Dejte nám korunního svědka

04. března 2010, 15:25 - Pavel Hanslíček
04. března 2010, 15:25

Korupce ohrožuje veřejné finance i podnikatelské prostředí, tvrdí ministr Pecina

V žebříčku organizace Transparency International hodnotícím vnímání korupce se Česko loni umístilo na 52. místě. To znamená meziroční zhoršení o sedm příček, což potvrzuje, že Česká republika se s tímto negativním společenským jevem vypořádává stále hůře. „Zdaleka to ale není jen problém politický, stále více ohrožuje i naše veřejné finance a podnikatelské prostředí,“ potvrdil ministr vnitra Martin Pecina vážnost situace na diskusním setkání EURO Business Breakfast uspořádaném týdeníkem EURO v pražské restauraci Mlýnec. Setkání neslo název Podnikatelské prostředí a protikorupční balíček. Nabídlo možnost zástupcům státní správy – nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké, policejnímu prezidentovi Oldřichu Martinů a náměstkovi ministra vnitra Richardu Nouzovi – představit připravovanou právní normu podnikatelské veřejnosti. Již zmíněný ministr Pecina se vzhledem k zasedání v Bruselu účastnil setkání z videozáznamu.

Pozor na korunního svědka Protikorupční balíček obsahuje pět základních institutů, z nichž nejdůležitějším prvkem je dle ministra Peciny institut korunního svědka. „V USA byl používán k potírání mafie, v Německu proti terorismu, v Polsku a na Slovensku funguje účinně i při potírání korupce. Odpor, který proti němu vznikl, si vysvětluji hrůzou, jež vyvolal ve zločineckých strukturách. A ty se takto snaží lobbovat proti jeho přijetí,“ tvrdí Pecina. Zavedení korunního svědka považuje za významný krok kupředu i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. „Nicméně někteří státní zástupci považují tento institut za nebezpečný a zneužitelný. Je proto otázka, jak bude upraven,“ upozornila Vesecká s tím, že v institutu korunního svědka je velmi důležité posílit ochranu svědků, bez níž nebude tento institut fungovat správně. S Veseckou souhlasil i policejní prezident Martinů, který dodal, že o zastavení stíhání by neměli rozhodovat státní zástupci na návrh policie, ale soudy. „Soudy by tak garantovaly, že orgány trestního řízení tento institut při vyšetřování nenadužívají,“ řekl Martinů a doplnil, že ani požadavek ochrany svědků není pro policii novinkou. „Dnes máme v programu ochrany svědků až padesát osob, kterým zajišťujeme novou identitu. Z tohoto pohledu jsme na institut korunního svědka dobře připraveni,“ potvrzuje Martinů s tím, že právě institut korunního svědka může prevenci korupce výrazně napomoci. „Dnes dokážeme obviněnému nabídnout pouze snížení postihu, ne úplné prominutí trestu, to je málo motivační. Navíc budou-li vedoucí pracovníci státní správy vědět, že je podřízený může udat a bude beztrestný, určitě to bude mít preventivní účinek,“ doplňuje Martinů.

Pojmenovaní agenti a nadbytečné odposlechy

Dalšími prvky protikorupčního balíčku, které vyvolávají značnou diskusi, jsou protikorupční agent a opětovné rozšíření možností odposlechů. „Institut agenta je v našem právním řádu již zakotven, ale v boji proti korupci je málo účinný. Potřebujeme upravit zákon tak, aby si byl jistý svou beztrestností,“ komentoval navrhovanou legislativní novinku Pecina. Podobný názor má i Vesecká. „Dosud bylo používání tohoto institutu omezené, přitom by mohl velmi napomoci při rozkrývání organizovaných skupin a zločinného spolčení,“ říká Vesecká s tím, že hlavním předmětem sporů bylo zavedení takzvaného agenta provokatéra. „Pokud policisté svým jednáním vyprovokovávají trestný čin, tak je to něco, co nám nepomůže, takové důkazy nemůžeme použít, jak už dříve rozhodl český Ústavní soud i Evropský soud pro lidská práva,“ tvrdí Vesecká, která ale s Pecinou nesouhlasí v případě rozšíření možností odposlechů. Pecina tvrdí, že odposlechy lze od počátku letošního roku povolit jen u trestných činů s hranicí trestní sazby deset let, ještě loni to ale bylo možné i v případech, kdy hrozilo odnětí svobody na osm let. „V oblasti odposlouchávání je Česko vázáno mezinárodními smlouvami umožňujícími i tam, kde je trestní sazba menší než deset, respektive osm let, aby byla odposlouchávací technika nasazena. Proto nová právní úprava z pohledu státního zástupce není potřebná,“ uzavírá diskusi Vesecká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít