David Klimeš: Nekárejte Němce. Uhaste doutnák

19. listopadu 2012, 10:45 - David Klimeš
19. listopadu 2012, 10:45

Bagety svázané trikolorou jako patrony dynamitu se zapáleným doutnákem – těžko vymyslet lepší zkratku pro popis role Francie v současné krizi eurozóny. Na titulní stránku posledního čísla časopisu The Economist se ve Francii přes víkend podle očekávání snesla vlna uražené kritiky. Žádnou konkrétní odpověď ale francouzští politici na data o poklesu konkurenceschopnosti a rozvolněné rozpočtové disciplíně nemají.

Až na jednu obvyklou. Francouzský ministr pro hospodářskou obnovu Arnaud Montebourg opět vytáhl téma německých obchodních přebytků. Je přitom pravděpodobné, že čím bude Francii hůře, tím častěji uslyšíme na adresu Německa děsivé doporučení: Když my nedokážeme být více konkurenceschopní, buďte vy konkurenceschopní méně.

Boj o německé obchodní přebytky doutná mezi Paříží a Berlínem dlouho. Někdejší francouzská ministryně financí Christine Lagardeová si už před lety ulevila: „Nemohou něco udělat s těmi přebytky? Na tango musí být vždy dva.“ Nyní to Montebourg opakuje v bledě modrém a k ruce si bere závěry únorového setkání skupiny G20, kde se dohodlo měření globálních nerovnováh, mimo jiné i přebytků obchodní bilance.

Jenže Montebourg zapomíná dodat, že na summitu šlo spíše o globální patálie s čínskou měnou či devizovým kouzelnictvím některých světových hráčů, ne o lokální přetahovanou na Rýnu. Čím dál méně úspěšná Francie si fakticky stěžuje na něco, co muselo být všem zřejmé už při ustavení eurozóny s jednotným trhem a jednotným kurzem měny.

Konkurenceschopnější zboží s vyšší kvalitou a menšími náklady na práci vytlačí podřadnou kvalitu. To je dnešní příběh úspěšného německého zboží a služeb, zatímco jižanské výrobky z regálů mizí, protože vláda jim už nemůže „otcovsky“ pomáhat devalvací měny.

Němci by nad nářky neúspěšných mohli mávnout rukou a vzkázat do Paříže, že tango není na programu, že Berlín nyní tančí v Evropě sólo. Ale tak prosté to není. Německo vydělává jako nikdy, ale jen na to, aby eura vydělaná na jižních trzích zase posílalo na jih na záchranu eurozóny. To je šílený koloběh, který nikomu neprospěje.

Jak se z něj ale vymanit? Německo už první kroky k oslabení svého obchodního predátorství udělalo. Němečtí odboráři dosahují zvyšování platů, čímž zvyšují náklady na práci. To před pár lety nebývalo. Míč je nyní na straně jižních států. Výbuch doutnajících baget (či oliv) může odvrátit jen zlevnění práce a snížení daní. Francouzům právě tyto reformy již před týdnem nalinkoval průmyslník Louis Gallois. A ne náhodou socialista Montebourg jeho návrhy šmahem odmítl.

Galloisovy reformy Francii mohou pomoci. Montebourgovo zoufalé škemrání u Německa, aby bylo méně úspěšné, nikoli.


Čtěte také:

Francii čeká recese, Německo se bojí šíření krize

Economist nazval Francii časovanou bombou, Paříž se rozčiluje k

Francie uleví podnikatelům, ale zvýší DPH


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít