Deflace je na spadnutí

16. prosince 2002, 00:00 - Vladimír Pikora, Volksbank
16. prosince 2002, 00:00

Na jaře by se měla situace vrátit ke dvouprocentní inflaci Deflační tlaky v ekonomice jsou silnější, než trh očekával. Meziroční inflace díky těmto deflačním tlakům poklesla na pouhých 0,5 procenta, což je nejnižší úroveň v novodobé historii ČR. Za tento vývoj vděčíme zejména silné koruně a dlouhodobě klesajícím cenám potravin.

Na jaře by se měla situace vrátit ke dvouprocentní inflaci

Deflační tlaky v ekonomice jsou silnější, než trh očekával. Meziroční inflace díky těmto deflačním tlakům poklesla na pouhých 0,5 procenta, což je nejnižší úroveň v novodobé historii ČR. Za tento vývoj vděčíme zejména silné koruně a dlouhodobě klesajícím cenám potravin. Velmi důležitou roli zde hraje ale i sílící konkurence velkých obchodních řetězců, které se snaží nižšími cenami přilákat zákazníky. Díky takto silné konkurenci je možné, aby se např. ceny potravin vyvíjely výrazně odlišně než v okolních zemích. V budoucnu se k těmto deflačním tlakům přidá ještě velmi mírná deregulace, což počátkem roku 2003 povede k jednorázovému poklesu indexu spotřebitelských cen pod nulu, pokud nedojde k prudkému výkyvu na trhu s ropou. To znamená, že Česká republika poprvé v historii zažije deflaci. Ta je však pro ekonomiku nepříznivější než inflace, protože spotřebitelé obvykle odkládají spotřebu ve vidině dalšího poklesu cen. Nižší spotřeba se pak projevuje v nižších tržbách a nižším růstu ekonomiky. Deflace však potrvá jen do jara a postupně bude vzrůstat až k 2,5 procenta koncem roku 2003, což je na dolní hraně inflačního cíle ČNB. Centrální banka se tudíž inflace nemusí bát a může klidně přistoupit k dalšímu snížení úrokových sazeb.

Roste stavební výroba, stagnuje nezaměstnanost

Velmi zajímavou statistiku nám také přinesla stavební výroba. Potvrzuje se, že jedním z mála odvětví, které na povodních profitují, je stavebnictví. Po zářijovém růstu o 6,7 procenta vzrostla stavební výroba v říjnu o 3,5 procenta. Velká část tohoto růstu se přitom dá připsat na vrub opravám objektů postižených při srpnových povodních. Obdobný vývoj očekáváme i v listopadu. Vývoj ve stavebnictví se odrazil také v nezaměstnanosti, neboť je velká poptávka po pracovních silách v tomto odvětví. Nezaměstnanost díky tomu nerostla, ale stagnovalo na 9,3 %. Navzdory této povzbudivé zprávě se však situace na trhu práce z pohledu nezaměstnaných nelepší, protože počet uchazečů o jedno pracovní místo stále roste. Nalézt práci je tak stále těžší, protože počet volných míst rychle klesá, zatímco řady nezaměstnaných pomalu houstnou. Tento trend by s přicházející zimou měl pokračovat a vyústit v překročení psychologické hranice deseti procent již v lednu. K výraznějšímu poklesu nezaměstnanosti zřejmě nedojde dříve, než se oživí zahraniční poptávka po českém zboží. To by mělo nastat nejdřív v druhé polovině roku 2003.

Co je to deflace

Deflace je všeoobecný pokles cenové hladiny (opak inflace). Na rozdíl od inflace je to v poválečných letech jev výjimečný. Ve své podstatě nepůsobí na ekonomiku příznivě, i když mnozí liberální ekonomové ji za nebezpečnou nepovažují. Pokles cen však obvykle znamená pokles tržeb podniků, ale zároveň i pokles jejich nákladů na výrobu. Dlouhodobě by taková situace mohla vést k omezení ekonomické aktivity. Snižování zisku znamená nižší schopnost splácet úvěry, což může vést k bankrotům dlužníků i bank. V období deflace podnikatelé váhají s novými investicemi a spotřebitelé odkládají nákupy. To vše zpomaluje ekonomický růst.

(em)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít