David Klimeš: Osobní ambice vůdců škodí odborům

20. srpna 2013, 08:00 - David Klimeš
20. srpna 2013, 08:00

Ať se odboráři nediví, že jim rychle hubne členská základna. Odbory mají tvrdě, nesmlouvavě a především nezávisle na jakékoli politické garnituře hájit zájmy svých členů. Jak je ale možné něco takového očekávat od lídrů tuzemského odborového hnutí, kteří pravidelně z role rozhořčených odborářských taťků přeskakují do funkcí dobře placených zákonodárců ČSSD?

Poslední exemplář je obzvláště vyvedený. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil se stane poslancem ČSSD za Prahu, odkud nepochází. Zároveň rozhodně nemá šanci oslovit městské levicové liberály. A kdo že po něm v ČMKOS převezme pochodeň nezávislého apolitického odborového hnutí? Přece bývalý poslanec ČSSD Václav Pícl.

V každé normální zemi okolo nás si odbory nechávají záležet na tom, aby při všech svých sympatiích k levici byly buď apolitické, nebo naopak měly v čele reprezentanty různých politických stran. Německý „Gewerkschaftsbund“, obdobu ČMKOS, sice vede sociální demokrat, ale zastupují jej i členové jiných stran. Velký a mocný odborový svaz Ver.di vede zelený Frank Bsirske, který dokáže zatopit jakékoli vládě. Na Slovensku je vedení apolitické a třeba v Polsku odbory přelétávají od pravice k levici a zase zpět. Jen v Česku se z ČMKOS stalo kraválové béčko jedné jediné strany.

Nikdo se proto nemůže vážně podivovat nad tím, že mezi lety 1995 až 2009 klesl počet organizovaných odborářů o 1,8 milionu. Zůstávají jen poslední statisíce lidí ve velkých firmách. A také mnoho z nich by si to jistě rozmyslelo, kdyby se zrušil daňový odpočet odborářských příspěvků.

Servilitu odborů vůči ČSSD započal porevoluční odborářský šéf Richard Falbr. V roce 1996 odbory kompromitoval senátorstvím za ČSSD, ale ještě měl dost studu, aby zprvu vystupoval jako nezávislý. Nyní už je protřelým funkcionářem ČSSD a na posledním sjezdu partaje apeloval právě na odboráře, že pro ně není jiné strany než právě sociální demokracie. Falbrův příklad táhl. Milan Štěch se z naštvaného odboráře proměnil až v uhlazeného šéfa Senátu, profesionální hornický demonstrant Cyril Zapletal v neviditelného poslance.

Nyní došlo na Zavadila. Svým způsobem ČSSD draftování odborářů ještě vylepšila, protože pravděpodobný nástupce Zavadila Pícl je Lidovému domu rovnou předem zavázaný za roky poslancování a náměstkování na ministerstvu školství.

ČSSD za ty roky pravidelným kupováním odborářských šéfů definitivně zničila jejich nezávislost. Kdyby odboráři měli dost rozumu, tak by podobně jako jejich němečtí kolegové chtěli do předsednictva i reprezentanty jiných stran, zde třeba komunistů, zelených nebo i lidovců.

Ale to by asi ohrozilo zavedený a léty prověřený kariérní postup: místopředseda odborů – předseda odborů – zákonodárce ČSSD.


Čtěte také:

Kandidátku ČSSD v Praze povede odborář Zavadil

Glosa: Zavadil o Prahu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít