ve skutečnosti se dělo toto: v Institutu finanční politiky a v daňové sekci ministerstva financí vypočítali, které daně a odvody by se daly zvýšit a kolik by z toho bylo peněz. Fico řekl, že souhlasí, poslali to poslancům do parlamentu a ti pro to zdvihli ruce. Takže například u ministra hospodářství Malatínského mohli stimulovat růst osm hodin denně.

Pokud by to dělali, mohli opatření na snížení byrokracie, která tam našli po ministru Miškovovi, vydávat za svá klidně na konci léta, nemuseli s nimi čekat až doteď. Už se mohlo něco dělat a jednoduché změny typu zrušení povinnosti dávat účetní závěrku i daňařům i na Sbírku listin mohly být hotové. A ne plánované na konec roku 2013.


Čtěte také:

Důchodci, konečná, vystupovat!

Slovensko bude muset škrtat a šetřit

Dostavba jaderné elektrárny Mochovce se odkládá. Fico zuří


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít