Degresivní marže je spravedlivější

20. března 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
20. března 2006, 00:00

MICHAL HOJNÝ, VEDOUCÍ NEMOCNIČNÍ LÉKÁRNY: Koho nejvíce postihlo plošné snížení marže? Malé, nebo velké nemocniční lékárny?

MICHAL HOJNÝ, VEDOUCÍ NEMOCNIČNÍ LÉKÁRNY: Koho nejvíce postihlo plošné snížení marže? Malé, nebo velké nemocniční lékárny? Plošné snížení dopadlo na všechny typy lékáren. Všem se snížil jejich příjem bez ohledu na velikost. Samozřejmě menší lékárny například na venkově, které tvoří převážnou část sítě lékáren, jsou postiženy výrazně více než lékárny na poliklinikách či v nemocnicích. Ale vám současný stav vyhovuje více než zavedení degresivní marže. Máte pravdu, že konkrétně v případě naší lékárny, která je součástí největšího českého transplantačního centra a má vyšší průměrnou cenu přípravků, než je celostátní průměr, je stávající stav příznivější než jakýkoliv model degresivní marže. Přesto si jako lékárník a ne vedoucí nemocniční lékárny myslím, že budoucnost je ve spravedlivém modelu degresivní marže spojeném s prvky regulace sítě lékáren. Má nemocniční lékárna oproti malé lékárně kromě výhod také nějaké nevýhody? U všech nemocničních lékáren pouze menší část zaměstnanců (v našem případě zhruba deset lidí ze 35) generuje zisk výdejem léčiv pro veřejnost a „živí“ část, která zabezpečuje lékárenské služby pro oddělení nemocnice. Navíc zde existuje takzvané křížové financování. Například v našem případě dotujeme z výnosů za výdej léků transplantační program. Můžete popsat základní chyby, které podle vás má současný systém financování a fungování lékáren? Neexistuje žádná regulace sítě lékáren. Zásahy do modelu odměňování jsou prováděny bez důkladných analýz. Neexistují pevné koncové ceny léčiv, které by znamenaly stejnou výši spoluúčasti bez ohledu na bydliště pacienta. Nejsou stanoveny limity pro spoluúčast u chronických pacientů. Není zavedeno povinné sdílení dat mezi jednotlivými segmenty zdravotní péče -například u léků pak pacient užívá zbytečně jeden přípravek na cholesterol od praktického lékaře a stejnou účinnou látku v jiné obchodní značce od internisty. V součtu pak užívá vyšší dávku, než je doporučená maximální dávka. Jak by měl tedy systém vypadat?

Měl by být komplexní a měl by obsahovat řešení všech výše uvedených bodů. Kroky, které ale v této chvíli podniká ministerstvo zdravotnictví, tímto komplexním řešením rozhodně nejsou. Navíc to jsou opatření, která jsou dělaná bez jakékoliv odborné diskuze a pokud se rozhlédnete po zemích Unie, tak byste je tam v naprosté většině nenašli.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít