David Klimeš: Komunisté před branami? Spíš v předsíni

02. května 2013, 09:38 - David Klimeš
02. května 2013, 09:38

Předlistopadový generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš je dobrým prognostikem, když na 1. máje šťastně vyhlašuje, že komunisté mají na vládní angažmá. Bohužel to tak je, aniž by někdejší státostrana musela za dvě dekády slevit cokoli ze své pomýlenosti. Smutným příkladem budiž fakt, že KSČM vystrkuje na prvomájové řečniště v hlavním městě kovanou stalinistku Martu Semelovou, jíž v hledišti souhlasně přikyvuje právě Jakeš.

Je tedy čas začít bít na poplach před příštími sněmovními volbami a volat, že komunisté jsou nezadržitelně blízko před branami? Bezpochyby to ničemu neublíží. Ale nejprve by bylo vhodné si férově říci, zda už komunisté nejsou náhodou daleko za nimi.

Prvním důkazem moci komunistů je samotný politický vliv KSČM. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si zjevně dlouho přál po špidlovsku prosazovat spolupráci se středovými stranami. Ale kupecké počty mu to prostě kazí. Nejprve v krajích. I vlažní antikomunističtí pohlaváři typu jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly v nich přistoupili na oranžovorudé sňatky. Příští rok nejspíš totéž čeká i šéfa ČSSD na celostátní úrovni. Sobotka, který jako student hned v prosinci 1989 obnovoval sociální demokracii, již zničili právě komunisté, se nyní opře o dědice někdejších katanů své vlastní strany.

Že si ČSSD bez KSČM neumyje ani ruce, je ovšem již delší dobu zřejmý fakt. Méně viditelný byl až dosud druhý důkaz toho, že komunisté už jsou dávno za branami české polistopadové demokratické pevnosti. Jistě, normalizační komunisté se během let vyšvihli vysoko v politice i v byznysu.

Když ale přišla řeč na jejich občanské zaváhání, vždy raději stáčeli hovor spíše ke své odborné excelenci. Nikdy se v zájmu vlastní důvěryhodnosti nepouštěli do hodnocení minulé éry. Ani to už však neplatí. Co může být větším paradoxem, než když normalizační komunista Vlastimil Picek, toho času ministr obrany, předává disidentům osvědčení o protikomunistickém odboji a říká někdejším protivníkům režimu, jejž sám ve zbrani chránil, jak si jich váží?

Jakkoli tato neuvěřitelná situace proběhla médii, není jisté, zda si všichni uvědomujeme význam této absurdity. Podle zákona o třetím odboji nemůže být třeba oceněn žádný osmašedesátník kvůli členství v KSČ. Odvážní jedinci jako Dienstbier starší, Rychetský či Pithart tak budou vždy na indexu. Zároveň však dekret odbojářům předává jedna z poslušných opor minulého režimu.

Nástup komunistů k moci proto příští rok nebude vypadat jako vyražení brány. Spíše jako odložení kabátu v předsíni. KSČM se už přece na mnoha úrovních podílí na řízení našeho státu. A normalizační kádr Picek oceňující protikomunistický odboj je pak definitivním stvrzením téhož: že antikomunismus už v polistopadovém Česku vlastně nikoho nezajímá.


Čtěte také:

Jakešovo čekání na lepší časy a vzývání Marxe. Komunisté slavili První máj

Picek předal ceny odbojářům, členství v KSČ prý nevadí

Hotovo: sociální demokracie se ve většině krajů objala s komunisty


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít