David Klimeš: Rozpočet, který nemůže skončit dobře

31. října 2012, 07:54 - David Klimeš
31. října 2012, 07:54

O dlouholetém náměstkovi a později i ministrovi financí Eduardu Janotovi se vědělo, že dokáže spočítat jakýkoli rozpočet a nerozhodí ho ani sebebizarnější přání levicových či pravicových šéfů státní kasy. Ale při tom, co nyní předvádí ODS, by asi i Janota blahé paměti musel hodit ručník do ringu, kdyby se toho dožil.

Miroslav Kalousek stojí před nejtěžším úkolem, jaký kdy český ministr financí dostal. Nejenže musí znovu přepracovávat rozpočet dle platné legislativy a brutálně škrtat desítky miliard plánovaných výdajů. Po odsunu sněmovního hlasování o konsolidačním balíčku za víkendový kongres ODS navíc vůbec netuší, s čím mu na poslední chvíli poslanci do psaní rozpočtu vpadnou. Proměnných je příliš mnoho, jedinou smutnou jistotou je stagnace ekonomiky.

Až dosud mohl premiér Petr Nečas požadovat po voličích, aby pečlivě rozlišovali mezi jeho odpovědnou většinou v ODS a několika rebely, kteří si chtějí užít pár minut slávy. Nyní toto právo ztratil. Je předsedou strany, která prošvihla nejzazší termín, do nějž se měla jednotně shodnout na nové daňové legislativě, aby ji mohla sněmovna schválit a ministr financí započítat do nového návrhu rozpočtu.

V této chvíli už detailní rozlišování uvnitř ODS není důležité. Prostou pravdou zůstává, že v mnoha evropských zemích pravicové vlády na poslední chvíli dokázaly přimět odbojné poslance k hlasování pro dílčí zvyšování daní. V Česku to Petr Nečas nezvládl a dopustil, aby daně posloužily k vnitrostranickému volebnímu boji na nadcházejícím kongresu.

Není vyloučeno, že až se modří kluci na kongresu dosyta porvou, poslanci ODS budou schopni zaujmout společný názor. Ale to už bude pozdě. Ministr Kalousek nyní píše rozpočet na platnou legislativu, tedy 17,5procentní DPH od Nového roku, bez příjmů z daňového balíčku.

To znamená dvacetimiliardové škrty, zhoršení makroekonomického výhledu si pak vyžádá dalších zhruba deset miliard. Je jistě možné, že se na poslední chvíli ze zpropadeného balíčku něco do rozpočtu přisype, ale už nyní se pohybujeme v tak hrozivém rozpětí možných příjmů, výdajů a daňových sazeb, že to nemůže skončit dobře.

Spotřebitelský apetit se dále přidusí stále reálnější vidinou sjednocené DPH a důchodci či živnostníci se hned tak nedopočítají svých příjmů a výdajů. Neschválený rozpočet zablokuje i tvorbu rozpočtů obcí a krajů, které vůbec netuší, kolik mohou vybrat ze sdílených daní.


Čtěte také:

Česko čeká slabý rok, promítne se to i do rozpočtu

Zvýšení DPH? Dopady může Česko zkoumat na Španělsku

Sněmovna vrátila rozpočet, Kalousek má měsíc na jeho přepracování


To je ekonomická stránka věci. O té politické raději ani nepřemýšlejme, protože bychom před sebou tušili jen vládu v demisi a možná i repete rozpočtového provizoria, které naposledy v roce 2000 vedlo k tolerančnímu patentu – dosud nejhrůznějšímu popření úloh vlády a opozice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít