David Kögler: Geopolitika na zřeteli

31. března 2014, 08:44 - David Kögler
31. března 2014, 08:44

Začátek roku přinesl výprodej měn a odliv kapitálu z rozvíjejících se zemí. Příčinou byly obavy investorů z horšících se platebních bilancí. Deficity by nemusely být tak velkým problémem, pokud by očekávaný ekonomický růst byl dostatečně robustní. Výprodeje se však přenesly i na akciové trhy a zvýšily krátkodobě volatilitu.

Jsou to znovu rozvíjející se země, ze kterých přichází další vlna zvýšené kolísavosti, a to kvůli Ukrajině. Analytici Citi předpokládají, že ukrajinský konflikt bude mít paradoxně větší dopad na ruskou ekonomiku než na Ukrajinu a potažmo na rozvíjející se země spíše než na země hraniční, u kterých musí investoři již nyní počítat s vyššími politickými i geopolitickými riziky.

Ostatně tento vývoj je již čitelný na místních akciových trzích. Zatímco akcie obchodované na ukrajinské burze získaly od začátku roku 25 procent, ruské akcie oslabily přibližně o deset procent. Růst ruského HDP se zpomaluje i přes stabilizaci cen ropy, které jsou nad průměrem z let 2004 až 2007. Kombinace slabších investičních a spotřebitelských výdajů v důsledku zvýšené nejistoty pak vedou analytiky Citi ke snížení odhadu letošního růstu HDP Ruska z 2,6 na jedno procento.

Otázkou zůstává možné rozšíření geopolitických rizik. Analytici Citi v této souvislosti připomínaz jí, že rozhodující pro růst světové ekonomiky bývá kolísání cen ropy, která prozatím zůstává víceméně stabilní. Zvýšená volatilita na trzích z posledních týdnů se může opakovat.

Historie však na několika příkladech (konflikt v Gruzii v roce 2008 či aktuální vývoj v Sýrii) ukazuje, že se nakonec po jistém ustálení událostí zaměří pozornost investorů zpět na ekonomické fundamenty, které jsou v globálním měřítku stále podpůrné.

Vrátíme-li se tedy k prognózám, analytici Citi očekávají růst globální ekonomiky spojený s pokračováním uvolněných politik centrálních bank rozvinutých zemí. Takové prostředí bude představovat dobrý základ pro vývoj cen rizikových aktiv, jež jsou nyní předmětem zvýšených kapitálových toků na úkor složky dluhopisové.

Autor je analytikem Citibank


Čtěte také:

Ekonomické „líbánky“ Berlína s Pekingem končí, Němci hledají nové trhy

Záchrana krachující Ukrajiny se blíží, MMF pošle 14 až 18 miliard

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít