David Kögler: Kritické září

11. září 2012, 09:36 - David Kögler
11. září 2012, 09:36

Konec letní sezony dává tušit, že se velcí investoři a manažeři fondů vracejí na trhy a začínají pozorně sledovat dění na politické scéně a devizových trzích s cílem zaujmout strategické pozice. Září tak bývá velmi důležitým měsícem určujícím vývoj v posledním čtvrtletí.

Dlouhodobé výhledy se příliš nezměnily, ale krátkodobé pohyby budou ve velké míře záviset na výsledcích obsáhlé agendy zahrnující následující body. První událostí je zářijová mise trojky, tedy MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky, jež posoudí plnění cílů Řecka se závěry koncem září. Neplnění závazků by mohlo vést ke zmrazení finanční podpory, což by patrně vneslo na finanční trhy další vlnu nervozity.

Druhou velkou událostí bylo zasedání představitelů ECB, jež potvrdilo program neomezených, ale podmíněných nákupů vládních dluhopisů zemí z periferie eurozóny se splatností jednoho až tří let s cílem držet úrokové sazby v eurozóně pod kontrolou.

Na začátku září očekávají investoři zprávu komisaře EU Michela Barniera o podrobnostech vytvoření jednotného bankovního dohledu v eurozóně, což asi bude tématem říjnového summitu EU. Německý ústavní soud také rozhoduje o souladu předpisů týkajících se Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) s německým právním řádem a v Nizozemsku se budou konat všeobecné volby, jejichž výsledek bude pečlivě sledován právě ve vztahu k osudu ESM.

V polovině září proběhne setkání ministrů financí skupiny G20 a guvernérů centrálních bank v Mexiku, dále neformální setkání evropských ministrů financí (ECOFIN) s guvernéry centrálních bank a 20. září zasedá Rada guvernérů ECB ve Frankfurtu, další zasedání proběhne 4. října. Z výčtu událostí je jasné, že jednání a jejich výsledky s větší či menší intenzitou ovlivní trhy.


Čtěte také:

Zástupci trojky věřitelů chtějí po Řecku více detailů k úsporám

ECB by mohla převzít dohled nad všemi bankami v eurozóně od 2014

Verdikt německého ústavního soudu k ESM se možná odloží


Investoři by si však nadále měli držet své investiční portfolio v souladu se zvolenou strategií a nastavenými cíli. Z taktického pohledu je samozřejmě možné využít krátkodobých nástrojů navázaných například na vývoj měnových kurzů za účelem získání potenciálně vyšších výnosů nad rámec dlouhodobé alokace. Autor je analytikem Cit

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít