David Marek: Ekonomice je lépe, injekce nepotřebuje

03. června 2014, 08:35 - David Marek
03. června 2014, 08:35

Dostat se k čerstvým informacím o stavu a vývoji ekonomiky není zase tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Data z průmyslu jsou publikována s dvouměsíčním zpožděním, údaje o HDP ještě později. Mnohé lze ovšem vyčíst z aktuálnějších čísel – z dat o státním rozpočtu. Ta naznačují, že ekonomika je na dobré cestě.

Po prvních pěti měsících je státní rozpočet v lehkém minusu. Deficit činí 9,5 miliardy korun. Pro srovnání loni touto dobou byl o 30 miliard vyšší, předloni dokonce o 70 miliard. V lepší kondici byly květnové finance centrální vlády naposledy v roce 1998.

Celkové příjmy se zlepšily o více než 34 miliard korun, tedy o 7,8 procenta. K tomu je nutno zmínit jeden mimořádný faktor: v únoru ministerstvo financí inkasovalo 8,5 miliardy z aukce kmitočtů mobilních sítí LTE. O dalších 7,6 miliardy vylepšily bilanci peníze z EU. Nicméně i bez nich doznala příjmová stránka rozpočtu značného zlepšení. Zásluhu na tom má zlepšený výběr daní a sociálního pojistného. Celkové inkaso daní je letos vyšší o necelých 20 miliard, přičemž největší zásluhu na tom má DPH a spotřební daň na tabák. U DPH se projevil růst domácí poptávky, spotřební dani pomohlo předzásobení tabákovými výrobky.

Výdajová strana rozpočtu ukazuje, že vláda drží finance pod pokličkou a žádná velká expanze se prozatím nekoná. Celkové výdaje se ve srovnání s loňským rokem zvýšily o pouhé čtyři miliardy korun, tedy o 0,9 procenta. Zde se mimo jiné projevilo zvýšení platby zdravotního pojistného za státní pojištěnce, které rozpočet zatížilo dodatečnými 2,7 miliardy korun. Z pohledu rozpočtu příznivá, z pohledu ekonomiky však nepříznivá je zpráva o meziročním poklesu investičních výdajů o 15 procent (4,5 miliardy). A to již loňský rozpočet byl v investicích výrazně úsporný. Ve srovnání s předloňským rokem jsou letošní investiční výdaje o třetinu nižší, ve srovnání s rokem 2008 dokonce jen poloviční.

Co říká rozpočet o české ekonomice? Užitečným indikátorem je třeba výběr sociálního pojistného. Korelace jeho meziročních změn se změnami nominálního HDP za posledních 18 let dosahuje 91 procent, jde o úzce provázané ukazatele. A letošní výběr pojistného je meziročně o 7,4 procenta vyšší. V případě celkového výběru daní je korelace s nominálním HDP 71 procent. Meziroční zvýšení inkasa o 9,7 procenta tedy také signalizuje lepší kondici ekonomiky. O obratu k lepšímu na trhu práce zase mluví fakt, že přestaly růst výdaje na dávky v nezaměstnanosti, dokonce se mírně snížily.

Rozpočtová data naznačují, že ekonomika je letos na cestě vzhůru, a to bez pomoci fiskální politiky. V této situaci už by bylo kontraproduktivní plánovat fiskální stimuly. Bylo by to nemoudré procyklické chování, jaké jsme viděli v minulosti už mnohokrát.

Autor je hlavním ekonomem Patria Finance


Čtěte také:

Česká ekonomika letos vzroste o dvě procenta, odhaduje Brusel

Ministerstvo financí: Ekonomika letos stoupne o 1,8 procenta

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít