Den „D“

25. února 2011, 13:24 - Vadim Fojtík
25. února 2011, 13:24

Vedení ČSTV definitivně určí investory v loterijní firmě

Případ Sazka patrně spěje do velkého finále. Již v pondělí 28. února by mělo být jasno, který z investorů se bude podílet na záchraně předlužené firmy. Respektive které řešení upřednostňuje vlastník takřka 70 procent akcií firmy – Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Jeho vedení si totiž na 28. února pozvalo do svého sídla na pražském Strahově všechny uchazeče o vstup do Sazky. Zájemci mají přítomným funkcionářům odrecitovat své nabídky a zodpovědět veškeré s tím související dotazy.

Recitál na svazu

„ČSTV si rovněž od renomované poradenské společnosti nechal zpracovat vyhodnocení jednotlivých nabídek, na základě předem stanovených kritérií. Patrně tím nejzásadnějším je zachování současné akcionářské struktury společnosti,“ sdělil týdeníku EURO dobře informovaný zdroj. Výše uvedené kritérium nejvíce sedí uskupení zájemců Penta a E-Invest. Ti totiž jako jediní nepožadují výměnou za svoji finanční pomoc Sazce podíl ve firmě, alespoň zatím. Záchranný plán společně navržený Pentou a E-Investem (vlastněný podnikatelem Martinem Ulčákem) kromě jiného spočívá v tom, že firmy poskytnou Sazce dohromady zhruba 2,5 miliardy korun. Výměnou za to získají na dalších patnáct let podíl na firemním zisku. Jenže zájemců je více, ti se kromě toho ve svých nabídkách koncem minulého týdne doslova předháněli. Jako první začal „nabídkovou“ přestřelku realitní magnát Radovan Vítek, když oznámil, že akcionářům Sazky vyplatí miliardu korun výměnou za sto procent akcií loterijní firmy. Než se ale akcionáři Sazky stačili nad Vítkovým návrhem pořádně zamyslet, přišel další, tentokrát od skupiny KKCG, ovládané podnikatelem Karlem Komárkem mladším. Ten nabízí zvýšení základního kapitálu společnosti o 2,8 miliardy korun, výměnou za to požaduje 67 procent akcií Sazky.

Hušák ven?

A aby bylo dění kolem Sazky ještě zajímavější, z vedení ČSTV unikl minulý týden do médií materiál, který popisuje nabídku dalšího zájemce. Má jím být společnost Gladiolus, za kterou stojí staří známí – Penta a E-Invest. Gladiolus by měl dle Hospodářských novin vstoupit do loterijní firmy úpisem až 54 procent akcií v hodnotě 1,68 miliardy korun.
Součástí uniklých dokumentů byl rovněž návrh nových stanov Sazky přiložený k žádosti ČSTV o svolání mimořádné valné hromady loterijní firmy. Jedním z prků chystaných změn ve stanovách má být i ustanovení, že novým ředitelem loterijní firmy nemůže být současný ani minulý člen představenstva společnosti. Tedy ani aktuální šéf firmy Aleš Hušák, který je i předsedou představenstva. I tímto materiálem by se měl pondělní výkonný výbor ČSTV zabývat. Navrhované změny stanov jasně ukazují, že i pro vedení svazu skončilo období Hušákovy nedotknutelnosti. Přitom nebylo žádným tajemstvím, že ještě nedávno rozhodoval o dění v ČSTV spíše Hušák namísto toho, aby ČSTV jako majoritní akcionář rozhodoval o dění v loterijní firmě.

Času dost

Ale zpět k záchranářským pracím v Sazce. Pokud má zvítězit varianta, že se na záchranářské misi v Sazce budou podílet společně Penta s E-Investem – a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo být jinak – je nutné zdůraznit jednu veličinu, která hraje v této akci velmi podstatnou roli: čas. Vstupem Penty a E-Investu do Sazky se již zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zkoumá, zda se v tomto případu nejedná o fúzi, nebo dokonce kartel. Především kvůli tomu, že Penta ovládá přímého konkurenta Sazky, společnost Fortuna. Než antimonopolní úřad rozhodne, a údajně by tak měl učinit nejpozději do konce března, je uzavření smluv mezi Sazkou a investory o finanční pomoci velmi složitý právní problém. ÚOHS by totiž smlouvy uzavřené v čase před jeho verdiktem mohl v krajním případě považovat za kartelovou dohodu. A následně ji ztrestat tučnou pokutou. Sazka přitom potřebuje finance na úhradu těch nejpalčivějších dluhů, současně s tím musí prokázat, že má zajištěno i další financování. Dle zdroje blízkého společnosti Penta firma spolu se svým partnerem již posílají do Sazky peníze, jejichž objem stačí na uhrazení těch nejaktuálnějších dluhů. Loterijní firma je od 17. ledna v insolvenčním řízení, minulý týden navíc soud určil předběžného správce. A hrozící insolvenci odvrátí jen v případě, že soudu prokáže dostatečný přísun financí na pokrytí dluhů. To ale bez uzavřených smluv s investory nebude patrně možné. Smlouvy zase nemůže uzavřít do verdiktu ÚOHS. Sazce a jejím investorům ale aktuálně hraje do karet oznámení soudu, že se bude rozhodováním o insolvenci zabývat až v první polovině dubna. I díky tomu je najednou času relativně dost.

Malí, ale hlasití

O budoucnosti Sazky chtějí mnohem razantněji než doposud rozhodovat i její menšinoví vlastníci. Ti se shodli, že v této kauze budou postupovat společně. Do uskupení, které kontroluje dohromady zhruba dvacet procent firmy, patří kromě jiných Český olympijský výbor, Česká obec sokolská a Sdružení sportovních svazů. Uskupení prý navíc ještě posílí, protože se k němu přidávají další akcionáři. „Rozhodli jsme se postupovat společně. Chceme získat tu nejvýhodnější nabídku, která nebude projednávána jen mezi nejvyšším vedením ČSTV a Sazky. Právě takové dohody totiž nevedou k nejvýhodnější nabídce, ale k zachování postů,“ uvedl v médiích první místostarosta Sokola Oldřich Lomecký. Sdružení minoritních akcionářů považuje za nejvýhodnější nabídku tu od společnosti KKCG. Ani společný postup však zřejmě minoritním akcionářům žádný větší vliv při rozhodování o budoucnosti Sazky nezajistí. Majoritní vlastník ČSTV je se svými takřka sedmdesáti procenty akcií při důležitých rozhodováních pohodlně přehlasuje.

Další na seznamu Seznam firem, které postupně hlásí své pohledávky do insolvenčního řízení se Sazkou, se postupně rozrůstá. Naposledy k nim přibyla společnost ETO, která uvedla, že jí Sazka dluží 254 milionů korun. Insolvenční návrh na Sazku podal v pondělí 17. ledna podnikatel Radovan Vítek, a to prostřednictvím společnosti Moranda. Podle Sazky návrh neobsahuje skutečnosti, které by osvědčovaly její úpadek. Advokáti loterijní firmy se navíc proti vyhlášení insolvence brání i tvrzením, že firmy, které se přihlásily do insolvenčního řízení, tedy ETO a Sidereus Holdings (chce po Sazce přes 413 milionů korun) a Moranda, spojuje jedna osoba – Vítek. Podle advokátů se realitní magnát k firmám veřejně hlásí a jejich jménem komentuje dění kolem Sazky. Firma Moranda se ale proti takovému tvrzení brání v takzvaném vyjádření navrhovatele, které poslala k městskému soudu v Praze. V dokumentu, který zpracoval Vítkův advokát Tomáš Rybář, je mimo jiné uvedeno, že jediným akcionářem Morandy je Milada Malá. „Oproti tomu z výpisu obchodního rejstříku firmy Sidereus vyplývá, že akcionáři této společnosti jsou LCH Services Limited a Christiana Demetriou,“ tvrdí se v dokumentu, který má týdeník EURO k dispozici. Vítek podle něj nefiguruje ani ve firmě ETO, již vlastní společnost Bayton.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít