Article, show

David Klimeš: Z Nečase se stává mistr proher

04. října 2012, 07:55 - David Klimeš
04. října 2012, 07:55

Každý z premiérů, kteří sloužili pod prezidentem Václavem Klausem, dřív či později pochopil, že s tímto alfasamcem polistopadové politiky nelze být nikdy zcela zadobře. Po Klausem zpráskaných levicových, pravicových i nestranických premiérech proto Petr Nečas zkusil metodu naprosté kapitulace.

Oči mu snad otevřela absurdní kauza prezidenta v roli nedobrovolného hráče airsoftu. Podle Klause premiér nad tímto „atentátem“ neprojevil dostatečné pohoršení.

Teď už i Nečas ví, že s Hradem nelze být ve smíru. Ani kdyby svého prostořekého poradce Romana Jocha rituálně obětoval na prvním nádvoří na Hradčanech. Spor o atentát, který se nekonal, je ale jen dovršením celé řádky kauz, ve kterých Nečas působil slabě a nakonec prohrál. To nemůže dlouhodobě politicky přežít.

Anketa

Vnímáte senátní a krajské volby jako referendum o vládě Petra Nečase.

ano   75% ne   25%

V anketě hlasovalo 48 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

Nečasova politika se vždy řídila chytrým krédem, že malé bitvy se mohou prohrávat, jen když se nakonec vyhraje válka. Proto mu – pro mnohé zcela nepochopitelně – nevadí, že celkem rychle po nečekaném vítězství v parlamentních volbách začal působit mdle, slabě a kompromisně. Hlavně že reformy nějak kulhají skrz legislativní proces.

Když se přede dvěma měsíci premiér chválil, že jeho vláda má z 60 procent splněné programové prohlášení, ostře to kontrastovalo s obecným dojmem nemohoucnosti, který kabinet vyvolává. Nečasův odpor k nezbytnému politikaření se mu nyní vymstil.

Spor o „atentát“ je příkladný. Zatímco nerudný Mirek Topolánek měl ve válce s Klausem na své straně alespoň své příznivce, Nečas nemá nikoho. Vždyť kdo mu tleská za odvolání Jocha? Titíž spolustraníci, kteří mu do měsíce nejspíše potopí konsolidační balíček, a tím i vládu.

Nečas jako by se stále nemohl rozhodnout, zda kromě státnického vládnutí chce jako premiér dělat i tu nevábnou politiku okolo. V ODS živil rok naději, že je se svým místopředsednickým týmem skutečnou nadějí na očistu strany, aby se nakonec v touze po obhájení předsednického křesla přiklonil k regionálním šíbrům Bendlovi, Kubovi a Blažkovi.

Ve vládě stejně tak živil svou frází „padni, komu padni“ dojem, že špatný ministr u něj nevydrží ani den navíc. Ale nyní ministerstva rozdává za stranickou podporu a trpí v kabinetu zjevně přesluhující ministry Vondru či Dobeše.


Čtěte také:

Nečas: Klausovy kroky nepomáhají stabilitě vlády

Klaus znovu proti vládě: vetoval penzijní reformu

Klaus považuje prohibici za nerozumnou a siláckou, Nečas za nezbytnou


Nečas akutně potřebuje proměnit styl svého vládnutí. Ať už bude chtít oživit svoji skomírající auru „pana Čistého“, nebo se dá na pragmatickou reálpolitiku. Každopádně musí utnout svou sérii rozpačitosti a ústupků. Zachování Jocha jako protiváhy velkohubě štěkajícího poradce z Hradu mohl být dobrý náznak začátku. Bohužel Nečas raději opět volil kapitulaci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít