David Marek: Výplatní pásky mluví jasnou řečí

06. února 2013, 10:17 - David Marek
06. února 2013, 10:17

Ani Vánoce nepřinesly obchodníkům žně. Maloobchodní tržby meziročně klesly o 5,1 procenta. Značný podíl na tom měl nižší počet pracovních dní, loňský prosinec jich měl o tři méně než předloňský. Nicméně i bez tohoto vlivu by tržby klesly o 0,4 procenta. Za celý rok obrat v obchodech klesl o 1,1 procenta.

Ptát se na příčiny je jako nosit dříví do lesa. Stačí se podívat na výplatní pásky. Průměrná mzda za první tři čtvrtletí reálně klesla o jedno procento, poslední kvartál nebyl lepší. Mzdová disciplína sice nesvědčí domácí poptávce, pomáhá ale udržovat konkurenceschopnost českých firem.

Reálný kurz koruny spočítaný s pomocí jednotkových mzdových nákladů ve zpracovatelském průmyslu za poslední rok a půl reálně oslabil téměř o 14 procent. Nominální kurz ve stejné době oslabil zhruba o pět procent. Pro vývoj domácí poptávky je také důležité, že řada lidí přišla o práci. Na konci roku 2011 registrovaly úřady práce 508 tisíc uchazečů o zaměstnání, o rok později jich bylo o 37 tisíc více. Pak není překvapivé, že se celkový objem mezd a platů loni reálně snížil o 0,4 procenta.

Zároveň jsou lidé o něco opatrnější při utrácení, což dokumentuje zvýšení míry hrubých úspor za poslední rok zhruba o jeden procentní bod. V průměru za poslední čtyři čtvrtletí dosahuje míra úspor 11,6 procenta a již překonala dosud nejvyšší hodnoty, jichž dosahovala přede dvěma lety. V mezinárodním kontextu ovšem nejde o nijak výjimečnou hodnotu. Průměrná míra úspor v sedmadvacítce zemí EU činí 11 procent.

Ve světle informací o vývoji mezd, nezaměstnanosti a úspor není pokles spotřeby domácností a maloobchodních tržeb žádnou záhadou. Podíváme-li se na pravděpodobný vývoj těchto základních faktorů domácí poptávky, nejsou vyhlídky pro letošní rok o mnoho lepší. Aktuální mzdová vyjednávání naznačují, že růst mezd bude sotva dohánět inflaci, mnohdy ani to ne. Navíc lze počítat s dalším zvýšením nezaměstnanosti. Otázkou zůstává, zda budou české domácnosti dále stejně opatrné, zda se jejich ostražitost ještě zvýší, či zda naopak poleví. Jenže ekonomové nejsou psychologové.

Pokles poptávky a tržeb českých obchodníků není v rámci Evropy žádnou výjimkou. Podobný trend sledují statistiky v naprosté většině zemí EU. Asi nikoho nepřekvapí, že k největšímu propadu dochází v Řecku (v listopadu meziročně minus 16,8 procenta), Španělsku (v prosinci minus 12,3 procenta) a Portugalsku (v prosinci minus 8,6 procenta). Zarážející je ovšem propad poptávky v Německu, kde v prosinci tržby meziročně klesly o 4,7 procenta, ač míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší hodnotu od znovusjednocení.


Čtěte také:

Pokles tržeb obchodníků nezastavily ani Vánoce

Polovina Čechů se bojí, že bude mít letos méně peněz

Maloobchod loni táhly dolů potraviny a benzin, celkově klesl o 1,1 procenta


Autor je hlavním ekonomem Patria Finance

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít