David Marek: Svět vězí v inflačním bezvětří

13. března 2013, 07:19 - David Marek
13. března 2013, 07:19

Inflace se dala na ústup. V Česku v únoru klesla na 1,7 procenta, v Německu na 1,5 a v celé eurozóně spadla na 1,8 procenta. A nejde jen o Evropu, v USA se inflace snížila na 1,6 procenta. Pokud bychom navíc odhlédli od kolísavých cen potravin (kde se projevují rozmary počasí) a energií (kde se na cenách často podílí jiné faktory než síla poptávky), zjistili bychom, že inflační tenze jsou v evropských ekonomikách ještě nižší.

V českém případě je jádrová inflace dokonce již čtvrtým rokem záporná a spirála deflace a klesající poptávky nápadně připomíná jednu zemi daleko na východ od našich hranic.

Příčina mizející inflace je poměrně zřejmá. Kde není poptávka, nerostou ceny. V eurozóně se v posledním kvartálu loňského roku spotřeba domácností meziročně snížila o 0,4 procenta, v Česku propadla o 4,1 procenta. Šetří také vlády napříč celým kontinentem. V zámoří začíná brát inflaci vítr z plachet takzvaný sequester, tedy automatické výdajové škrty.

Není divu, že nízká zůstávají také inflační očekávání. V české ekonomice by podle výsledků šetření ČNB měla inflace za tři roky dosahovat dvou procent. Rozdíl mezi výnosy normálních a inflačně indexovaných dluhopisů ukazuje, že v Německu se za pět let očekává inflace 1,2 procenta, ve Francii 1,8 a v Itálii 1,4 procenta. Stejně extrahovaná očekávání říkají, že v USA se v pětiletém horizontu počítá s inflací 2,4, v Japonsku 1,5 procenta. Obavy z inflace nevěstí ani další tradiční indikátor – zlato. Cena žlutého kovu za poslední půlrok klesla o 11 procent.

Absence inflace se může zdát paradoxní v situaci, kdy klíčové centrální banky světa tisknou peníze o sto šest. Jenže cesta od tiskařských lisů centrálních bank k cenovkám v obchodech už nefunguje jako dříve. Leží na ní několik překážek.

Nová pravidla regulace a nové „zákony trhu“ vedou k tomu, že místo poskytování úvěrů, které by násobilo peníze centrálních bank, komerční banky zvyšují parametry kapitálové přiměřenosti a likvidity. Proti uvolněné měnové politice zároveň stojí pokračující fiskální dieta. Účinky tohoto faktoru navíc zesiluje skutečnost, že se šetří v řadě zemí zároveň.

Dalším činitelem je fakt, že se musely začít řešit dlouhodobě zanedbávané strukturální problémy ekonomik. V evropském kontextu je to především ztráta konkurenceschopnosti. Produktivita práce se ze dne na den zázračně nezvýší, s kurzem eura jednotlivé země eurozóny nepohnou.

Proto jihoevropské země podstupují vnitřní deflaci v podobě relativního poklesu mzdových nákladů. A tento vývoj se promítá i do inflace ve spotřebitelských cenách. Proto je také nyní nejnižší inflace v eurozóně v Řecku (nula) a Portugalsku (0,4 procenta).


Čtěte také:

Zaměstnanci chudnou, před pěti lety si mohli koupit víc

Mzdy rostly jen manažerům. Ostatním stagnují

Ceny v únoru vzrostly o 0,1 procenta, zdražil hlavně benzin


Autor je hlavním ekonomem Patria Finance

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít