Dějiny Austrálie: Z trestanecké kolonie zlatý důl

23. září 2011, 11:18 - Tomáš Stingl
23. září 2011, 11:18

Velká Británie využívala od 18. století australský kontinent jako trestaneckou kolonii. Rostoucí chov ovcí či objev zlatých ložisek a následná zlatá horečka ovšem zvýšila prosperitu kontinentu, který zároveň začal usilovat o nezávislost. Tu získal přesně 1. ledna 1901.   

Foto: Profimedia.cz

Prapůvodní obyvatelé přišli na australský kontinent z Asie před 40 tisíci lety. Dnešní australští domorodci jsou přímými potomky těchto pravěkých lidí, i když tvoří už jen asi dvě procenta obyvatel kontinentu.

Nejdříve připluli Holanďané

První kontakty s Evropou začínají již v 17. století. Přestože objevení Austrálie z pohledu Evropanů je často spojováno hlavně se jménem britského mořeplavce Jamese Cooka, ve skutečnosti se jako první o jižní kontinent začali zajímat holandští objevitelé. V roce 1606 spatřil kontinent holandský kapitán Williem Jansz. V roce 1642 pak další Holanďan Abel Tasman objevil pod jižním cípem Austrálie ostrov, která po něm byl později pojmenován – Tasmánii.

Teprve v roce 1770 připlouvá na scénu James Cook, který pečlivě zmapoval východní pobřeží Austrálie a pro britskou korunu tady založil kolonii Nový Jižní Wales.

Prvotní úkol kolonie ale nebyl nijak slavný. Měla se stát trestaneckou kolonií. Do 18. století totiž Britové odsouvali trestance do Severní Ameriky, ale tamější válka za nezávislost, která vyústila ve vznik Spojených států amerických, tomu učinila přítrž. Za nový kontinent-věznici si tak Britové zvolili Austrálii. Přísun odsouzených zločinců trval až v roku 1868.

Nejdřív hlad a nemoci

První etapa kolonizace Austrálie celkově nebyla příliš idylickou érou. Další kolonie, které na kontinentu vznikly, byly sužovány nemocemi i hladem. Docházelo také k stále častějším střetům s původními obyvateli, které podobně jako v Severní Americe podle některých zdrojů přecházel až do genocidy. Černé svědomí za vyvražďování původních obyvatel patří dodnes k nejcitlivějším tématům australské historie.

V polovině 19. století vypukla po objevení nových ložisek zlata v Austrálii zlatá horečka, která přivedla na kontinent nové vlny přistěhovalců. Zároveň ale přiostřila napětí mezi koloniemi a samotnou Británií, která si chtěla z těžebních zisků přisvojit co nejvíc. Nezávislost se Australskému svazu podařilo získat v roce 1901. Přesto zůstala Austrálie s Británií v těsném svazku, což se projevilo v obou světových válkách, kdy jejich vojáci bojovali spolu.

Období skutečné prosperity začíná pro Austrálii po druhé světové válce. Země vydělávala zejména díky bohaté zemědělské produkci a obrovským zásobám nerostných zdrojů. Stála také v poklidném ústraní mimo geopolitické třenice zbytku světa. Začala se také více orientovat na spolupráci s USA. Všechny tyto faktory vedly k tomu, že Austrálie zažívá období šťastné prosperity v podstatě nerušeně už přes 60 let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít