David Klimeš: Rozpočet, který nemůže skončit dobře

31. října 2012, 07:54 - David Klimeš
31. října 2012, 07:54

O dlouholetém náměstkovi a později i ministrovi financí Eduardu Janotovi se vědělo, že dokáže spočítat jakýkoli rozpočet a nerozhodí ho ani sebebizarnější přání levicových či pravicových šéfů státní kasy. Ale při tom, co nyní předvádí ODS, by asi i Janota blahé paměti musel hodit ručník do ringu, kdyby se toho dožil.

Miroslav Kalousek stojí před nejtěžším úkolem, jaký kdy český ministr financí dostal. Nejenže musí znovu přepracovávat rozpočet dle platné legislativy a brutálně škrtat desítky miliard plánovaných výdajů. Po odsunu sněmovního hlasování o konsolidačním balíčku za víkendový kongres ODS navíc vůbec netuší, s čím mu na poslední chvíli poslanci do psaní rozpočtu vpadnou. Proměnných je příliš mnoho, jedinou smutnou jistotou je stagnace ekonomiky.

Až dosud mohl premiér Petr Nečas požadovat po voličích, aby pečlivě rozlišovali mezi jeho odpovědnou většinou v ODS a několika rebely, kteří si chtějí užít pár minut slávy. Nyní toto právo ztratil. Je předsedou strany, která prošvihla nejzazší termín, do nějž se měla jednotně shodnout na nové daňové legislativě, aby ji mohla sněmovna schválit a ministr financí započítat do nového návrhu rozpočtu.

V této chvíli už detailní rozlišování uvnitř ODS není důležité. Prostou pravdou zůstává, že v mnoha evropských zemích pravicové vlády na poslední chvíli dokázaly přimět odbojné poslance k hlasování pro dílčí zvyšování daní. V Česku to Petr Nečas nezvládl a dopustil, aby daně posloužily k vnitrostranickému volebnímu boji na nadcházejícím kongresu.

Není vyloučeno, že až se modří kluci na kongresu dosyta porvou, poslanci ODS budou schopni zaujmout společný názor. Ale to už bude pozdě. Ministr Kalousek nyní píše rozpočet na platnou legislativu, tedy 17,5procentní DPH od Nového roku, bez příjmů z daňového balíčku.

To znamená dvacetimiliardové škrty, zhoršení makroekonomického výhledu si pak vyžádá dalších zhruba deset miliard. Je jistě možné, že se na poslední chvíli ze zpropadeného balíčku něco do rozpočtu přisype, ale už nyní se pohybujeme v tak hrozivém rozpětí možných příjmů, výdajů a daňových sazeb, že to nemůže skončit dobře.

Spotřebitelský apetit se dále přidusí stále reálnější vidinou sjednocené DPH a důchodci či živnostníci se hned tak nedopočítají svých příjmů a výdajů. Neschválený rozpočet zablokuje i tvorbu rozpočtů obcí a krajů, které vůbec netuší, kolik mohou vybrat ze sdílených daní.


Čtěte také:

Česko čeká slabý rok, promítne se to i do rozpočtu

Zvýšení DPH? Dopady může Česko zkoumat na Španělsku

Sněmovna vrátila rozpočet, Kalousek má měsíc na jeho přepracování


To je ekonomická stránka věci. O té politické raději ani nepřemýšlejme, protože bychom před sebou tušili jen vládu v demisi a možná i repete rozpočtového provizoria, které naposledy v roce 2000 vedlo k tolerančnímu patentu – dosud nejhrůznějšímu popření úloh vlády a opozice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít