Article, show

DDT do tučňáků

16. května 2008, 20:37 - Martin Rychlík
16. května 2008, 20:37

V tajících ledovcích jsou zbytky toxických chemikálií

Že ledy tají, míněno v Antarktidě, už víme. A alespoň někteří to považují za příznaky, že v přírodě něco neklape. Nyní se otevírá další skříňka, trochu Pandořina. S užíváním insekticidů DDT (dichlordifenyltrichloretanů) se v masové míře přestalo již před dekádami, leč látky, jež byly objeveny roku 1874 a během 20. století zasáhly planetární ekosystémy, jsou dosud uloženy u ledu. Antarktického. Tající voda s DDT putuje do světa a postihuje tučňáky, uvádí se ve studii zveřejněné v časopise New Scientist. Dobrá zpráva: uvolňované objemy DDT nejsou nijak obrovské, jde o kila ročně.
„Nalezené stopové množství ptáky přímo neohrožuje, ale nálezy chemikálií jsou indicií, že se v důsledku změn klimatu dočkáme i rozmražení dalších škodlivin,“ říká oceánská bioložka Heidi Geiszová z Virginia Institute of Marine Science v americkém Gloucesteru. Právě ona měřila množství DDT obsaženého v tučňáčích tělech. Badatelka se obává téhož i v případě polychlorovaných bifenylů (PCB), jejichž výroba byla v roce 1984 zakázána i v Československu, neboť se potvrdil negativní vliv na lidské zdraví. Z ledovců by se ve větším množství mohly uvolnit i další jedy a chemikálie typu polybromovaných difenyléterů (PBDE), jež u lidí ovlivňují funkci hormonů a mohou narušit vývoj mozku. „DDT není jediným jedem, který tučňáci vstřebávají, a není ani tím nejhorším,“ říká Geiszová.
Popularizačním dílem upozorňujícím na hrozbu DDT pro živočišné druhy byl titul Ztichlé jaro (1962) od Rachel Carsonové, která drasticky popsala, jak užívání pesticidů a insekticidů v zemědělství nehubí pouze škodlivé druhy, ale zabíjí život obecně. DDT postupuje potravním řetězcem. Přestože byly závěry o škodlivosti zpochybňovány (zejména agrobyznysem), USA od užití těchto látek ustoupily v roce 1972 a Velká Británie se přidala o dvanáct let později. Některé země DDT stále ještě užívají v boji proti hmyzu přenášejícímu malárií a horečku dengue, ale celosvětové užití přípravku pokleslo ze 40 tisíc tun ročně na nynějších tisíc tun.

BOX:
(C6H4Cl)2CHCCl3 Název DDT je zkratkou formulace dichlordifenyltrichloretan; přesnější chemický název je: 1,1,1-trichloro-2,2-bis (p-chlorfenyl) ethan. Většina organických pesticidů jako DDT, dieldrin a dalších byla již v Evropě a USA zakázána, neboť jsou nebezpečné pro ekosystémy a podléhají zákazu dle Stockholmské úmluvy podepsané roku 2001.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít