David Klimeš: Nižší sazbou nezarmoutíš

18. dubna 2014, 08:38 - David Klimeš
18. dubna 2014, 08:38

Deset, dvacet, patnáct, jednadvacet. Anebo jednotná sedmnáct a půl. Mnohé firmy si jistě ještě vzpomenou, jak za vlády Petra Nečase trnuly v nejistotě, jak bude vypadat daň z přidané hodnoty od dalšího Nového roku.

Většině podnikatelů nevadilo ani tak samotné zvyšování sazeb, ale nejistota způsobená koaličním bojem o jejich výši. A netrpěli jen podnikatelé. Politici se jako lvi bili o levnější rohlík, ale zájemci o nemovitosti do poslední chvíle netušili, zda se jim koupě bytu neprodraží o statisíce.

Po vyčerpávajícím boji následoval chvilkový oddych se základní sazbou daně z přidané hodnoty 21 procent a sníženou 15 procent. Ale klid už podle politiků zjevně trvá příliš dlouho. Začíná nové kolo kouzel se sazbami. A ministerstvo financí vykopává na politické hřiště hned tři míče s čísly 10, 14 a 20.

Česká politika sazeb DPH je jednou z nejhorších v Evropě. V dobách krize jsme ekonomiku dusili jejich bezpříkladným opakovaným zvyšováním v rychlém sledu. Nyní, když se hospodářství rozbíhá a je možné méně bolestně umazávat dluhy, je zase bez rozmyslu snižujeme.

Po ustavení současné vlády se něco takového dalo čekat. Pro české socialisty je daňový systém jen rubem systému sociálního. Vůbec je nezajímá, že například tolik vzývaní skandinávští kolegové by je s takovým nebezpečným mícháním daní a dávek hnali.

Na tři sazby ochotně kývají i koaliční lidovci, kteří už před volbami propadli posedlosti sníženou DPH na sunar a dětské pleny. A nyní se ukazuje, že se nebrání ani Andrej Babiš, který jako podnikatel musí vědět, že každé rozrůstání počtu sazeb je výzvou pro daňové úniky.

Špatný nápad zavést trojí sazbu DPH je tedy na světě. Teď už je třeba se jen před voliči do krve pohádat, co kdo prosadí do té nejnižší. Babiš navrhoval 16miliardové daňové manko za léky, zdravotnické potřeby, knihy a další tiskoviny. To mu ovšem neprošlo u premiéra. Bohuslavu Sobotkovi se nezdá jak snížení vyšších sazeb, tak zařazení zdravotnických potřeb či tiskovin. To by totiž šlo velmi na ruku Babišovi, který je ve volném čase mimo jiné mediálním magnátem.

Ať bude ale nakonec dohoda jakákoli, bude špatná. Dávky potřebným má poskytovat sociální systém, ne ten daňový.
Pokud bude snížená DPH platit pro zdravotnické pomůcky, využijí toho i výrobci obouvacích lžic na boty? Pokud bude levnější tisk, oživí to trh pornografických periodik? Pokud se prosadí nižší sazba DPH u knih, budeme všichni dotovat paperbackové harlekýnky, zatímco elektronické knihy zůstanou mimo?

Čím více otázek, tím více příležitostí pro daňové podvody. Proto mějme na paměti děsivou vzpomínku na Věci veřejné, které si v roce 2011 v podobné hádce vymohly nižší sazbu na chléb, ale už ne rohlíky. Na zeleninu, ale už ne na ovoce. Na mléko, ale už ne na jogurt. Babiš se Sobotkou bohužel zabředávají do něčeho velmi podobného.


Čtěte také:

Babiš navrhne tři sazby DPH: 10, 14 a 20 procent

Další spor? Sobotka odmítl Babišův plán na snížení DPH

Od roku 2015 se sníží sazba DPH u léků, knih nebo dětských plen

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít