Article, show

Demonstrující zemědělci strácejí podporu doma i v zahraničí

09. prosince 2002, 00:00 - Petr Havel
09. prosince 2002, 00:00

Spršky hnoje, shnilá rajčata ani vrhaná vajíčka českým zemědělcům ve vylepšení podmínek vstupu do EU nepomohou. Se způsoby jejich protestu nesouhlasí ani soukromí farmáři. Zatím nejradikálnější vystoupení českých zemědělců proti podmínkám jejich vstupu do Evropské unie nic pozitivního prvovýrobcům nepřinese.

Spršky hnoje, shnilá rajčata ani vrhaná vajíčka českým zemědělcům ve vylepšení podmínek vstupu do EU nepomohou. Se způsoby jejich protestu nesouhlasí ani soukromí farmáři.

Zatím nejradikálnější vystoupení českých zemědělců proti podmínkám jejich vstupu do Evropské unie nic pozitivního prvovýrobcům nepřinese. Demonstrace zhoršila vztahy mezi zemědělci, jejich ministrem a veřejností. Generální podpory této akce se nedočkali ani od soukromých zemědělců. Ti se sice jako jednotlivci demonstrace čítající zhruba 8000 lidí zúčastnili, vedení Asociace soukromých zemědělců ČR však nátlakovou akci odmítlo. Soukromníci již několikrát upozornili, že demonstrace v jednání o podmínkách vstupu do EU nepomohou. S násilnou formou protestů nesouhlasí ani potravináři. Prezident Potravinářské komory ČR Jaroslav Camplík se navíc domnívá, že vstup českého agropotravinářského sektoru do EU je nezbytný, neboť zemědělci i potravináři by byli v daleko horší situaci, kdyby ČR do EU nevstoupila. Také Camplík se domnívá, že svým vystoupením a zejména jeho formou si zemědělci uškodili v očích veřejnosti. Ti totiž v průběhu protestů napáchali jen před budovou ministerstva zemědělství a na budově samotné škodu za čtvrt milionu korun. Ačkoli ministr tvrdí, že akce se organizátorům vymkla z rukou, potvrdil několikrát, že protesty zemědělců považuje za legitimní. Ti jej však v průběhu protestů několikrát nazvali srabem. Agrární lídři zůstali navíc osamoceni i mezinárodně. V den demonstrace totiž dorazila z Bruselu informace, podle které by měla dominantní zemědělská kandidátská země, Polsko, přistoupit na návrh EU nabízející přistupujícím zemědělcům pouze 25 procent přímých plateb v porovnání se zemědělci ze současné EU. Právě proti nízkým přímým platbám ale tuzemští zemědělci nejvíce protestují. Na Slovensku zemědělci v rámci protestů alespoň pochválili své vyjednavače za snahu, kterou vyvíjejí v závěrečných fázích jednání s Bruselem. V Bratislavě se sešlo jen zhruba 300 zemědělců, podle šéfa Slovenské zemědělské a potravinářské komory Ivana Oravce hlavně proto, aby nekomplikovali život Bratislavanům. Maďarští zemědělci dokonce upustili od nátlakových demonstračních aktivit úplně. „Přestože maďarští zemědělci nejsou spokojeni s výsledky jednání představitelů vlády s Evropskou unií, žádné protesty nepřipravují,“ konstatoval na tiskové konferenci v Budapešti předseda zájmového sdružení maďarských zemědělců István Jakab. Místo protestů chtějí zahájit jednání s představiteli ministerstva zemědělství s cílem ochránit zájmy přibližně 17 000 malých rodinných hospodářství, která by v důsledku plánovaného zrušení dotací mohla přijít o živobytí.

(Více informací na straně 12, 13)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít