Deficit EU s Čínou zase roste

28. října 2010, 17:26 - Mgr. Dáša Hyklová
28. října 2010, 17:26

Mezinárodní obchod Mgr.

Čína jako největší světový vývozce trápí vysokými přebytky jak Spojené státy, tak Evropskou unii, i když s jinými zeměmi má poměrně významné deficity. Vysoce schodkový je čínský obchod s Asií, pro africké státy je Čína největším obchodním partnerem. Obrat čínsko-afrického obchodu letos přesáhne dosavadní rekord z roku 2008 ve výši 106,8 miliardy dolarů, když meziročně za první pololetí roku 2010 stoupl o 65 procent.
Obchod s Evropskou unií za letošní první pololetí zaznamenal výrazný vzestup. Čína se stala druhým nejdůležitějším obchodním partnerem sedmadvaceti států EU po Spojených státech, když se na vývozech evropských zemí podílela 8,5 procenta a na dovozech 17,8 procenta. Unijní export do Číny meziročně vzrostl z 37 na 53 miliard eur, zatímco import stoupl za stejné období ze 103 na 125 miliard. Údaje zveřejnil Eurostat.
Zdaleka největší váhu má ze zemí Evropské unie Německo, jehož vývoz do Číny dosáhl za prvních šest měsíců letošního roku 25 miliard eur. Druhý největší evropský exportér je Francie, která vyvezla do Číny pětkrát méně než Německo.
Německo bylo též s hodnotou 29 miliard eur největším importérem, na druhém místě se drží Holandsko následované Velkou Británií a Itálií. Všechny členské země unie zaznamenaly v obchodu s Čínou v první polovině roku 2010 deficit s výjimkou Irska a Finska. Hlavními exportními komoditami unie do Číny byla motorová vozidla a letadla, zatímco v dovozu figurovaly především počítače, jejich komponenty a mobilní telefony.
Mezi lety 2000 až 2009 se obchod se zbožím členských států EU s Čínou ztrojnásobil. Export do Číny rostl postupně z 26 miliard eur v roce 2000 na loňských 82 miliard, zatímco dovozy z Číny vzrostly za stejné období ze 75 miliard na dosud rekordních 248 miliard v roce 2008. Loni klesly na 215 miliard eur. Výsledkem je, že obchodní deficit EU s Čínou se podstatným způsobem zvýšil, a to ze 49 miliard eur v roce 2000 na 133 miliard v roce 2009.
Podobně silný růst v tomto roce zaznamenává obchod Spojených států s Čínou. Za prvních šest měsíců činil americký export do Číny 41,2 miliardy dolarů, import z Číny do USA dosáhl 160,6 miliardy. V porovnání s prvním pololetím roku 2009, kdy export zboží z USA do Číny dosahoval 30,4 miliardy a dovoz 133,4 miliardy dolarů, tak za letošní první půlrok došlo k meziročnímu nárůstu amerických vývozů o 35 procent a čínského dovozu do USA o 20 procent. Čína je nyní pro Spojené státy třetím největším exportním trhem po Kanadě a Mexiku.
Zajímavé je, že navzdory světové hospodářské krizi nedošlo v roce 2009 v meziročním porovnání ke snížení amerického vývozu do Číny, přestože u svých největších vývozních trhů Amerika zaznamenala výrazné poklesy. V případě Kanady to bylo 21 procent, u Mexika 14 procent. Za období 2000 až 2009 vzrostl vývoz USA do Číny více než třikrát, zatímco do zbytku světa pouze o 29 procent.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít