DDT do tučňáků

16. května 2008, 20:37 - Martin Rychlík
16. května 2008, 20:37

V tajících ledovcích jsou zbytky toxických chemikálií

Že ledy tají, míněno v Antarktidě, už víme. A alespoň někteří to považují za příznaky, že v přírodě něco neklape. Nyní se otevírá další skříňka, trochu Pandořina. S užíváním insekticidů DDT (dichlordifenyltrichloretanů) se v masové míře přestalo již před dekádami, leč látky, jež byly objeveny roku 1874 a během 20. století zasáhly planetární ekosystémy, jsou dosud uloženy u ledu. Antarktického. Tající voda s DDT putuje do světa a postihuje tučňáky, uvádí se ve studii zveřejněné v časopise New Scientist. Dobrá zpráva: uvolňované objemy DDT nejsou nijak obrovské, jde o kila ročně.
„Nalezené stopové množství ptáky přímo neohrožuje, ale nálezy chemikálií jsou indicií, že se v důsledku změn klimatu dočkáme i rozmražení dalších škodlivin,“ říká oceánská bioložka Heidi Geiszová z Virginia Institute of Marine Science v americkém Gloucesteru. Právě ona měřila množství DDT obsaženého v tučňáčích tělech. Badatelka se obává téhož i v případě polychlorovaných bifenylů (PCB), jejichž výroba byla v roce 1984 zakázána i v Československu, neboť se potvrdil negativní vliv na lidské zdraví. Z ledovců by se ve větším množství mohly uvolnit i další jedy a chemikálie typu polybromovaných difenyléterů (PBDE), jež u lidí ovlivňují funkci hormonů a mohou narušit vývoj mozku. „DDT není jediným jedem, který tučňáci vstřebávají, a není ani tím nejhorším,“ říká Geiszová.
Popularizačním dílem upozorňujícím na hrozbu DDT pro živočišné druhy byl titul Ztichlé jaro (1962) od Rachel Carsonové, která drasticky popsala, jak užívání pesticidů a insekticidů v zemědělství nehubí pouze škodlivé druhy, ale zabíjí život obecně. DDT postupuje potravním řetězcem. Přestože byly závěry o škodlivosti zpochybňovány (zejména agrobyznysem), USA od užití těchto látek ustoupily v roce 1972 a Velká Británie se přidala o dvanáct let později. Některé země DDT stále ještě užívají v boji proti hmyzu přenášejícímu malárií a horečku dengue, ale celosvětové užití přípravku pokleslo ze 40 tisíc tun ročně na nynějších tisíc tun.

BOX:
(C6H4Cl)2CHCCl3 Název DDT je zkratkou formulace dichlordifenyltrichloretan; přesnější chemický název je: 1,1,1-trichloro-2,2-bis (p-chlorfenyl) ethan. Většina organických pesticidů jako DDT, dieldrin a dalších byla již v Evropě a USA zakázána, neboť jsou nebezpečné pro ekosystémy a podléhají zákazu dle Stockholmské úmluvy podepsané roku 2001.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít