David Marek: Německo brzdí, ale přesto inspiruje

26. září 2012, 08:50 - David Marek
26. září 2012, 08:50

Většina Evropy může Německu závidět kondici tamní ekonomiky. Loni se HDP Německa zvýšil o tři procenta, o rok dříve dokonce o 4,2. Díky tomu je Německo jednou z mála evropských zemí, které se již dostaly nad předkrizovou úroveň. Síla ekonomiky se projevuje i v životní úrovni. Nezaměstnanost klesla na 6,8 procenta. Od sjednocení země po pádu berlínské zdi nikdy nebyla nižší. Průměrná čistá mzda loni stoupla o 2,6 procenta, o rok dříve o 3,8 procenta.

Nebylo tomu tak vždy. Ještě před pár lety platilo Německo za „nemocného muže Evropy“. V devadesátých letech minulého století platila země daň za znovusjednocení a průměrné tempo růstu ekonomiky kleslo na 1,6 procenta, zatímco v letech osmdesátých činilo 2,6 procenta. V první dekádě 21. století růst zpomalil na pouhé procento.

Jenže zatímco pro ostatní země EU se lisabonská strategie, která měla přetvořit EU v nejskvělejší ekonomiku světa, stala jen administrativním cvičením, Německo si vzalo reformy k srdci. Mezi nejvýznamnější změny patří reformy trhu práce z let 2003 až 2005 známé jako Hartz I až IV. Ani v Německu se reformní úsilí neobešlo bez protestů, výsledky ale mluví za vše. Nezaměstnanost klesla, produktivita práce stoupla a jednotkové mzdové náklady rostly daleko pomaleji než ve Francii, Itálii či Španělsku.

Nejenže se reformami podařilo oživit ekonomiku. Země se také zbavila chronických deficitů veřejných financí. Těsně před krizí dokonce veřejné rozpočty dosáhly mírného přebytku. Loňský deficit ve výši jednoho procenta HDP představuje úroveň, o jaké si může většina vyspělých zemí nechat jen zdát.

Dalším pilířem úspěchu německé ekonomiky jsou investice do budoucnosti. Do vědy a výzkumu se v Německu investuje 2,8 procenta HDP (podobně jako v USA), průměr v EU jsou dvě procenta. Počet patentů v relaci k velikosti populace je v Německu dvojnásobný ve srovnání s průměrnými hodnotami v EU; vyšší je pouze ve Švédsku.

Nicméně ani Německo nemůže odolat ochlazování, které přichází ze zbytku světa. Tempo růstu se v průběhu letošního roku znatelně snížilo a výsledky šetření mezi firmami nabádají k opatrnosti. Index podnikatelského klimatu publikovaný mnichovským institutem Ifo v září klesl na nejnižší hodnotu za posledních 32 měsíců. Index nákupních manažerů se sice v posledních dvou měsících mírně zlepšil, stále však zůstává v oblasti, která je obvykle spojena s mírnou recesí.


Čtěte také:

Německým vývozcům ubylo nejvíce zakázek za tři roky

Pesimismus německých firem se prohlubuje

Německo nestačí


České ekonomice se nyní příliš nedaří a objevují se úvahy, zda se již nevyčerpal potenciál současného modelu ekonomiky. Německý příběh shrnutý body reformy–disciplína–investice do budoucnosti může být v mnohém inspirací.

Autor je hlavním ekonomem Patria Finance

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít