Dejte lidem místo platu dovolenou

16. ledna 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
16. ledna 2006, 00:00

POSLANECKÝ NÁVRH Jak přilepšit zaměstnancům a vyhnout se přitom placení daní a pojištění? Jedním z řešení může být nový poslanecký návrh. Nabízí příspěvek na tuzemskou dovolenou, kterou firma zaměstnancům i sobě odečte ze základu daně.

POSLANECKÝ NÁVRH Jak přilepšit zaměstnancům a vyhnout se přitom placení daní a pojištění? Jedním z řešení může být nový poslanecký návrh. Nabízí příspěvek na tuzemskou dovolenou, kterou firma zaměstnancům i sobě odečte ze základu daně. Vřadě firem se nadělují třinácté či dokonce čtrnácté platy, případně mimořádné odměny, někde se vyplácejí před létem mimořádné výplaty jako příspěvky na dovolenou. Prosperující podniky i podnikatelé se tak snaží motivovat zaměstnance k lepším výkonům či loajalitě k firmě. Z pohledu zaměstnavatele i pracovníků ale nejde o zrovna levnou záležitost. Z mimořádných odměn musejí zaplatit daň z příjmu i sociální a zdravotní pojištění. Není ale vyloučeno, že tyto platy a odměny nahradí příspěvky na dovolenou s daňovou slevou pro zaměstnavatele. NÁVRH MÁ PODPORU

Možnost odečíst náklady na tuzemskou dovolenou z daňového základu mají už řadu let zaměstnavatelé například ve Francii a v Maďarsku. V jiných zemích se o této možnosti jedná.

Francouzský systém je nejpropracovanější. Funguje podobně jako populární poukázky na obědy. Zaměstnavatel má možnost přes specializovanou firmu nakoupit pro každého pracovníka takzvané vouchery na dovolenou v tuzemských zařízeních do jasně stanovené výše. Je pak na zaměstnanci, ve kterém zařízení a kdy poukaz uplatní. Zatímco třináctý plat stojí firmu peníze na daních a pojištění, voucher na dovolenou motivuje stejně a skýtá úlevu na daních i pojištění pro obě strany.

„Jde o příspěvek firmy, který si může odečíst ze základu daně,“ říká poslanec ČSSD Miroslav Svoboda. Pozměňovací návrh o poukázkách na dovolenou chce předložit sněmovně v rámci projednávání novely zákona o poskytování služeb v cestovním ruchu. „Můj návrh má dva cíle, jednak daňovou úlevu, jednak podporu rozvoje domácího cestovního ruchu,“ vysvětluje. Novela zmíněného zákona zatím prošla ve sněmovně prvním čtením, druhé mají poslanci v plánu v únoru nebo březnu. Podnět má zřejmě širokou politickou podporu, jednalo se o něm napříč politickým spektrem. Proti možná budou poslanci ODS, kteří prosazují rovnou daň a žádné odečitatelné položky.

V návrhu je zatím stanovena částka deset tisíc korun na jednu poukázku. Podle Svobody je otázka, zda je mají vydávat specializované agentury, nebo někdo jiný. K diskuzi je rovněž to, jak často je bude moci firma zaměstnanci dát. A také ustanovení, aby jejich vydávání nebylo možné zneužít na jiné účely než domácí turistiku.

PRO JSOU I KRAJE

„Je to skvělý návrh,“ tvrdí předseda komise pro cestovní ruch Asociace krajů Aleš Ondruš. Dodává, že komise již podpořila myšlenku poukázek na dovolenou v rámci svého komentáře ke koncepci cestovního ruchu. Tu loni vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj. „Podle finančních rozborů, které jsem měl možnost prostudovat, by vydávání poukázek na dovolenou přineslo multiplikační efekt,“ tvrdí Ondruš. Stát by podle něj sice přišel o část peněz na daních, ale přísun českých turistů do regionů, které zahraniční hosté příliš nenavštěvují, by zvedl jejich produktivitu. Přinesl by i vyšší zaměstnanost a následně příliv peněz z regionů do státního rozpočtu. Za loňský rok do České republiky přiteklo z cestovního ruchu zhruba 110 miliard korun. Naopak Češi utratili v zahraničí za dovolené přes 50 miliard. „Je naším cílem, aby naši turisté část dovolené strávili doma, a tím i část z oněch 50 miliard korun zůstala v Česku,“ uvádí Ondruš.

VÝHODY NÁVRHU

  • Zaměstnavatelé si sníží daňový základ o další „motivační prvek“ pro zaměstnance. Odměna formou poukázky na tuzemskou dovolenou je pro ně mnohem levnější než přidat na platu či dát mimořádnou odměnu (třináctý plat) před koncem roku. Z příspěvků se totiž neodvádí zdravotní ani sociální pojištění.
  • Vydělají kraje, zejména ty s vysokou nezaměstnaností, které potřebují podpořit regionální cestovní ruch. Odborníci na cestovní ruch dlouhodobě upozorňují, že problémem Česka je koncentrace turistů pouze do tří lokalit (Praha, Karlovy Vary, Krkonoše). Jiným taktéž velmi atraktivním oblastem jako třeba severní či jižní Morava, které navíc trápí nezaměstnanost, se turisty přilákat nedaří. Pro cizince je to daleko a Češi raději využívají nabídky „na poslední chvíli“. To by se v případě schválení návrhu změnilo.
  • Získá i stát, neboť účinným daňovým nástrojem podpoří rozvoj chudších oblastí Česka. Ekonomové zdůrazňují, že snížení daní je vždy účinnější než dotace z centra.
  • Na své si přijdou i zaměstnanci, protože z částky poukázané od firmy na dovolenou nemusejí platit daň ani sociální a zdravotní pojištění.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít