David Klimeš: Pomoc, která zatím nic neznamená

11. července 2012, 08:03 - David Klimeš
11. července 2012, 08:03

Madrid a Brusel jako by se předháněly, kdo strčí hlavu hlouběji do písku před španělskou bankovní krizí. Španělský kabinet Mariana Rajoye vydal 60stránkové hodnocení své půlroční vlády, kde ovšem není ani slovo o znárodnění čtvrté největší španělské banky Bankia či o záchraně z EU.

V Bruselu, kde se scházejí ti, kdo vše nakonec budou nejspíše platit, jsou zdánlivě realističtější: ze zamýšlených asi 100 miliard eur pošlou španělským bankám rovnou 30 miliard. Raději platit než nechat padnout čtvrtou největší unijní ekonomiku.

To je ale jen letmé čtení situace. I v Bruselu totiž ministři financí úspěšně kličkují před zásadními otázkami: Kdo vlastně bude řídit záchranu španělských bank? Jak bude vedle rekapitalizace vypadat léčebná kúra? A pokud španělské dobrodružství zkrachuje, dostanou se ke svým půjčkám evropské věřitelské státy jako první? Dokud nejsou známy odpovědi na tyto otázky, číslo nic neznamená.

Ďábelských detailů je v usnesení ministrů eurozóny více než dost. Pomoc z trvalého záchranného fondu eurozóny ESM bude proudit přímo do bank, jakmile vznikne „efektivní jednotný systém supervize“. Ten tu zatím rozhodně není, a tak lze jen odhadovat, kdo bude španělské banky fakticky úkolovat. I proto si španělský list El País na titulní stránce všímá ani ne tak samotné pomoci, jako varovného faktu, že z vedení Evropské centrální banky vypadl jediný španělský zástupce.

Další neznámou jsou samotné reformy, které má španělský finanční sektor podstoupit. Sami Španělé se totiž už čtyři roky snaží o dílčí rekapitalizace malých bank, takzvaných cajas, a jejich slučování. Víme, jak to dopadlo: stát musel sanovat Bankii 23,5 miliardy eur. Co vymyslí bruselští emisaři nového? Speciální „špatnou banku“, kam se budou odkládat bezcenné cenné papíry kryté nedostavěnými nemovitostmi? Nevíme.

A nakonec není vůbec jasné, kdo nebezpečnou bankovní koridu případně zaplatí, pokud jí Španělsko nezvládne prokličkovat. Usnesení ministrů financí hovoří jasně, že peníze z ESM nepožadují senioritu. Přeloženo do češtiny, až se po bankrotech budou umořovat dluhy, ESM nebude první v řadě.


Čtěte také:

Německý soud brzdí vznik fondu ESM

Španělsko pro své banky dostane 30 miliard eur

Španělsko přesune toxická aktiva do jedné "špatné" banky


Ovšem německý ministr financí mluví zcela opačně – závazky za půjčky v konečném důsledku nese jen Španělsko. Tak jak? Je to hot, nebo čehý socializaci dluhů?Rizikové přirážky na španělských dluhopisech ukazují, že žonglování s miliardami už nikoho nezajímá. Je potřeba si jasně vybrat: chceme zde evropskou verzi amerického programu TARP, který bude vykupovat problémové finanční instituce a tvrdě v nich vládnout? Nebo Španělsku půjčíme, ale až zkrachuje, tak si vše zase vybereme jako první na řadě? Nic mezi tím už na výběr není.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít