David Klimeš: Třikrát hurá prezidentu Zemanovi

26. června 2012, 08:17 - David Klimeš
26. června 2012, 08:17

Možná se dnes Miloš Zeman při svém oficiálním vstupu do boje o Pražský hrad dopustí nějakého ze svých pověstných neurvalých bonmotů. Tentokrát by si o jeden koledovali jeho protikandidáti, kteří politicky stojí napravo od expremiéra a expředsedy ČSSD.

Miloš Zeman oficiálně slaví, že jako první kandidát získal 50 tisíc hlasů pod petici za svou kandidaturu. Mnohem cennějším postrčením k vytouženému Hradu je pro něj ovšem roztříštěnost pravicovějších kandidátů. Po expremiérovi Janu Fischerovi se do klání přihlásil s Fischerem zaměnitelný exministr Vladimír Dlouhý. Trojici umírněných dumavých liberálních ekonomů ještě nejspíš doplní Jan Švejnar. Nic lepšího než situaci „Zeman proti všem“ si důchodce z Vysočiny nemůže přát.

Už nyní je jasné, že první přímá volba hlavy státu v České republice si zaslouží zvláštní kapitolku v politologických učebnicích. Všude okolo nás, kde mají přímou volbu, si prezidentští kandidáti bez podpory alespoň jedné z velkých stran ani neškrtnou. Zde ovšem budou Jiří Dienstbier z ČSSD a pravděpodobný vítěz primárek ODS Přemysl Sobotka bojovat nanejvýš o třetí místo za dvěma postupujícími. Naprostá nedůvěra k tuzemským politickým stranám tak otevřela nestranickým kandidátům dveře dokořán. Ovšem tuto šanci zavětřilo snad až moc lidí. Trio umírněných klonů Fischer, Dlouhý, případně Švejnar tak trochu vyvolává dojem, jako by se obsazoval nějaký nový NERV s mnoha křesly, ne jeden post na Hradě.

Původně to vypadalo na důstojnou bitvu dvou trochu nudných, ale reprezentativních osobností Fischera a Švejnara. Pak ale vpadl do klání Zeman a ten může ze situace jen těžit. Jeho strategií by nemělo být nic menšího než vítězství hned v prvním kole. Ve druhém by mohlo hrozit, že se proti nejvulgárnějšímu expremiérovi s řadou škraloupů z minulosti spojí umírněnější voliči. Ale pokud se teď Fischer, Dlouhý a Švejnar budou tři čtvrtě roku vymezovat jeden proti druhému v boji o téhož voliče, bude pak velmi těžké šikovat rozdělené tábory proti nebezpečí jménem Zeman.


Čtěte také:

Exministr průmyslu Dlouhý jde do prezidentského boje

Volba prezidenta: Zeman přeskočil Švejnara, vede Fischer


Vzhledem k inflaci osobností se můžeme těšit na zajímavou kampaň. Uvidíme, jak Fischera poškodí kauzy z dob jeho premiérování. Uvidíme, jak bude Dlouhý prodávat své šéfování stranické buňce KSČ v Prognostickém ústavu jako běžné členství ve straně. Uvidíme, jak Švejnarovi ublíží stereotyp „profesůrka odněkud z Ameriky“, který pro něj vymyslel Václav Klaus.

Po kampani ale dojde na hlasování, v němž budou mít příznivci ostré populistické levice jasného favorita. Napravo bude stát skrumáž zaměnitelných osobností, jejichž jediným společným vítězstvím bude smutný fakt, že pomohli k úspěchu jinak nevolitelnému Zemanovi.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít