Dejte nám korunního svědka

04. března 2010, 15:25 - Pavel Hanslíček
04. března 2010, 15:25

Korupce ohrožuje veřejné finance i podnikatelské prostředí, tvrdí ministr Pecina

V žebříčku organizace Transparency International hodnotícím vnímání korupce se Česko loni umístilo na 52. místě. To znamená meziroční zhoršení o sedm příček, což potvrzuje, že Česká republika se s tímto negativním společenským jevem vypořádává stále hůře. „Zdaleka to ale není jen problém politický, stále více ohrožuje i naše veřejné finance a podnikatelské prostředí,“ potvrdil ministr vnitra Martin Pecina vážnost situace na diskusním setkání EURO Business Breakfast uspořádaném týdeníkem EURO v pražské restauraci Mlýnec. Setkání neslo název Podnikatelské prostředí a protikorupční balíček. Nabídlo možnost zástupcům státní správy – nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké, policejnímu prezidentovi Oldřichu Martinů a náměstkovi ministra vnitra Richardu Nouzovi – představit připravovanou právní normu podnikatelské veřejnosti. Již zmíněný ministr Pecina se vzhledem k zasedání v Bruselu účastnil setkání z videozáznamu.

Pozor na korunního svědka Protikorupční balíček obsahuje pět základních institutů, z nichž nejdůležitějším prvkem je dle ministra Peciny institut korunního svědka. „V USA byl používán k potírání mafie, v Německu proti terorismu, v Polsku a na Slovensku funguje účinně i při potírání korupce. Odpor, který proti němu vznikl, si vysvětluji hrůzou, jež vyvolal ve zločineckých strukturách. A ty se takto snaží lobbovat proti jeho přijetí,“ tvrdí Pecina. Zavedení korunního svědka považuje za významný krok kupředu i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. „Nicméně někteří státní zástupci považují tento institut za nebezpečný a zneužitelný. Je proto otázka, jak bude upraven,“ upozornila Vesecká s tím, že v institutu korunního svědka je velmi důležité posílit ochranu svědků, bez níž nebude tento institut fungovat správně. S Veseckou souhlasil i policejní prezident Martinů, který dodal, že o zastavení stíhání by neměli rozhodovat státní zástupci na návrh policie, ale soudy. „Soudy by tak garantovaly, že orgány trestního řízení tento institut při vyšetřování nenadužívají,“ řekl Martinů a doplnil, že ani požadavek ochrany svědků není pro policii novinkou. „Dnes máme v programu ochrany svědků až padesát osob, kterým zajišťujeme novou identitu. Z tohoto pohledu jsme na institut korunního svědka dobře připraveni,“ potvrzuje Martinů s tím, že právě institut korunního svědka může prevenci korupce výrazně napomoci. „Dnes dokážeme obviněnému nabídnout pouze snížení postihu, ne úplné prominutí trestu, to je málo motivační. Navíc budou-li vedoucí pracovníci státní správy vědět, že je podřízený může udat a bude beztrestný, určitě to bude mít preventivní účinek,“ doplňuje Martinů.

Pojmenovaní agenti a nadbytečné odposlechy

Dalšími prvky protikorupčního balíčku, které vyvolávají značnou diskusi, jsou protikorupční agent a opětovné rozšíření možností odposlechů. „Institut agenta je v našem právním řádu již zakotven, ale v boji proti korupci je málo účinný. Potřebujeme upravit zákon tak, aby si byl jistý svou beztrestností,“ komentoval navrhovanou legislativní novinku Pecina. Podobný názor má i Vesecká. „Dosud bylo používání tohoto institutu omezené, přitom by mohl velmi napomoci při rozkrývání organizovaných skupin a zločinného spolčení,“ říká Vesecká s tím, že hlavním předmětem sporů bylo zavedení takzvaného agenta provokatéra. „Pokud policisté svým jednáním vyprovokovávají trestný čin, tak je to něco, co nám nepomůže, takové důkazy nemůžeme použít, jak už dříve rozhodl český Ústavní soud i Evropský soud pro lidská práva,“ tvrdí Vesecká, která ale s Pecinou nesouhlasí v případě rozšíření možností odposlechů. Pecina tvrdí, že odposlechy lze od počátku letošního roku povolit jen u trestných činů s hranicí trestní sazby deset let, ještě loni to ale bylo možné i v případech, kdy hrozilo odnětí svobody na osm let. „V oblasti odposlouchávání je Česko vázáno mezinárodními smlouvami umožňujícími i tam, kde je trestní sazba menší než deset, respektive osm let, aby byla odposlouchávací technika nasazena. Proto nová právní úprava z pohledu státního zástupce není potřebná,“ uzavírá diskusi Vesecká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít