David Klimeš: Už víme, jak v Řecku ne. Ale jak ano?

10. června 2013, 08:49 - David Klimeš
10. června 2013, 08:49

Mezinárodní měnový fond (MMF) léta Řekům tvrdí: pomáháme vám. A nyní jim najednou řekne: pomáháme vám leda tak do hrobu. Bod za upřímnost a minus bod za nepochopitelné načasování. Hodnotící zpráva o záchraně Řecka v režii MMF, Evropské unie a Evropské centrální banky (ECB) jen říká, co je všem dávno jasné – tvrdé úspory plus pevný kurz měny se rovná dramatický hospodářský propad do dluhové spirály.

Spíše to vypadá, že MMF se rozhodl jako první z nešťastné trojky zachraňovatelů umýt si nad nevydařenou resuscitací Řecka ruce.

Zpráva MMF ale není jen určená pokažené minulosti. Z kritiky „významných selhání“ je i aktuální politická munice. Řekové hned chtějí v aktuálních jednáních s trojkou MMF, EU a ECB odklad dalších tvrdých reforem. Pokud ovšem bouře okolo jedné zprávy skončí jen tím, že Řekové rezignují na reformy a trojka z pocitu viny to bude přehlížet, pak si MMF mohl svou dávku upřímnosti raději odpustit. Pokud se v Řecku řekne, že takto už ne, musí se přece jasně říct i jak dál. A to nevíme.

Největším poučením z dosavadního průběhu reforem je fakt, že Řecko je Řeckem. Není Argentinou z roku 2001, jak si mnozí v roce 2010 mysleli. Může sice krutě seškrtat výdaje, ale nemůže opustit pevný kurz eura. Není ani zemí Spojených států evropských, jak se domnívali jiní. Kalifornii nakonec vždy podrží federální rozpočet USA, zato tříletý řecký vabank ukázal, že Němci v EU nezaplatí cokoli.

A Řecko není ani Lotyšskem, které během krize udrželo pevný kurz s eurem za cenu bolestné vnitřní devalvace. Řecko je prostě Řeckem, což si autor těchto řádek ověřil na vlastní oči, když po všech vlnách propouštění státních zaměstnanců jel autobusem, kde řidič řídí, ale neprodává lístky, protože to je práce kolegy. Či kde vstup, do hradu musí v budce prodávat dva Řekové.

Jak nyní dál? MMF si bere ponaučení, že příště už nebude podhodnocovat dopady škrtů. To Řecku s asi 160procentním dluhem v poměru k HDP moc nepomůže. MMF, EU a ECB by měly Aténám vzkázat, co vlastně mají dělat: buď pokračovat ve vyjetých kolejích, jako by žádné zprávy MMF nebylo, nebo začít řecký malér skutečně řešit. Pokud vystoupení z eura nepřipadá v úvahu, pak zbývá řízené seškrtátní nesplatitelného dluhu, tentokrát nejen od soukromých věřitelů, ale i od evropských vlád. To je ovšem tabu, především pro Německo.

Řekové nemohou doufat, že odpověď jak dál dostanou během dnů. Ale po podzimních volbách v Německu by staronová kancléřka Angela Merkelová měla zprávu MMF dostat znovu na stůl a konečně rozhodnout, jak udělat z Řecka opět udržitelný stát.


Čtěte také:

Brusel neuznává zprávu MMF k Řecku

„Pomoc Řecku se nám nepovedla,“ sype si MMF popel na hlavu

Řecko zachráněno? Pochybují zřejmě i sami věřitelé


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít