David Kögler: Kritické září

11. září 2012, 09:36 - David Kögler
11. září 2012, 09:36

Konec letní sezony dává tušit, že se velcí investoři a manažeři fondů vracejí na trhy a začínají pozorně sledovat dění na politické scéně a devizových trzích s cílem zaujmout strategické pozice. Září tak bývá velmi důležitým měsícem určujícím vývoj v posledním čtvrtletí.

Dlouhodobé výhledy se příliš nezměnily, ale krátkodobé pohyby budou ve velké míře záviset na výsledcích obsáhlé agendy zahrnující následující body. První událostí je zářijová mise trojky, tedy MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky, jež posoudí plnění cílů Řecka se závěry koncem září. Neplnění závazků by mohlo vést ke zmrazení finanční podpory, což by patrně vneslo na finanční trhy další vlnu nervozity.

Druhou velkou událostí bylo zasedání představitelů ECB, jež potvrdilo program neomezených, ale podmíněných nákupů vládních dluhopisů zemí z periferie eurozóny se splatností jednoho až tří let s cílem držet úrokové sazby v eurozóně pod kontrolou.

Na začátku září očekávají investoři zprávu komisaře EU Michela Barniera o podrobnostech vytvoření jednotného bankovního dohledu v eurozóně, což asi bude tématem říjnového summitu EU. Německý ústavní soud také rozhoduje o souladu předpisů týkajících se Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) s německým právním řádem a v Nizozemsku se budou konat všeobecné volby, jejichž výsledek bude pečlivě sledován právě ve vztahu k osudu ESM.

V polovině září proběhne setkání ministrů financí skupiny G20 a guvernérů centrálních bank v Mexiku, dále neformální setkání evropských ministrů financí (ECOFIN) s guvernéry centrálních bank a 20. září zasedá Rada guvernérů ECB ve Frankfurtu, další zasedání proběhne 4. října. Z výčtu událostí je jasné, že jednání a jejich výsledky s větší či menší intenzitou ovlivní trhy.


Čtěte také:

Zástupci trojky věřitelů chtějí po Řecku více detailů k úsporám

ECB by mohla převzít dohled nad všemi bankami v eurozóně od 2014

Verdikt německého ústavního soudu k ESM se možná odloží


Investoři by si však nadále měli držet své investiční portfolio v souladu se zvolenou strategií a nastavenými cíli. Z taktického pohledu je samozřejmě možné využít krátkodobých nástrojů navázaných například na vývoj měnových kurzů za účelem získání potenciálně vyšších výnosů nad rámec dlouhodobé alokace. Autor je analytikem Cit

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít