David Klimeš: Švýcarská lekce pro Tomia Okamuru

11. února 2014, 07:18 - David Klimeš
11. února 2014, 07:18

Není to tak dávno, co Švýcaři udivili Evropu tím, jak málo se chytají populismu. Na obou stranách oceánu panovala snaha legislativně osekávat vysokým manažerům platy. Švýcaři v listopadu hlasovali v referendu o návrhu, aby nejvyšší manažeři pobírali maximálně dvanáctinásobek platu nejhůře placeného zaměstnance ve firmě. Odmítli.

Na to si ale nikdo po víkendovém referendu o omezení imigrace nevzpomene, protože Švýcaři se celkem nepochopitelně vyslovili pro faktické zavedení obchodních bariér s Evropskou unií. Ať už ale Švýcarům tleskáme, nebo je nechápeme, jejich přímá demokracie je funkční. Což se rozhodně nedá říci o populistických nápadech tuzemských propagátorů té nejpřímější z přímých demokracií.

Když přede dvěma týdny Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury předkládal Poslanecké sněmovně zákon o obecném referendu, předseda strany prohlásil, že „občané mají právo hlasovat o čemkoli“, pokud to neodporuje ústavě. Z takového prohlášení by ale zesinali i ti nejpopulističtější švýcarští politici. Právě proto, aby se z přímé demokracie nestala přímá revoluce, jsou švýcarská referenda postavena na dvou základních premisách – musí se hlasovat o zákonu už schváleném a referendum nesmějí navrhovat samotní zákonodárci. Okamurovi, který postavil svou politickou kariéru na parodování knihy ekonoma Pavla Kohouta Úsvit, to však nic neříká. Lidé by podle něj měli v referendu zákony „prosadit, upravit i zablokovat“. Referenda by pak mohlo navrhovat také 50 poslanců či 31 senátorů. Takže pokud se Okamurovi něco nepodaří prosadit ve sněmovně, může to ještě zkusit s partou poslanců v referendu.

Daleko od představ Tomia Okamury

Ne, to opravdu není ta pravá inspirace Švýcarskem. Švýcaři nemají žádné jedno okamurovské referendum, ale hned několik typů. Musí se například povinně hlasovat o změnách ústavy. Na žádost 50 tisíc lidí také o obyčejných zákonech schválených parlamentem. O víkendu však Švýcaři hlasovali ještě o něčem jiném – o lidové iniciativě, v jejímž rámci musí 100 tisíc lidí za rok a půl zažádat o změnu ústavy. To se nečekaně podařilo, ale žádný nový paragraf z toho stejně není. Ve švýcarském systému jsou proti „vzpouře davů“ totiž i další pojistky. Nový návrh teprve během tří let připraví vláda. Málo se také ví, že vláda může přichystat i mírnější verzi změny, a snížit tak šanci na přijetí původního požadavku v referendu.

To vše je ale zjevně pod Okamurovu rozlišovací schopnost. Jak sám říká, občané by měli rozhodovat „v podstatě o čemkoli“. Tak s tímto názorem ať rozhodně nejezdí do Švýcarska.

Nebo ať jede, ale urychleně také tam založí švýcarskou pobočku Úsvitu přímé demokracie. Protože tamní systém ústavních brzd a vyvažování má do Okamurova revolučního snu hodně daleko.


Čtěte také:

Odhlasováno. Švýcaři se vyslovili pro omezení přistěhovalectví

Švýcaři odmítli rovnostářství, zklamali socialisty ve světě

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít