David Klimeš: Sebevraždy ODS jsou čím dál horší

24. října 2012, 07:33 - David Klimeš
24. října 2012, 07:33

ODS soupeří s ČSSD, jen když je v opozici. Když je u vlády, soupeří sama se sebou, aby nakonec rituálně spáchala nepochopitelnou sebevraždu. Už potřetí.

Za rozkolem v někdejší ODS Václava Klause kvůli černému financování strany šlo snad ještě spatřovat jakýsi boj za opouštěné ideály. Proti tomu rebelie skupinky poslanců kolem Vlastimila Tlustého vůči Mirku Topolánkovi už byla jen čirou mstou dobře živenou z Pražského hradu. Alespoň motiv vzájemného soupeření prezidenta a premiéra ale ještě každý chápal.

Jenže na co si hrají dnešní takzvaní rebelové v ODS? O daňový balíček, pro který už předtím několikrát hlasovali, nejde v žádném případě. To už ODS došla tak daleko, že nechá padnout vládu kvůli tomu, že se jeden poslanec bojí o křeslo ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny a druhému je upíráno křeslo v Nejvyšším kontrolním úřadu? Krajské volby ukázaly, jak pevné bude souručenství ČSSD a KSČM. Tím méně pochopitelné je, že nám pravicová koalice vzkazuje, že už nechce vládnout ani o den déle.

Není ale vyloučené, že vláda nakonec nějakým zázrakem přežije. Hlasování o daních se odloží, na kongresu ODS rebelové urvou nějaký ten místopředsednický post a funkcionáři vyděšení z tragických preferencí zakážou Petru Nečasovi položit vládu. Po získání teplých židlí se z rebelující skupinky stane opět státotvorná součást ODS, balíček projde a ministr financí bude moci předložit nový rozpočet.

Ale co vláda po takovém kotrmelci ještě prosadí? A to je před ní daňová reforma spojená se zaváděním jednotného inkasního místa, zdravotnická reforma, rozjezd penzijní reformy… Ano, a aby těch reforem nebylo málo, tak ještě asi reforma sociální reformy.

Jakkoli se Nečasovi a Miroslavu Kalouskovi muselo na jaře velmi ulevit, když ze Strakovy akademie vyhodili Věci veřejné, nekonečné smlouvání s duem John-Bárta přece jenom vedlo alespoň k nějakým dohodám. Současné vydírání ze strany tluchořovců a další skrumáže nezařazených poslanců je už zcela neřiditelné. Po republice zkrátka není dost vyhřátých trafik, aby jimi mohl Nečas obdarovat všechny tyto poslanecké vykuky, a pragmaticky si tak zajistit stabilitu vládnutí.

Přesto ještě nezatloukejme poslední hřebík do vládní rakve. Ten přibijme až po kongresu ODS, který nejspíše bude vypadat jako slavná Hospodská rvačka od Josefa Lady. Nečas má totiž stále ještě naději, že hrozba katastrofických předčasných voleb nakonec semkne ODS pod jeho vedením.


Čtěte také:

Premiér i poslanci ODS dál hrají vabank o osud vlády

Tluchoř: Pokud se návrh daní nezmění, nepodpoříme ho

Nečas: Klausovy kroky nepomáhají stabilitě vlády


Pokud ale rebelové vytrvají ve své sebevražedné misi, pak Nečasovi nezbude nic jiného než to, co všem předchozím premiérům za ODS – zcela zbytečně a zadarmo odevzdat moc do rukou opozice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít