Deflace je na spadnutí

16. prosince 2002, 00:00 - Vladimír Pikora, Volksbank
16. prosince 2002, 00:00

Na jaře by se měla situace vrátit ke dvouprocentní inflaci Deflační tlaky v ekonomice jsou silnější, než trh očekával. Meziroční inflace díky těmto deflačním tlakům poklesla na pouhých 0,5 procenta, což je nejnižší úroveň v novodobé historii ČR. Za tento vývoj vděčíme zejména silné koruně a dlouhodobě klesajícím cenám potravin.

Na jaře by se měla situace vrátit ke dvouprocentní inflaci

Deflační tlaky v ekonomice jsou silnější, než trh očekával. Meziroční inflace díky těmto deflačním tlakům poklesla na pouhých 0,5 procenta, což je nejnižší úroveň v novodobé historii ČR. Za tento vývoj vděčíme zejména silné koruně a dlouhodobě klesajícím cenám potravin. Velmi důležitou roli zde hraje ale i sílící konkurence velkých obchodních řetězců, které se snaží nižšími cenami přilákat zákazníky. Díky takto silné konkurenci je možné, aby se např. ceny potravin vyvíjely výrazně odlišně než v okolních zemích. V budoucnu se k těmto deflačním tlakům přidá ještě velmi mírná deregulace, což počátkem roku 2003 povede k jednorázovému poklesu indexu spotřebitelských cen pod nulu, pokud nedojde k prudkému výkyvu na trhu s ropou. To znamená, že Česká republika poprvé v historii zažije deflaci. Ta je však pro ekonomiku nepříznivější než inflace, protože spotřebitelé obvykle odkládají spotřebu ve vidině dalšího poklesu cen. Nižší spotřeba se pak projevuje v nižších tržbách a nižším růstu ekonomiky. Deflace však potrvá jen do jara a postupně bude vzrůstat až k 2,5 procenta koncem roku 2003, což je na dolní hraně inflačního cíle ČNB. Centrální banka se tudíž inflace nemusí bát a může klidně přistoupit k dalšímu snížení úrokových sazeb.

Roste stavební výroba, stagnuje nezaměstnanost

Velmi zajímavou statistiku nám také přinesla stavební výroba. Potvrzuje se, že jedním z mála odvětví, které na povodních profitují, je stavebnictví. Po zářijovém růstu o 6,7 procenta vzrostla stavební výroba v říjnu o 3,5 procenta. Velká část tohoto růstu se přitom dá připsat na vrub opravám objektů postižených při srpnových povodních. Obdobný vývoj očekáváme i v listopadu. Vývoj ve stavebnictví se odrazil také v nezaměstnanosti, neboť je velká poptávka po pracovních silách v tomto odvětví. Nezaměstnanost díky tomu nerostla, ale stagnovalo na 9,3 %. Navzdory této povzbudivé zprávě se však situace na trhu práce z pohledu nezaměstnaných nelepší, protože počet uchazečů o jedno pracovní místo stále roste. Nalézt práci je tak stále těžší, protože počet volných míst rychle klesá, zatímco řady nezaměstnaných pomalu houstnou. Tento trend by s přicházející zimou měl pokračovat a vyústit v překročení psychologické hranice deseti procent již v lednu. K výraznějšímu poklesu nezaměstnanosti zřejmě nedojde dříve, než se oživí zahraniční poptávka po českém zboží. To by mělo nastat nejdřív v druhé polovině roku 2003.

Co je to deflace

Deflace je všeoobecný pokles cenové hladiny (opak inflace). Na rozdíl od inflace je to v poválečných letech jev výjimečný. Ve své podstatě nepůsobí na ekonomiku příznivě, i když mnozí liberální ekonomové ji za nebezpečnou nepovažují. Pokles cen však obvykle znamená pokles tržeb podniků, ale zároveň i pokles jejich nákladů na výrobu. Dlouhodobě by taková situace mohla vést k omezení ekonomické aktivity. Snižování zisku znamená nižší schopnost splácet úvěry, což může vést k bankrotům dlužníků i bank. V období deflace podnikatelé váhají s novými investicemi a spotřebitelé odkládají nákupy. To vše zpomaluje ekonomický růst.

(em)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít