David Klimeš: Pospíšil se musí rozhodnout. Ještě výš?

06. listopadu 2012, 08:18 - David Klimeš
06. listopadu 2012, 08:18

Kongres ODS skončil nemastně neslaně a mnoho důležitých otázek zůstalo bez odpovědi. Především osud vlády. Ale to není jediný příběh, který by ODS měla dopovědět. Uvnitř strany nyní musí zvážit své další kroky nejúspěšnější z místopředsedů Jiří Pospíšil. Ten ve volbě trumfl svými 454 hlasy předsedu Petra Nečase i prvního místopředsedu Martina Kubu.

Ohne exministr spravedlnosti záda a bude pokorně sloužit Nečasovi, který jej vyhodil z vlády a o němž si Pospíšil myslí, že vede stranu špatným směrem? Anebo si vybuduje takovou pozici, aby na dalším kongresu převzal otěže strany?

Jisté je nyní jedno. Pospíšilovi nelze věřit ani slovo. Ještě před týdnem hovořil o tom, že za ta léta v politice už všeho dosáhl a jde raději spravovat pro Medu Mládkovou Muzeum Kampa. To tvrdil i poté, co jako jediný z modrých lídrů přivedl ODS ve svém Plzeňském kraji k vítězství v krajských volbách.

Jenže po kongresu je vše jinak. Místo obrazů Františka Kupky chce najednou oprašovat jednotlivá regionální sdružení ODS. To je trochu úsměvné. Za svého dosavadního místopředsednictví tento distingovaný ministr dělal ledacos, ale nikdy nevysedával s krajskými lídry nad otázkou, jak zabodovat v Horní Dolní. Vše dával své ministerské práci a o vliv ve straně se mu staral plzeňský kmotr Roman Jurečko.

Pozorovatel se tak těžko ubrání dojmu, že se nyní Pospíšil rozhodl vybudovat si silné zázemí i jinde než jen v Plzni a nynější velkou, ale nestálou podporu přetavit do pevného bloku podporovatelů z jednotlivých regionů.

Jestli už Pospíšil dospěl k názoru, že u místopředsednického křesla jeho výstup v ODS neskončí, jde na to chytře. Hlásí se totiž také o ideovou práci se stranickými odbornými komisemi. Že dnešní ODS je bez myšlenky, není žádné tajemství – stačilo se podívat na kongres. Pospíšil by tedy zřejmě rád stranu ideově resuscitoval, jak se to v letech 2003 a 2004 povedlo Mirku Topolánkovi se sérií programových dokumentů Modrá šance. Ta mu dala punc politika, který ví, co chce dělat, až bude u moci.

Zároveň však Pospíšil ostentativně popírá, že by chtěl vyjednávat s poslaneckými rebely, na kterých nyní visí osud vlády. Tohoto černého Petra by s radostí přenechal Nečasovi a Kubovi.


Čtěte také:

Nečas místo v čele ODS ustál, rozkol strany ale kongres nevyřešil

Vítězná ODS bude v Plzeňském kraji zřejmě v opozici

Jiří Pospíšil: Moje kandidatura na hejtmana není žádná bokovka


Pospíšil se tak zjevně jako jediný z nového vedení ODS dívá do budoucna. Nečas skončí s touto vládou. Regionální bossové Kuba a Pavel Blažek mají příliš temnou minulost, aby oslovili většinu spolustraníků. Miroslava Němcová zažívá ústup ze slávy a Tomáš Chalupa se jeví ve vedení jen jako špatný vtip. Zbývá právě jen Pospíšil, kterého po vyhazovu z vlády chřadnoucí kabinet už nijak nezajímá. Možná by ale po pár letech v opozici (asi už nevyhnutelných) rád sestavoval další modrou vládu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít