Dej si pauzu

08. března 2004, 00:00 - LADISLAV JOUZA
08. března 2004, 00:00

ZÁKONEM PŘEDEPSANÉ POSKYTOVÁNÍ PŘESTÁVEK PO 4,5 HODINÁCH PRÁCE PŮSOBILO V PRAXI PROBLÉMY. PROTO NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE, KTERÁ NABYLA ÚČINNOSTI 1. BŘEZNA 2004, VEDLE DALŠÍCH PARAGRAFŮ MĚNÍ I USTANOVENÍ TÝKAJÍCÍ SE TÉTO PROBLEMATIKY.

Přestávky v práci podle novely zákoníku práce ZÁKONEM PŘEDEPSANÉ POSKYTOVÁNÍ PŘESTÁVEK PO 4,5 HODINÁCH PRÁCE PŮSOBILO V PRAXI PROBLÉMY. PROTO NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE, KTERÁ NABYLA ÚČINNOSTI 1. BŘEZNA 2004, VEDLE DALŠÍCH PARAGRAFŮ MĚNÍ I USTANOVENÍ TÝKAJÍCÍ SE TÉTO PROBLEMATIKY. Novela zákoníku práce upravila časový limit pro poskytnutí přestávky v práci na jídlo a oddech - tato pauza má být nejdéle po šesti hodinách nepřetržité práce v trvání nejméně třiceti minut. Mladistvým musí být tato přestávka poskytnuta nejpozději po čtyři a půl hodinách nepřetržité práce. Poskytnuté přestávky na jídlo a odpočinek se nezapočítávají do pracovní doby. Neznamená to však, že se směna v důsledku poskytnutí přestávky dělí. Pauza se poskytuje podle pokynu zaměstnavatele v rámci stanovené pracovní směny. Zmíněná směna se prodlouží o dobu poskytnuté přestávky. Přestože se přestávka nezapočítává do pracovní doby, zaměstnanci ji musí čerpat. Nemohou se sami rozhodnout, že ji čerpat nebudou a budou odcházet z pracoviště o třicet minut dříve. Tento postup není možný, protože tím by se fakticky čerpání přestávky posunulo na konec pracovní doby, což ustanovení § 89 odst. 4 zákoníku práce zakazuje. PŘESTÁVKY LZE ROZDĚLIT

Zaměstnavatel může přestávku na jídlo a oddech poskytnout i dříve, než po šesti hodinách nepřetržité práce. Může ji také dělit na více částí tak, aby činila dohromady minimálně třicet minut. Je-li směna delší, musí mít zaměstnanec nejméně dvě třicetiminutové přestávky v práci. To znamená, že musí být na pracovišti o jednu hodinu déle. Je však vždy třeba zvážit rozsah poskytovaných přestávek. Účelem tohoto ustanovení totiž je, aby zaměstnanec měl možnost se najíst nebo odpočinout. Poskytování kratších nebo rozmělněných přestávek do kratších časových úseků by bylo v rozporu s účelem tohoto ustanovení. Zaměstnavatel může po projednání spříslušným odborovým orgánem stanovit přiměřeně dlouhou přestávku na jídlo. Přestávku na jídlo tak může zaměstnavatel s ohledem na způsob stravování zaměstnanců stanovit delší, než je minimální rozsah v délce třiceti minut. Tímto způsobem lze prodloužit pouze přestávku na jídlo.

BEZ PŘERUŠENÍ PRÁCE

Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení práce zajištěna přiměřená doba pro oddech a jídlo. To obsahuje i ustanovení § 89 zákoníku práce, avšak s výjimkou - nesmí se jednat o mladistvého zaměstnance, kterému musí být poskytnuta přestávka v rozsahu nejméně 30 minut. Způsob zajištění této doby pro odpočinek a jídlo musí stanovit zaměstnavatel s ohledem na specifika provozu. V případech, kdy nebude prokazatelně možné přerušit práci nebo provoz a zaměstnavatelem bude zajištěna i bez přerušení práce jen přiměřená doba pro oddech a jídlo, bude tato doba započítávána do pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen tyto situace „tolerovat“, protože se fakticky jedná o výkon práce. Nejde o přestávku v práci. Práce, které nemohou být přerušeny, jsou charakterizovány jako:

* technologická či provozní nepřerušitelnost práce,

* organizační nezajistitelnost pracovní přestávky - nemožnost zajistit vystřídání zaměstnance v době přestávky. Zároveň musí být dodržena skutečnost, že zaměstnanec má i bez přerušení práce přiměřenou dobu pro oddech a jídlo. V praxi se může jednat zejména o tyto okruhy případů:

* pracoviště s jedním člověkem, kdy přestávky nelze poskytnout v žádné směně,

* mimořádné situace, při nichž zaměstnanec přestávku čerpat nemůže, ačkoliv Ji za normálních okolností má. V praxi se proto může vyskytnout situace, kdy u zaměstnavatele, který je nepodnikatelského charakteru, se zaměstnancům v určitý den poskytne přestávka na jídlo a oddech, ale některým jen přiměřená doba na jídlo a oddech. Práce nemohou být přerušeny. Jde například o vrátné, kteří nemohou být v práci vystřídáni.

V PŘÍPADECH, KDY NEBUDE PROKAZATELNĚ MOŽNÉ PŘERUŠIT PRÁCI NEBO PROVOZ A ZAMĚSTNAVATELEM BUDE ZAJIŠTĚNA I BEZ PŘERUŠENÍ PRÁCE PŘIMĚŘENÁ DOBA NA ODDECH A JÍDLO, BUDE TATO DOBA ZAPOČÍTÁVÁNA DO PRACOVNÍ DOBY

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít