David Klimeš: Nečase čeká osud Mikuláše Dzurindy

08. listopadu 2012, 08:58 - David Klimeš
08. listopadu 2012, 08:58

Vypadá to jako jasná výhra Petra Nečase. Kdo z poslaneckých rebelů v ODS neskočil na cukr, toho ze sněmovny vypráskal bič. Ale tak jednoduché to není. Pokud neuvěříme pohádce Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, že jen jejich svědomí a usnesení víkendového kongresu ODS je donutilo složit mandát, pak se musíme ptát, čím premiér zaplatil.

Ať už šlo o pojištění křesel ve správní radě VZP či jiné úsluhy, Nečas se tím dostal na hodně klikatou stezku. A při vědomí čím dál více se rozrůstající nepřehledné skrumáže nezařazených poslanců to vypadá, že po ní bude kličkovat jako kdysi slovenský premiér Mikuláš Dzurinda: jakmile vláda zjistí, že pro klíčovou normu nemá mezi svými poslanci dostatečnou podporu, ochotně přiskočí nezařazený či opoziční poslanec, aby se státnickým výrazem pomohl dobré věci.

Přestože česká politika už má za sebou hodně dlouhou přeběhlickou historii, situaci podobnou té dnešní ještě nezažila. Vždy totiž bylo jasné, kdo kam přeběhl. Josef Wagner a Tomáš Teplík po bok Václava Klause. Miloš Melčák a Michal Pohanka po bok Mirka Topolánka. A i o těch, kteří odpadli, nebylo pochyb. Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel bodli Topolánka do zad a skončili. Petra Kotta vyhodili z ODS a od té doby až do hořkého konce sloužil Davidu Rathovi z ČSSD.

Postupné odpadání vládních poslanců od rekordní 118hlavé podpory však ve sněmovně vytvořilo dosud nevídaný rezervoár nevypočitatelných zákonodárců. Příkladem může být exministr školství Josef Dobeš, který v komických veletočích nejprve dal sbohem vládě i svým Věcem veřejným, pak se k véčkům zase vlísal a nyní pro změnu podporuje vládu. Ani v samotné ODS – prapříčině veškerého Nečasova bolehlavu – se situace po odchodu tří rebelů nijak zvlášť nevyjasnila. Dva napravení rebelové si prý myslí stále své, z nových poslanců patří minimálně jeden mezi blízké odcházejícího rebela Fuksy a z bezpečné vzdálenosti bude svou stranu jistě dál okopávat i neúspěšný pražský politik Boris Šťastný.


Čtěte také:

LIDEM podpoří církevní restituce, získají koaliční smlouvu i klub

Církevní restituce podpoří Doktor, Peake ale schvalování brzdí


Nečasovi tak nezbývá, než do tohoto zapáchajícího rezervoáru od nynějška pravidelně sahat a podobně jako Dzurinda v letech 2005 a 2006 z něj k překvapení publika tahat zákonodárce, které najednou osvítila genialita vládních norem. Pro věřícího Nečase, donedávna se honosícího přezdívkou „pan Čistý“, to samozřejmě nebude lehké. Křesel ve správní radě VZP není nekonečné množství, a kdo ví, zda nedojde na scény, které známe ze slovenského špionážního thrilleru Gorila, kde se to hemží miliony v kufrech aut pro přeběhlé poslance.

Není samozřejmě vyloučené, že Nečas takto udrží svou fakticky menšinovou vládu při životě. Ale za vládu boje proti korupci by ji už označovat neměl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít