DDT do tučňáků

16. května 2008, 20:37 - Martin Rychlík
16. května 2008, 20:37

V tajících ledovcích jsou zbytky toxických chemikálií

Že ledy tají, míněno v Antarktidě, už víme. A alespoň někteří to považují za příznaky, že v přírodě něco neklape. Nyní se otevírá další skříňka, trochu Pandořina. S užíváním insekticidů DDT (dichlordifenyltrichloretanů) se v masové míře přestalo již před dekádami, leč látky, jež byly objeveny roku 1874 a během 20. století zasáhly planetární ekosystémy, jsou dosud uloženy u ledu. Antarktického. Tající voda s DDT putuje do světa a postihuje tučňáky, uvádí se ve studii zveřejněné v časopise New Scientist. Dobrá zpráva: uvolňované objemy DDT nejsou nijak obrovské, jde o kila ročně.
„Nalezené stopové množství ptáky přímo neohrožuje, ale nálezy chemikálií jsou indicií, že se v důsledku změn klimatu dočkáme i rozmražení dalších škodlivin,“ říká oceánská bioložka Heidi Geiszová z Virginia Institute of Marine Science v americkém Gloucesteru. Právě ona měřila množství DDT obsaženého v tučňáčích tělech. Badatelka se obává téhož i v případě polychlorovaných bifenylů (PCB), jejichž výroba byla v roce 1984 zakázána i v Československu, neboť se potvrdil negativní vliv na lidské zdraví. Z ledovců by se ve větším množství mohly uvolnit i další jedy a chemikálie typu polybromovaných difenyléterů (PBDE), jež u lidí ovlivňují funkci hormonů a mohou narušit vývoj mozku. „DDT není jediným jedem, který tučňáci vstřebávají, a není ani tím nejhorším,“ říká Geiszová.
Popularizačním dílem upozorňujícím na hrozbu DDT pro živočišné druhy byl titul Ztichlé jaro (1962) od Rachel Carsonové, která drasticky popsala, jak užívání pesticidů a insekticidů v zemědělství nehubí pouze škodlivé druhy, ale zabíjí život obecně. DDT postupuje potravním řetězcem. Přestože byly závěry o škodlivosti zpochybňovány (zejména agrobyznysem), USA od užití těchto látek ustoupily v roce 1972 a Velká Británie se přidala o dvanáct let později. Některé země DDT stále ještě užívají v boji proti hmyzu přenášejícímu malárií a horečku dengue, ale celosvětové užití přípravku pokleslo ze 40 tisíc tun ročně na nynějších tisíc tun.

BOX:
(C6H4Cl)2CHCCl3 Název DDT je zkratkou formulace dichlordifenyltrichloretan; přesnější chemický název je: 1,1,1-trichloro-2,2-bis (p-chlorfenyl) ethan. Většina organických pesticidů jako DDT, dieldrin a dalších byla již v Evropě a USA zakázána, neboť jsou nebezpečné pro ekosystémy a podléhají zákazu dle Stockholmské úmluvy podepsané roku 2001.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít