David Klimeš: Zbytečné koketování s dekrety

16. srpna 2012, 08:29 - David Klimeš
16. srpna 2012, 08:29

ČSSD si nemůže přát nic lepšího, než aby církevní restituce prošly. Až je přes hrdinný senátní odpor socialistů prohlasuje pravice ve sněmovně, zaplaví nejspíš republiku před podzimními volbami druhé kolo billboardů s chtivou rukou preláta. A ta poslouží bezpochyby stejně dobře jako strašení zdravotnickými poplatky před čtyřmi roky.

I socialisté přitom jistě vědí, že zákon o církevních restitucích je nezbytný. Je totiž mnohem lepší se s církvemi dohodnout, než aby církve zavalily soudy svými oprávněnými požadavky a dál se blokoval rozvoj asi patnácti stovek obcí obehnaných zadržovaným majetkem. Přesto jeden z argumentů ČSSD stojí za pozornost. Zákon o církevních restitucích je napsán opravdu tak nešťastně, že nad strašením prolomením Benešových dekretů nelze tak úplně mávnout rukou.

Když se řekne „Benešovy dekrety“ či „prolamování roku 1948“, většina Čechů si především stereotypně vybaví Němce či šlechtice, který se nejprve domůže jedné rokokové židle, a co nevidět už je ho zase plné pohraničí. Jenže u církevního majetku je to s takzvanými Benešovými dekrety mnohem složitější.


Čtěte také:

Senát hlasy levice odmítl vládní podobu církevních restitucí

TOP 09: Strefujte se do nás, ne do církví


Církevní majetek ve třetí republice nejprve osekal svobodně zvolený parlament znárodněním za náhradu. Ona náhrada se ale kvůli „vítěznému únoru“ nekonala. To je první nespravedlnost. Pak teprve přichází na řadu brutální Gottwaldovo vyvlastňování. Do těchto zamotaných vztahů nyní má vstoupit zákon, který v úvodu deklaruje, že chce „zmírnit následky některých majetkových a jiných křivd, které byly spáchány komunistickým režimem v období let 1948 až 1989“. Zároveň ale církvím přiznává finanční náhradu i za majetek konfiskovaný podle dvou Benešových konfiskačních dekretů z roku 1945. Laickým pohledem nazíráno, proč by si podle tohoto zákona neměly církve nárokovat peníze za údajně nespravedlivě konfiskovaný majetek nebo majetek znárodněný bez vyplacené náhrady?

Člověku je samozřejmě špatně, když zase ze Senátu slyší ruch závodů v povrchní právní historii včetně řečí o tom, zda se země Koruny české vrátí před Masaryka, Josefa II., Bílou horu, nebo skončíme všichni rovnou jako nevolničtí bezzemci. Je ale pravda, že kdyby u paragrafu o konfiskačních dekretech bylo jasně zmíněno, že restituční nárok podle nich může být uplatněn až na právní vztahy po roce 1948, všem by se ulevilo. Navíc by to jen dosvědčilo úvodní preambuli zákona.
Ne náhodou je totiž ve všech restitučních zákonech zmíněno, že se napravují „některé“ křivdy. Ne všechny. A církve už v současném návrhu zákona dostávají docela štědrou satisfakci za desítky let příkoří. Není proto důvod nemít co nejjasnější zákon formulovaný tak, že přes rok 1948 prostě nejede vlak.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít