David Klimeš: Zbytečné koketování s dekrety

16. srpna 2012, 08:29 - David Klimeš
16. srpna 2012, 08:29

ČSSD si nemůže přát nic lepšího, než aby církevní restituce prošly. Až je přes hrdinný senátní odpor socialistů prohlasuje pravice ve sněmovně, zaplaví nejspíš republiku před podzimními volbami druhé kolo billboardů s chtivou rukou preláta. A ta poslouží bezpochyby stejně dobře jako strašení zdravotnickými poplatky před čtyřmi roky.

I socialisté přitom jistě vědí, že zákon o církevních restitucích je nezbytný. Je totiž mnohem lepší se s církvemi dohodnout, než aby církve zavalily soudy svými oprávněnými požadavky a dál se blokoval rozvoj asi patnácti stovek obcí obehnaných zadržovaným majetkem. Přesto jeden z argumentů ČSSD stojí za pozornost. Zákon o církevních restitucích je napsán opravdu tak nešťastně, že nad strašením prolomením Benešových dekretů nelze tak úplně mávnout rukou.

Když se řekne „Benešovy dekrety“ či „prolamování roku 1948“, většina Čechů si především stereotypně vybaví Němce či šlechtice, který se nejprve domůže jedné rokokové židle, a co nevidět už je ho zase plné pohraničí. Jenže u církevního majetku je to s takzvanými Benešovými dekrety mnohem složitější.


Čtěte také:

Senát hlasy levice odmítl vládní podobu církevních restitucí

TOP 09: Strefujte se do nás, ne do církví


Církevní majetek ve třetí republice nejprve osekal svobodně zvolený parlament znárodněním za náhradu. Ona náhrada se ale kvůli „vítěznému únoru“ nekonala. To je první nespravedlnost. Pak teprve přichází na řadu brutální Gottwaldovo vyvlastňování. Do těchto zamotaných vztahů nyní má vstoupit zákon, který v úvodu deklaruje, že chce „zmírnit následky některých majetkových a jiných křivd, které byly spáchány komunistickým režimem v období let 1948 až 1989“. Zároveň ale církvím přiznává finanční náhradu i za majetek konfiskovaný podle dvou Benešových konfiskačních dekretů z roku 1945. Laickým pohledem nazíráno, proč by si podle tohoto zákona neměly církve nárokovat peníze za údajně nespravedlivě konfiskovaný majetek nebo majetek znárodněný bez vyplacené náhrady?

Člověku je samozřejmě špatně, když zase ze Senátu slyší ruch závodů v povrchní právní historii včetně řečí o tom, zda se země Koruny české vrátí před Masaryka, Josefa II., Bílou horu, nebo skončíme všichni rovnou jako nevolničtí bezzemci. Je ale pravda, že kdyby u paragrafu o konfiskačních dekretech bylo jasně zmíněno, že restituční nárok podle nich může být uplatněn až na právní vztahy po roce 1948, všem by se ulevilo. Navíc by to jen dosvědčilo úvodní preambuli zákona.
Ne náhodou je totiž ve všech restitučních zákonech zmíněno, že se napravují „některé“ křivdy. Ne všechny. A církve už v současném návrhu zákona dostávají docela štědrou satisfakci za desítky let příkoří. Není proto důvod nemít co nejjasnější zákon formulovaný tak, že přes rok 1948 prostě nejede vlak.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít