David Marek: Řecko si koupilo dalších pár týdnů

14. listopadu 2012, 09:22 - David Marek
14. listopadu 2012, 09:22

Řecko přežívá z měsíce na měsíc. V pátek musí splatit krátkodobé dluhopisy za pět miliard eur vydané letos v srpnu. Pokladna aténského ministerstva financí je téměř prázdná. Včera se nicméně podařilo řecké vládě sehnat na finančních trzích čtyři miliardy vydáním nových měsíčních a tříměsíčních dluhopisů. Nicméně za měsíc se problém prázdné státní kasy znovu připomene, navíc bude potřeba splácet další, již dříve vydané dluhopisy. Neodvratný řecký „fiskální útes“ se jen o několik týdnů odsunul.

Určitou pomocí by bylo, kdyby země dostala další část záchranného úvěru. Dosud Řecko dostalo z druhého záchranného programu od EFSF a MMF 75,6 miliardy eur. Ale již několik měsíců vázne dalších 31,5 miliardy, které by aktuálně řecká pokladna potřebovala jako sůl.

Jenže poslali byste peníze někomu, u koho zdaleka není jisté, že vám je vrátí? Aktuální plán reforem a stabilizace řeckých veřejných financí naordinovaný trojkou byl nereálný už na samém začátku. Od té doby se prognózy řecké ekonomiky i fiskálních parametrů jen zhoršují. Váhání nad zasláním dalšího šeku do Řecka je pochopitelné. Nejdříve by měl být na stole realistický plán, který dá šanci řecké ekonomice, aby se postavila na vlastní nohy, a načrtne schůdnou cestu ke snížení veřejného dluhu.

Každému, kdo se o situaci v Řecku zajímá, je jasné, že žádný takový plán nemůže fungovat bez zmírnění drastických opatření, která drží ekonomiku již pátým rokem v recesi. Recese nejspíš jen tak neskončí bez dodatečného navýšení externí pomoci, která by umožnila zmírnit fiskální restrikce, a konečně bez dalšího odpuštění významné části řeckého dluhu. Bez realistického plánu na cestu Řecka ze současné krize se do země zahraniční investice nepohrnou a privatizací se podaří získat potřebné prostředky jen stěží.

Pokud bychom se chtěli držet původního plánu, že do roku 2020 klesne řecký dluh na 120 procent HDP, pak by bylo zapotřebí, aby se nyní snížil alespoň o 75 miliard eur. Otázkou je, jestli lze dluh ve výši 120 procent HDP považovat za přiměřený cíl u země, která za posledních dvě stě let již pětkrát zkrachovala.


Čtěte také:

Úlevy Řecku? Zachránci přiznali hádku

Řecko zřejmě najednou dostane celých 44 miliard eur

Řecký parlament schválil úsporný rozpočet na příští rok


Další odpuštění řeckého dluhu ovšem může být problém. Po „ořezání“ soukromých investorů letos na jaře drží nyní více než 70 procent řeckého dluhu evropské země, ECB a MMF. Vlády evropských zemí, které půjčkami zachraňují Řecko, budou jen stěží vysvětlovat svým občanům, že odpuštění části dluhu, tedy promrhání části jejich daní, je nejlepším možným (či spíše nejméně špatným) řešením. Jenže otálením, přivíráním očí a půjčkami z měsíce na měsíc se nevyřeší nic. Je čas přiznat si pravdu.

Autor je hlavním ekonomem Patria Finance

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít