David Klimeš: Už víme, jak v Řecku ne. Ale jak ano?

10. června 2013, 08:49 - David Klimeš
10. června 2013, 08:49

Mezinárodní měnový fond (MMF) léta Řekům tvrdí: pomáháme vám. A nyní jim najednou řekne: pomáháme vám leda tak do hrobu. Bod za upřímnost a minus bod za nepochopitelné načasování. Hodnotící zpráva o záchraně Řecka v režii MMF, Evropské unie a Evropské centrální banky (ECB) jen říká, co je všem dávno jasné – tvrdé úspory plus pevný kurz měny se rovná dramatický hospodářský propad do dluhové spirály.

Spíše to vypadá, že MMF se rozhodl jako první z nešťastné trojky zachraňovatelů umýt si nad nevydařenou resuscitací Řecka ruce.

Zpráva MMF ale není jen určená pokažené minulosti. Z kritiky „významných selhání“ je i aktuální politická munice. Řekové hned chtějí v aktuálních jednáních s trojkou MMF, EU a ECB odklad dalších tvrdých reforem. Pokud ovšem bouře okolo jedné zprávy skončí jen tím, že Řekové rezignují na reformy a trojka z pocitu viny to bude přehlížet, pak si MMF mohl svou dávku upřímnosti raději odpustit. Pokud se v Řecku řekne, že takto už ne, musí se přece jasně říct i jak dál. A to nevíme.

Největším poučením z dosavadního průběhu reforem je fakt, že Řecko je Řeckem. Není Argentinou z roku 2001, jak si mnozí v roce 2010 mysleli. Může sice krutě seškrtat výdaje, ale nemůže opustit pevný kurz eura. Není ani zemí Spojených států evropských, jak se domnívali jiní. Kalifornii nakonec vždy podrží federální rozpočet USA, zato tříletý řecký vabank ukázal, že Němci v EU nezaplatí cokoli.

A Řecko není ani Lotyšskem, které během krize udrželo pevný kurz s eurem za cenu bolestné vnitřní devalvace. Řecko je prostě Řeckem, což si autor těchto řádek ověřil na vlastní oči, když po všech vlnách propouštění státních zaměstnanců jel autobusem, kde řidič řídí, ale neprodává lístky, protože to je práce kolegy. Či kde vstup, do hradu musí v budce prodávat dva Řekové.

Jak nyní dál? MMF si bere ponaučení, že příště už nebude podhodnocovat dopady škrtů. To Řecku s asi 160procentním dluhem v poměru k HDP moc nepomůže. MMF, EU a ECB by měly Aténám vzkázat, co vlastně mají dělat: buď pokračovat ve vyjetých kolejích, jako by žádné zprávy MMF nebylo, nebo začít řecký malér skutečně řešit. Pokud vystoupení z eura nepřipadá v úvahu, pak zbývá řízené seškrtátní nesplatitelného dluhu, tentokrát nejen od soukromých věřitelů, ale i od evropských vlád. To je ovšem tabu, především pro Německo.

Řekové nemohou doufat, že odpověď jak dál dostanou během dnů. Ale po podzimních volbách v Německu by staronová kancléřka Angela Merkelová měla zprávu MMF dostat znovu na stůl a konečně rozhodnout, jak udělat z Řecka opět udržitelný stát.


Čtěte také:

Brusel neuznává zprávu MMF k Řecku

„Pomoc Řecku se nám nepovedla,“ sype si MMF popel na hlavu

Řecko zachráněno? Pochybují zřejmě i sami věřitelé


Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít