Denisa Novotná: Válka o územní plán pokračuje

07. června 2012, 10:09 - Denisa Novotná
07. června 2012, 10:09

Souboj TOP 09 a části ODS o způsob tvorby nového územního plánu Prahy je bojem o miliardy. Developerům a majitelům těch vybraných pozemků, které čekají na změnu funkčního využití na stavební parcely, jde skutečně o hodně. Některým, vzhledem k nynější obtížné situaci na realitním trhu, dokonce o přežití.

Znovu a lépe

V nemálo případech si investoři očekávané změny v územním plánu předem dojednali s bývalým vedením města. Je evidentní, že územní plán Prahy byl dlouho živnou půdou pro korupci. Nejen mezi realitními hráči se o tom polohlasem celé roky hovořilo.

Přičtěme k tomu ještě informace, které unikly z odposlechů exprimátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, ale také nedávnou praxi, o níž otevřeně hovoří současný radní pro územní rozvoj Tomáš Hudeček z TOP 09. Ten, když se seznámil s dosavadním postupem pořizování nového územního plánu vznikajícího ještě za koalice ODS a ČSSD, zavelel smést celý koncept ze stolu a začít raději znovu. Času ovšem není nazbyt.

Nový územní plán má být hotov do roku 2015. Začít nanovo ale může být paradoxně rychlejší než se postupně prát se změnami, které se mnohdy rodily v pološeru pražské šedé ekonomiky. Současný odpor části pražské ODS proti snaze vypracovat zbrusu nový „metropolitní“ plán lze vnímat jako pozůstatek těchto zvláštních dohod. Hlasovat o záměru nakreslit územní plán Prahy z gruntu znovu mají zastupitelé dnes. Už potřetí.

Mlha kompetencí

Vystudovaný geograf Hudeček tvrdí, že metropolitní plán bude nejen jednodušší, ale hlavně transparentnější, a tudíž hůře zneužitelný. Částečně jde samozřejmě o politickou proklamaci. Nadále bude záležet na konkrétních úřednících a politicích, zda odolají tlaku developerů a budou imunní vůči korupčním nabídkám.

Hlavní předností nového plánu nebude ani jednodušší značení ploch v jeho vizuální podobě. Za nejpodstatnější změnu lze označit (zatím slibované) zřetelné stanovení toho, kdo ponese konkrétní odpovědnost za povolování výstavby. Podle Hudečka má zodpovědnost ležet především na bedrech stavebních úřadů. Tedy článku státní správy, který v praxi bývá často v područí radničních koalic.

V mlhovině vágních kompetencí a odkazování na posudky z městských úřadů, magistrátních odborů či z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy, který je jen příspěvkovou organizací, se dosud dařilo prosadit i výrazně naddimenzovanou výstavbu.


Čtěte také:

V pražské koalici to vře. Kvůli miliardám

Úřad pro územní plán se změní. Po roční agonii

Praha bude mít více územních plánů


Například starosta Prahy 4 Pavel Horálek se často ohání tvrzením, že je vůči „útokům bezohledných investorů“ z pozice samosprávy zcela bezmocný. V rámci upevňování alibi teď přichází s nápadem stanovení vlastních územních limitů. Jak ale sám připouští v radničních novinách zvaných Tučňák, tyto územní limity jsou jen deklarovaným názorem, aby občané věděli, že pro radnici je akceptovatelná výstavba, která nenaruší ráz území. V praxi se však bude dál odkazovat na bezmocnost vůči úředníkům stavebního úřadu. A tak stále dokola.

Jasné vodítko

Pokud by se Hudečkovi podařilo deklarované záměry dotáhnout do konce, takzvaný metropolitní územní plán by v textové části nově obsahoval také urbanistické regulativy, tedy povolený charakter zástavby v daném území. Dejme tomu výškovou regulaci ve staré zástavbě.

Stavební úřady by konečně získaly pevné vodítko a úředníci státní správy by tak mohli obtížněji plnit politická a bůhvíčím motivovaná zadání samosprávy, která aktuálně vládne v městské části.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít