David Klimeš: Osobní ambice vůdců škodí odborům

20. srpna 2013, 08:00 - David Klimeš
20. srpna 2013, 08:00

Ať se odboráři nediví, že jim rychle hubne členská základna. Odbory mají tvrdě, nesmlouvavě a především nezávisle na jakékoli politické garnituře hájit zájmy svých členů. Jak je ale možné něco takového očekávat od lídrů tuzemského odborového hnutí, kteří pravidelně z role rozhořčených odborářských taťků přeskakují do funkcí dobře placených zákonodárců ČSSD?

Poslední exemplář je obzvláště vyvedený. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil se stane poslancem ČSSD za Prahu, odkud nepochází. Zároveň rozhodně nemá šanci oslovit městské levicové liberály. A kdo že po něm v ČMKOS převezme pochodeň nezávislého apolitického odborového hnutí? Přece bývalý poslanec ČSSD Václav Pícl.

V každé normální zemi okolo nás si odbory nechávají záležet na tom, aby při všech svých sympatiích k levici byly buď apolitické, nebo naopak měly v čele reprezentanty různých politických stran. Německý „Gewerkschaftsbund“, obdobu ČMKOS, sice vede sociální demokrat, ale zastupují jej i členové jiných stran. Velký a mocný odborový svaz Ver.di vede zelený Frank Bsirske, který dokáže zatopit jakékoli vládě. Na Slovensku je vedení apolitické a třeba v Polsku odbory přelétávají od pravice k levici a zase zpět. Jen v Česku se z ČMKOS stalo kraválové béčko jedné jediné strany.

Nikdo se proto nemůže vážně podivovat nad tím, že mezi lety 1995 až 2009 klesl počet organizovaných odborářů o 1,8 milionu. Zůstávají jen poslední statisíce lidí ve velkých firmách. A také mnoho z nich by si to jistě rozmyslelo, kdyby se zrušil daňový odpočet odborářských příspěvků.

Servilitu odborů vůči ČSSD započal porevoluční odborářský šéf Richard Falbr. V roce 1996 odbory kompromitoval senátorstvím za ČSSD, ale ještě měl dost studu, aby zprvu vystupoval jako nezávislý. Nyní už je protřelým funkcionářem ČSSD a na posledním sjezdu partaje apeloval právě na odboráře, že pro ně není jiné strany než právě sociální demokracie. Falbrův příklad táhl. Milan Štěch se z naštvaného odboráře proměnil až v uhlazeného šéfa Senátu, profesionální hornický demonstrant Cyril Zapletal v neviditelného poslance.

Nyní došlo na Zavadila. Svým způsobem ČSSD draftování odborářů ještě vylepšila, protože pravděpodobný nástupce Zavadila Pícl je Lidovému domu rovnou předem zavázaný za roky poslancování a náměstkování na ministerstvu školství.

ČSSD za ty roky pravidelným kupováním odborářských šéfů definitivně zničila jejich nezávislost. Kdyby odboráři měli dost rozumu, tak by podobně jako jejich němečtí kolegové chtěli do předsednictva i reprezentanty jiných stran, zde třeba komunistů, zelených nebo i lidovců.

Ale to by asi ohrozilo zavedený a léty prověřený kariérní postup: místopředseda odborů – předseda odborů – zákonodárce ČSSD.


Čtěte také:

Kandidátku ČSSD v Praze povede odborář Zavadil

Glosa: Zavadil o Prahu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít