David Klimeš: Rusnok může dobře naředit akademiky

06. února 2014, 09:02 - David Klimeš
06. února 2014, 09:02

Trafikantství Jiřímu Rusnokovi při jeho nástupu do bankovní rady České národní banky nelze vyčítat. I kdyby nesehrál pro Miloše Zemana nehezkou úlohu šéfa nelegitimní prezidentské vlády, už dlouho předtím platil za jasného favorita hlavy státu. A přiznejme si, že přímo volený lidový prezident mohl také podlehnout pokušení hnát do bankovní rady rovnou odborářské ekonomy.

Velkou neznámou je ale budoucí Rusnokova úloha v radě. Nejčastěji se zmiňuje jeho souhlas s intervencemi. Ano, když všechny politiky zachvátil strach z lidové zloby nad svévolným zdražováním, tehdejší premiér se za centrální banku postavil. Ale někdejší komunista ze Státní plánovací komise, odborář, poté politik a také šéf penzijní společnosti asi nebude tak úplně kovaný v cizelování měnového kurzu podle posledních inflačních tabulek. V podobných případech lze čekat, že se Rusnok spíše přikloní na stranu „intervenční“ čtyřky Singer, Hampl, Tomšík, Lízal.

Rusnok by ale mohl být ostatním radním velmi užitečný ve dvou jiných oblastech. Jednak je správné, že do rady nastupuje po dlouhé době někdo z vysokého byznysu, kdo roky zevnitř zkoumal útroby institucí na finančních trzích. Rada zcela nepochybně potřebuje také teoretiky, jako je „prof. Ing. PhDr. Ing. Vladimír Tomšík, Ph. D., Ph. D.“ Ale v případě nové regulatoriky finančních trhů se určitě může hodit i názor člověka z praxe. A že se nyní nových regulací valí na ČNB spousta.

Druhou oblastí, v níž by Rusnok mohl radě pomoci, je komunikace s veřejností. Opravdu. Protřelý politik Rusnok by nejspíš nikdy nedopustil, aby si ČNB během intervence zničila své renomé tak špatnou komunikační politikou. Kdoví, zda současní bankéři z akademického světa už alespoň dnes svou chybu chápou. Rok radní příkladně připravovali tuzemskou ekonomiku na to, že mohou sáhnout na měnový kurz. Singer dokonce dostal ocenění od časopisu Emerging Markets za „přiměřenou komunikační politiku“. Ale pak během samotné intervence bankéři zcela nezvládli vysvětlit obyčejnému člověku, proč má euro tak najednou stát 27 korun. Výkladům o nebezpečí deflace většina veřejnosti nerozuměla. Zato nešťastnému prohlášení, že intervence pomůže chudším, protože stejně mají jenom dluhy, tomu porozuměl každý. Něco takového by zkušený politik Rusnok nedopustil.

Expremiér tedy není pro bankovní radu vůbec špatnou volbou. Akademické debaty ostatních radních zřejmě příliš nezkrášlí. Ale pokud se Singer a další rozhodnou, že kvůli podstřelování inflačního cíle chtějí opět sáhnout na kurz koruny, měl by se Rusnok v tom dobrém slova smyslu projevit jako politik. Tedy zabránit radním, aby se spokojili jen se svou akademickou pravdou, a přimět je, aby také přemýšleli, jak o ní přesvědčit i obyčejné občany, kteří o nějaké deflaci slyší poprvé v životě.


Čtěte také:

Rusnok se dočkal, Zeman ho zítra jmenuje do bankovní rady ČNB

Rusnok splnil úkol, za odměnu ho teď Zeman pošle do ČNB

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít