David Klimeš: Pomoc, která zatím nic neznamená

11. července 2012, 08:03 - David Klimeš
11. července 2012, 08:03

Madrid a Brusel jako by se předháněly, kdo strčí hlavu hlouběji do písku před španělskou bankovní krizí. Španělský kabinet Mariana Rajoye vydal 60stránkové hodnocení své půlroční vlády, kde ovšem není ani slovo o znárodnění čtvrté největší španělské banky Bankia či o záchraně z EU.

V Bruselu, kde se scházejí ti, kdo vše nakonec budou nejspíše platit, jsou zdánlivě realističtější: ze zamýšlených asi 100 miliard eur pošlou španělským bankám rovnou 30 miliard. Raději platit než nechat padnout čtvrtou největší unijní ekonomiku.

To je ale jen letmé čtení situace. I v Bruselu totiž ministři financí úspěšně kličkují před zásadními otázkami: Kdo vlastně bude řídit záchranu španělských bank? Jak bude vedle rekapitalizace vypadat léčebná kúra? A pokud španělské dobrodružství zkrachuje, dostanou se ke svým půjčkám evropské věřitelské státy jako první? Dokud nejsou známy odpovědi na tyto otázky, číslo nic neznamená.

Ďábelských detailů je v usnesení ministrů eurozóny více než dost. Pomoc z trvalého záchranného fondu eurozóny ESM bude proudit přímo do bank, jakmile vznikne „efektivní jednotný systém supervize“. Ten tu zatím rozhodně není, a tak lze jen odhadovat, kdo bude španělské banky fakticky úkolovat. I proto si španělský list El País na titulní stránce všímá ani ne tak samotné pomoci, jako varovného faktu, že z vedení Evropské centrální banky vypadl jediný španělský zástupce.

Další neznámou jsou samotné reformy, které má španělský finanční sektor podstoupit. Sami Španělé se totiž už čtyři roky snaží o dílčí rekapitalizace malých bank, takzvaných cajas, a jejich slučování. Víme, jak to dopadlo: stát musel sanovat Bankii 23,5 miliardy eur. Co vymyslí bruselští emisaři nového? Speciální „špatnou banku“, kam se budou odkládat bezcenné cenné papíry kryté nedostavěnými nemovitostmi? Nevíme.

A nakonec není vůbec jasné, kdo nebezpečnou bankovní koridu případně zaplatí, pokud jí Španělsko nezvládne prokličkovat. Usnesení ministrů financí hovoří jasně, že peníze z ESM nepožadují senioritu. Přeloženo do češtiny, až se po bankrotech budou umořovat dluhy, ESM nebude první v řadě.


Čtěte také:

Německý soud brzdí vznik fondu ESM

Španělsko pro své banky dostane 30 miliard eur

Španělsko přesune toxická aktiva do jedné "špatné" banky


Ovšem německý ministr financí mluví zcela opačně – závazky za půjčky v konečném důsledku nese jen Španělsko. Tak jak? Je to hot, nebo čehý socializaci dluhů?Rizikové přirážky na španělských dluhopisech ukazují, že žonglování s miliardami už nikoho nezajímá. Je potřeba si jasně vybrat: chceme zde evropskou verzi amerického programu TARP, který bude vykupovat problémové finanční instituce a tvrdě v nich vládnout? Nebo Španělsku půjčíme, ale až zkrachuje, tak si vše zase vybereme jako první na řadě? Nic mezi tím už na výběr není.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít