Dej si pauzu

08. března 2004, 00:00 - LADISLAV JOUZA
08. března 2004, 00:00

ZÁKONEM PŘEDEPSANÉ POSKYTOVÁNÍ PŘESTÁVEK PO 4,5 HODINÁCH PRÁCE PŮSOBILO V PRAXI PROBLÉMY. PROTO NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE, KTERÁ NABYLA ÚČINNOSTI 1. BŘEZNA 2004, VEDLE DALŠÍCH PARAGRAFŮ MĚNÍ I USTANOVENÍ TÝKAJÍCÍ SE TÉTO PROBLEMATIKY.

Přestávky v práci podle novely zákoníku práce ZÁKONEM PŘEDEPSANÉ POSKYTOVÁNÍ PŘESTÁVEK PO 4,5 HODINÁCH PRÁCE PŮSOBILO V PRAXI PROBLÉMY. PROTO NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE, KTERÁ NABYLA ÚČINNOSTI 1. BŘEZNA 2004, VEDLE DALŠÍCH PARAGRAFŮ MĚNÍ I USTANOVENÍ TÝKAJÍCÍ SE TÉTO PROBLEMATIKY. Novela zákoníku práce upravila časový limit pro poskytnutí přestávky v práci na jídlo a oddech - tato pauza má být nejdéle po šesti hodinách nepřetržité práce v trvání nejméně třiceti minut. Mladistvým musí být tato přestávka poskytnuta nejpozději po čtyři a půl hodinách nepřetržité práce. Poskytnuté přestávky na jídlo a odpočinek se nezapočítávají do pracovní doby. Neznamená to však, že se směna v důsledku poskytnutí přestávky dělí. Pauza se poskytuje podle pokynu zaměstnavatele v rámci stanovené pracovní směny. Zmíněná směna se prodlouží o dobu poskytnuté přestávky. Přestože se přestávka nezapočítává do pracovní doby, zaměstnanci ji musí čerpat. Nemohou se sami rozhodnout, že ji čerpat nebudou a budou odcházet z pracoviště o třicet minut dříve. Tento postup není možný, protože tím by se fakticky čerpání přestávky posunulo na konec pracovní doby, což ustanovení § 89 odst. 4 zákoníku práce zakazuje. PŘESTÁVKY LZE ROZDĚLIT

Zaměstnavatel může přestávku na jídlo a oddech poskytnout i dříve, než po šesti hodinách nepřetržité práce. Může ji také dělit na více částí tak, aby činila dohromady minimálně třicet minut. Je-li směna delší, musí mít zaměstnanec nejméně dvě třicetiminutové přestávky v práci. To znamená, že musí být na pracovišti o jednu hodinu déle. Je však vždy třeba zvážit rozsah poskytovaných přestávek. Účelem tohoto ustanovení totiž je, aby zaměstnanec měl možnost se najíst nebo odpočinout. Poskytování kratších nebo rozmělněných přestávek do kratších časových úseků by bylo v rozporu s účelem tohoto ustanovení. Zaměstnavatel může po projednání spříslušným odborovým orgánem stanovit přiměřeně dlouhou přestávku na jídlo. Přestávku na jídlo tak může zaměstnavatel s ohledem na způsob stravování zaměstnanců stanovit delší, než je minimální rozsah v délce třiceti minut. Tímto způsobem lze prodloužit pouze přestávku na jídlo.

BEZ PŘERUŠENÍ PRÁCE

Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení práce zajištěna přiměřená doba pro oddech a jídlo. To obsahuje i ustanovení § 89 zákoníku práce, avšak s výjimkou - nesmí se jednat o mladistvého zaměstnance, kterému musí být poskytnuta přestávka v rozsahu nejméně 30 minut. Způsob zajištění této doby pro odpočinek a jídlo musí stanovit zaměstnavatel s ohledem na specifika provozu. V případech, kdy nebude prokazatelně možné přerušit práci nebo provoz a zaměstnavatelem bude zajištěna i bez přerušení práce jen přiměřená doba pro oddech a jídlo, bude tato doba započítávána do pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen tyto situace „tolerovat“, protože se fakticky jedná o výkon práce. Nejde o přestávku v práci. Práce, které nemohou být přerušeny, jsou charakterizovány jako:

* technologická či provozní nepřerušitelnost práce,

* organizační nezajistitelnost pracovní přestávky - nemožnost zajistit vystřídání zaměstnance v době přestávky. Zároveň musí být dodržena skutečnost, že zaměstnanec má i bez přerušení práce přiměřenou dobu pro oddech a jídlo. V praxi se může jednat zejména o tyto okruhy případů:

* pracoviště s jedním člověkem, kdy přestávky nelze poskytnout v žádné směně,

* mimořádné situace, při nichž zaměstnanec přestávku čerpat nemůže, ačkoliv Ji za normálních okolností má. V praxi se proto může vyskytnout situace, kdy u zaměstnavatele, který je nepodnikatelského charakteru, se zaměstnancům v určitý den poskytne přestávka na jídlo a oddech, ale některým jen přiměřená doba na jídlo a oddech. Práce nemohou být přerušeny. Jde například o vrátné, kteří nemohou být v práci vystřídáni.

V PŘÍPADECH, KDY NEBUDE PROKAZATELNĚ MOŽNÉ PŘERUŠIT PRÁCI NEBO PROVOZ A ZAMĚSTNAVATELEM BUDE ZAJIŠTĚNA I BEZ PŘERUŠENÍ PRÁCE PŘIMĚŘENÁ DOBA NA ODDECH A JÍDLO, BUDE TATO DOBA ZAPOČÍTÁVÁNA DO PRACOVNÍ DOBY

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít