Der Standard: Soči leží uprostřed Rakouska

05. února 2014, 09:10 - .
05. února 2014, 09:10

Padesát miliard dolarů. Olympijský spektákl, který začne v pátek, stojí víc než všechny předchozí zimní olympiády dohromady. Zda Soči vydělá, uvidíme. Převládá skepse. Brutalita, s níž olympiáda do Soči vlétla, je ostudou Ruska i olympijského hnutí. Je to ostuda i pro Rakousko, míní mnozí. Každopádně dobrý obchod.

Ještě nikdy naše hospodářství z her tolik neprofitovalo. Šéf Strabagu Hans Peter Haselsteiner je odpovědný za velký díl novostaveb v Soči. Doppelmayr, světová jednička ve výrobě lanovek, má v lyžařských areálech na čtyřicet zářezů. Kdyby hry nebyly v Soči, ale v Salzburku, nevydělaly by rakouské firmy víc. I proto je volání, aby rakouští politici na olympiádu nejezdili, přitažené za vlasy. Komu prospěje, když kancléř Fayman zůstane doma? Hry v Číně či v Rusku jsou úplně stejně nebo úplně stejně málo zavrženíhodné jako hospodářská spolupráce s těmito zeměmi. Proč by se zrovna sport měl demokraturám obloukem vyhýbat?

The New York Times: Přerušená demokracie

Thajsko prožívá temné dny. Nedělní volby narušili demonstranti, jejichž požadavky na ústup od demokracie mohou vést k ještě většímu chaosu. Thajská konstituční monarchie už v minulosti čelila převratům a pouličním protestům, ale dosud představovala stabilitu a rozvoj v regionu známém autokratickými a brutálními vládami. Hrála klíčovou roli v mírnění regionálního napětí. Poskytovala protiváhu vojenské asertivitě Číny tím, že stála v čele integračních snah skupiny ASEAN.

V neděli protestující zablokovali volby zhruba v desetině okrsků, což znamená, že Thajsko se ocitne v bezvládném limbu na několik měsíců. Protesty vedou opoziční politici náležející k městským elitám a k jihu země. Odmítli účast ve volbách, protože vědí, že vládnoucí stranu premiérky Šinavatrové, za níž stojí rurální většina ze severu, nemohou porazit. Místo aby slovo předali voličům, chtějí svrhnout Šinavatrovou a parlament nahradit nevolenou radou lidu, která má přinést blíže nespecifikované reformy. To však situaci v rozdělené zemi nezlepší.

Pravda: Chybí trest, ne zákon

Je samozřejmě důležité vědět, že 90 procent našinců si myslí, že na Slovensku je rozšířená korupce. O něčem vypovídá i to, že ještě většími nebo podobnými pesimisty jako my jsou Řekové, Italové, Češi či Španělé. Vnímání korupce je však jen jednou stranou mince. Nejenže tou méně důležitou, možná dokonce svým způsobem i korupci nepřímo podporující. Vůbec totiž není těžké představit si, v jakém pokušení musí žít člověk, který je přesvědčen, že všichni ve státě jsou zkorumpovaní a bez úplatku se nikdy nic nevyřídí.

Úplatek se vždy lépe dává i přijímá s vědomím, že je to tichá společenská norma. Druhou, mnohem důležitější stranou mince je neexistence dostatečně odstrašujících příkladů, v nichž by byla korupce odhalena, vyšetřena i potrestána. Největším problémem přitom nejsou nedostatečné zákony, jak nám vyčítá třeba Evropská komise, ale nedobře fungující justice a slabá vymahatelnost práva obecně.


Čtěte také:

Thajsko čekají náročné volby, opozice je odmítá

Korupce v EU: osm členských států zpronevěřilo až 2,2 miliardy eur

Česko si pohoršilo ve vnímání korupce. Lépe jsou na tom i Gruzie či Uruguay

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít