Deník z Dillí: Suchá pole, zoufalé naděje

25. srpna 2009, 18:27 - Mehul Srivastava
25. srpna 2009, 18:27

Čekání na monzunové deště nejen ohrožuje zemědělce, ...

Celý podtitul:
Čekání na monzunové deště nejen ohrožuje zemědělce, ale ovlivňuje hospodářský růst celé země

DILLÍ
Poslední měsíce všichni v Indii čekáme na monzunové deště, jež jsou zdrojem naší životní síly. Letošní červen byl nejsušší za posledních 83 let, v červenci pršelo nejméně za posledních 60 let. V srpnu období monzunových dešťů končí, půda je však vyprahlá, zuří prachové bouře a zemědělci jen stěží uživí sami sebe – o zbytku země nemluvě.
Čekání na déšť se stalo národní posedlostí. Novinové titulky žehrají nad tím, že se monzunové deště Indii opět vyhnuly. Meteorolog v televizi ukazuje satelitní mapu subkontinentu, na níž není ani stopy po mráčku. Jelikož je déšť v nedohlednu, začala klesat burza. Nejvíce se propadly akcie těch společností, jejichž zboží kupují venkovští obyvatelé.
Déšť je základním stavebním kamenem života v Indii. V nesčetných bollywoodských filmech dovádějí milenci v dešti, bouřka charakterizuje jejich vášeň, dešťové kapky znamenají štěstí, znovuzrození a dozrávající milostný vztah. Odjakživa na indickém subkontinentu existovalo slovo pro to, co se v hindštině označuje jako sondhi – vůně, již vydává země, když ji políbí první kapky deště. Indická jména jsou často tvořena ze sanskrtských slov pro dešťové kapky, mraky a bouřku. Mí rodiče, kteří jsou prvními potomky přesídlenců z venkova, pro mě vybrali méno Mehul – bůh dešťových mračen. Když jsem se nedávno představil jednomu zemědělci, trpce se na mě pousmál a pravil: „Zase jsi nás podvedl.“ Stál na svém vyprahlém poli a jeho děti zápasily se zrezivělou pumpou, jež v parném slunečném odpoledni nevydala ani kapku vody.
Obava z toho, že monzun nepřijde, se stala všeobecným strašákem. Jalová pole, celý národ vzhlížející k nebi, reálně hrozící hlad: to vše strhává masku indickým úspěchům. Každý den bez deště zdůrazňuje bolestné uvědomění, že ačkoli je Indie schopná přestát světovou ekonomickou krizi, toto pradávné soužení ji nepřestává každoročně ohrožovat.

KRÁTKÉ PŘEPRŠKY
Je toto Indie – země s rostoucím ekonomickým potenciálem, lůno inovací? Smutná pravda je, že vedle schopných poskytovatelů outsourcingových služeb žije v zemi 700 milionů lidí, kteří jsou odkázáni výhradně na půdu a déšť. Mnozí zemědělci vyčkávají s výsadbou až na monzunové deště, letos tak zůstala pětina indických polí neosetá. Hrozící nedostatek potravin přinutil Dillí zakázat vývoz pšenice, a naopak začít hromadit zásoby cukru, rýže a dalších základních potravin. Jelikož neprší, snižují se příjmy venkovského obyvatelstva a klesají také jejich výdaje. Z tohoto důvodu ekonomové snižují odhadovaný hospodářský růst o celý procentní bod.
Můj děda venkovský život opustil před několika desítkami let. Na deště se tehdy nedalo spolehnout a mangovníky patřící naší rodině rodily rok od roku méně. Získal místo u indických drah a nadobro z venkova odešel. To je typický indický příběh. Vzhledem k přetrvávajícímu suchu se vláda domnívá, že by letos v létě mohlo stejnou cestu do měst podniknout dalších 42 milionů lidí.
Patrně nic nemůže být tak bolestné jako ostýchavé flirtování monzunových dešťů. Před pár týdny zasáhla Dillí bouřka, voda zaplavila ulice a vyřadila elektřinu. Z našeho domu se vyřítily děti a začaly tančit v rytmu bollywoodských popěvků, jež duněly z autorádia. Když jsem chvátal ke dveřím, zastavil mě soused, aby mě rozradostněně objal. Poté mi vyčinil za to, že jdu s deštníkem. „Stal se z tebe cizinec,“ řekl mi. Nemělo to však dlouhé trvání. Za dva dny bylo nebe zase jako vymetené. V noci jsem stál na balkoně a počítal blesky, ráno jsem se už probudil do suchých, prašných ulic a nesnesitelného horka.

***
Popisek, s. 077
Farmář na vyprahlém poli v Biháru vyhlíží na nebi známky deště

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít