David Klimeš: Řím má vládu. A co demokracii?

30. dubna 2013, 09:49 - David Klimeš
30. dubna 2013, 09:49

Itálie vybředla z dvouměsíčního povolebního klinče. Vláda Enrika Letty má důvěru zákonodárců. Trhy zjevně relativně mladé a pestré vládní sestavě fandí. Ale to není celý příběh. Ano, v Itálii musela vzniknout velká koalice hlavní pravicové a levicové strany. Ale opravdu zrovna tímto způsobem, který zahrnutím všech demokratických sil připomíná spíše „národní frontu“?

Z krátkodobého pohledu to možná bude plus díky pohodlné většině v parlamentu. V dlouhodobém horizontu se to ale vymstí. Po Řecku je Itálie už druhým jižním státem, který přenechal v té nejobtížnější době monopol na opoziční kritiku nesystémovým populistickým stranám.

Itálie nás učí nové povolební počty. Když jste na hlavu poraženi (centristická Občanská volba expremiéra Maria Montiho), dostanete tři ministerská křesla. Když se ani nedostanete do parlamentu, protože voliči vám dají 0,2 procenta hlasů, získáte klíčový post ministra zahraničí.

Jakkoli bylo dosud Řecko nejviditelnějším příkladem zpochybňování demokratické legitimity vládní moci, smutné prvenství si nyní může nárokovat Itálie. V případě Řecka totiž prakticky nikdy v klíčových okamžicích nebylo na výběr. Když Řekové chtěli hlasovat o setrvání v eurozóně, Německo to fakticky zatrhlo. Po posledních volbách se zase nešlo dopočítat většiny jinak než prostřednictvím široké velké koalice. Díky tomu slastný monopol kritické opozice převzala radikální koalice Syriza, kde se druží komunisté, maoisté, trockisté a další podobní zaslepenci. Něco takového ale přece v Itálii nebylo nutné. Velkou koalici mohli utvořit politici vítězné Demokratické strany a těsně poraženého Lidu svobody. Končící premiér Monti by se tak stal tolik potřebnou umírněnou parlamentní opozicí. Jenže italská elita se dobrovolně rozhodla pro řecký model. V něm se popularita plynoucí z postavení kritické opozice přenechává nesystémové straně. V italském případě Pětihvězdičkovému hnutí Beppeho Grilla.

V novém italském kabinetu „národní fronty“ navíc některé významné posty zastávají figury, které v posledních volbách rozhodně nehrály první, ba ani druhé housle. Přesvědčená eurofederalistka Emma Boniová ve funkci ministryně zahraničí bude hájit buď svou titěrnou Radikální stranu, nebo možná názory Evropské komise. Nový ministr financí Fabrizio Saccomanni zase spíše Italskou centrální banku. Ale kdoví, zda tito lidé znají alespoň programy vládních stran. Přes veškeré ohlašování návratu politiků k vládní práci Lettův kabinet vlastně jen připomíná trochu promíchanou a naředěnou předchozí Montiho sestavu.

Třeba to i vyjde. Ale třeba bude za pár let řeckým premiérem tvrdý komunista Alexis Tsipras a italským zase populista Beppe Grillo. Pak už žádné technokratické řešení nepomůže.


Čtěte také:

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě Enrica Letty

Před sídlem italské vlády se střílelo. Ve chvíli, kdy skládal přísahu nový kabinet

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější…
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít