Děloha v kamionu

18. července 2008, 18:04 - Martin Rychlík
18. července 2008, 18:04

Přehlídka originálních nápadů z Vysoké školy umělecko-průmyslové

Jsou školy, které „produkují“ diplomky, po nichž by ani hyena neštěkla. Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze (VŠUP) patří k těm na opačném pólu. Například letos uspořádala nejen sborník závěrečných prací, ale nádavkem k němu ještě přidala výstavu. Pochopitelně, VŠUP není standardní škola, a tak ani absolventská díla nejsou obyčejná. „Ukazuje se, že překračování hranic oborů a vypůjčování si materiálů a zručností nejrozmanitějších uměleckých řemesel patří k výrazným charakteristikám jak vystavených prací, tak i studia na VŠUP,“ píše rektor Pavel Liška v úvodu Diplomek ´08.
Prolistovat nápady přecházejícími od designu přes šperkařství, malby až po architekturu či oděvní návrhářství je zábavné i inspirativní. Mezi pracemi je například převozná nafukovací divadelní hala, která se vměstná do jediného tiráku. Její název je přitom něžný jako múza sama: Cirkus in Utero (CIU); alespoň tak ji nazval autor Jan Kalous. „Projekt mobilní nafukovací divadelní scény chce zkoumat hranice mezi divadlem a dětskou hrou. Dospělým chce umožnit vrátit se alespoň na chvíli zpět, ať už jen na hřiště, anebo dál, do matčina lůna. Nabízí zastřešené temperované prostředí, nafukovací elevaci, osvětlení, ozvučení, šatnu pro herce a malé foyer,“ čteme spolu s potenciálním výrobcem, jehož možná právě teď nápad zaujal a vrhne do světa desítky skladných děloh. Na kolečkách.
Souží vás snad dlouhodobě hrůzný stav vyšehradského nádraží? Vkusnou změnu Pražanům nabízí architekt Vojtěch Javorský. Pohodlné židličky pro školáky (i poškoláky) navrhl Daniel Golík, inspirací pro bytový design mohou být lampy Lenky Damové, jež vytvářejí dělené prostory na světlou a temnou stranu. (Síla!) Pestrost diplomových prací dokládá i typografický počin Jana Augusty v podobě knihy „Pět Tibeťanů: Rukověť cvičence“, doplněné o pohyblivé ilustrace. Oni cvičí = bibliofil jásá. A když budou například Hospodářské noviny tříbit nový layout, třeba osloví diplomanta Ondřeje Zámiše, jenž hledá nové úhly novinářského zlomu.
Netřeba však zůstávat u papíru! Zhlédnout se vyplatí i loutkový film Spořínek (příběh, jehož hrdinou je český kutil, dumající, kterak ošetřit své nedoplatky za proud), dámy potěší módní tvorba odění i obuvi a učitele nadchne vypilovaný balíček základních didaktických pomůcek pro děti postižené autismem. Snad letošní absolventi – rozkročení mezi vznešeným uměním a mrzkou obživou – budou mít dostatečnou odolnost, aby reklamním agenturám, průmyslníkům a developerům nepodlehli příliš brzy.

Popisek: Pohovte si! S instalací „Prostor pro virtuální relaxaci“ absolvovala sochařství na VŠUP studentka Zuzana Beránková (ročník 1979)

Popisek: Výstava diplomových prací pražské VŠUP proběhla na přelomu června a července

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít