Der Standard: Soči leží uprostřed Rakouska

05. února 2014, 09:10 - .
05. února 2014, 09:10

Padesát miliard dolarů. Olympijský spektákl, který začne v pátek, stojí víc než všechny předchozí zimní olympiády dohromady. Zda Soči vydělá, uvidíme. Převládá skepse. Brutalita, s níž olympiáda do Soči vlétla, je ostudou Ruska i olympijského hnutí. Je to ostuda i pro Rakousko, míní mnozí. Každopádně dobrý obchod.

Ještě nikdy naše hospodářství z her tolik neprofitovalo. Šéf Strabagu Hans Peter Haselsteiner je odpovědný za velký díl novostaveb v Soči. Doppelmayr, světová jednička ve výrobě lanovek, má v lyžařských areálech na čtyřicet zářezů. Kdyby hry nebyly v Soči, ale v Salzburku, nevydělaly by rakouské firmy víc. I proto je volání, aby rakouští politici na olympiádu nejezdili, přitažené za vlasy. Komu prospěje, když kancléř Fayman zůstane doma? Hry v Číně či v Rusku jsou úplně stejně nebo úplně stejně málo zavrženíhodné jako hospodářská spolupráce s těmito zeměmi. Proč by se zrovna sport měl demokraturám obloukem vyhýbat?

The New York Times: Přerušená demokracie

Thajsko prožívá temné dny. Nedělní volby narušili demonstranti, jejichž požadavky na ústup od demokracie mohou vést k ještě většímu chaosu. Thajská konstituční monarchie už v minulosti čelila převratům a pouličním protestům, ale dosud představovala stabilitu a rozvoj v regionu známém autokratickými a brutálními vládami. Hrála klíčovou roli v mírnění regionálního napětí. Poskytovala protiváhu vojenské asertivitě Číny tím, že stála v čele integračních snah skupiny ASEAN.

V neděli protestující zablokovali volby zhruba v desetině okrsků, což znamená, že Thajsko se ocitne v bezvládném limbu na několik měsíců. Protesty vedou opoziční politici náležející k městským elitám a k jihu země. Odmítli účast ve volbách, protože vědí, že vládnoucí stranu premiérky Šinavatrové, za níž stojí rurální většina ze severu, nemohou porazit. Místo aby slovo předali voličům, chtějí svrhnout Šinavatrovou a parlament nahradit nevolenou radou lidu, která má přinést blíže nespecifikované reformy. To však situaci v rozdělené zemi nezlepší.

Pravda: Chybí trest, ne zákon

Je samozřejmě důležité vědět, že 90 procent našinců si myslí, že na Slovensku je rozšířená korupce. O něčem vypovídá i to, že ještě většími nebo podobnými pesimisty jako my jsou Řekové, Italové, Češi či Španělé. Vnímání korupce je však jen jednou stranou mince. Nejenže tou méně důležitou, možná dokonce svým způsobem i korupci nepřímo podporující. Vůbec totiž není těžké představit si, v jakém pokušení musí žít člověk, který je přesvědčen, že všichni ve státě jsou zkorumpovaní a bez úplatku se nikdy nic nevyřídí.

Úplatek se vždy lépe dává i přijímá s vědomím, že je to tichá společenská norma. Druhou, mnohem důležitější stranou mince je neexistence dostatečně odstrašujících příkladů, v nichž by byla korupce odhalena, vyšetřena i potrestána. Největším problémem přitom nejsou nedostatečné zákony, jak nám vyčítá třeba Evropská komise, ale nedobře fungující justice a slabá vymahatelnost práva obecně.


Čtěte také:

Thajsko čekají náročné volby, opozice je odmítá

Korupce v EU: osm členských států zpronevěřilo až 2,2 miliardy eur

Česko si pohoršilo ve vnímání korupce. Lépe jsou na tom i Gruzie či Uruguay

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít